ראש העין סערה בשבוע החולף לא רק בעקבות קריאת הרבנים שלא להשכיר דירות לערבים, אלא גם בעקבות קריאה נוספת של רבה הראשי - שאיים להטיל חרם על כל בית עסק שיעסיק ערבים ויהודיות. כל מי שמכיר את עזריה בסיס לא הופתע מעמדותיו הקיצוניות. אחרי הכל, מדובר ברב שבשנים האחרונות שם לו למטרה, בשם מניעת ההתבוללות כמובן, ליצור הפרדה מוחלטת בין יהודים לערבים.

הרב בסיס בן ה־65, נשוי לרומיה ואב לשישה, נולד בשנת 1945 בתימן. הוא נחשב נצר לשושלת רבנים, ואביו היה רב גדול במחוז ראדע שבתימן. בתחילת שנות ה־50 עלה לארץ והתחנך בראש העין הצעירה, שהיתה אז יישוב צעיר וחלוצי אליו נשלחו עולי יהדות תימן בכדי להפריח את השממה.

התחזקותו בדת החלה עם התבגרותו והפיכתו לנער צעיר, עת למד בישיבה הליטאית פונוביץ' בבני ברק, והיה אחד מתלמידיו של הרב אליעזר שך. במהלך לימודיו התגלה בסיס כעילוי בתורה וכבקיא מאוד בכל נבכי ההלכות מהתלמוד ועד שולחן ערוך, מה שיצר לו שם גדול בעולם התורני, בעיקר בזכות הזיכרון הפנומנלי שבו ניחן. "בגיל צעיר הוא נשאל שאלות, וציטט את ההלכות בעל פה. הוא ידע בעל פה את ספר ההלכה 'שולחן ערוך', אותו כתב רבי יוסף קארו. הרב בסיס סיים את כל התלמוד בגיל 19 בהצטיינות, דבר נדיר במחוזותינו", מספר אחד ממקורביו.

צילום: גיל לרנר

לתפקידו הנוכחי הגיע הרב בסיס בשנת 1992. מיד לאחר פטירתו של הרב הקודם דוד חג'בי, הועלה שמו של בסיס, ששימש כרב היישוב בית־דגן, כמועמד לכהן במשרה הבכירה. הידע שלו בהלכה היהודית הביא אותו לקשרים טובים מאוד עם רבנים גדולים כמו עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, אשר הורה לתמוך בו בבחירתו לתפקיד הרב הראשי של ראש העין. בין השאר, הוא היה חבר טוב של ברוך שמעון סלומון ז"ל, הרב הראשי של פ"ת, שנחשב לקפדן גדול בתורה וגם הוא המליץ על בסיס. מכאן שבנושאי דת סמכו עליו בעיניים עצומות.

18 שנה חלפו מאז, ובסיס עדיין שם. מקורות חייו ניתן להסיק על איש שאינו זז מפסיקותיו, גם אם הן עלולות לגרום לעימות עם ציבורים שלמים. "יש לו סבר פנים יפות, הוא אדם מאוד צנוע ועניו. ביתו פתוח 24 שעות ביממה לקבלת קהל", אומר מקורבו וסגן ראש עיריית ראש העין לשעבר, חנניה צפר. "הוא עובד קשה, ועונה לאנשים ביום ובלילה. הרב בסיס עורך חופות לכל מי שפונה אליו. הוא פותר הרבה בעיות הלכתיות מסובכות, שלא כל רב יכול לפתור אותן אם נקלע אליהן".

לרב בסיס חצר של מאות חסידים אדוקים שיעשו כל מה שיאמר להם. מלבדם, יש לו עוד אלפי מאמינים בכל הארץ שתומכים בו, במעשיו ובפסיקותיו. את אהדתו בציבור צבר כשהיה רב שכונה בראש העין, רב בית דגן, וכן חבר במועצת הרבנות הראשית. "הוא אדם א־פוליטי, כולם אוהבים אותו מכל גווני הקשת. אשכנזים, ספרדים, חילונים, דתיים. הוא 'עמך' ובהתאם הפסיקות שלו לא פוליטיות. הוא נתמך על ידי כל גווני הקשת: ש"ס, אגודת ישראל, עבודה, ליכוד, כולם", מסנגר צפר.
אחד מחבריו הקרובים של בסיס הוא הרב יחיאל הינדי, שמשמש כרב השכונות החדשות בראש העין ב־20 השנים האחרונות. לחלוק על דעותיו? לא בבית מדרשנו. "איך אפשר לחלוק על הרב בסיס? הרב פוסק הלכה, וכולם הולכים אחרי הרב. אנחנו הולכים אחרי התורה, והתורה זה מה שמחייב", אומר הינדי בנחרצות.

אתה תומך בפסיקה שלו, שאסור להעסיק ערבים עם יהודיות?

"אני לא בסדר גודל כזה שפוסק הלכות. אני יודע שהיחסים בין ערבים ויהודיות באמת גלויים, ואני רואה את זה בחומרה. זה התבוללות, זה לא חס ושלום נגד הערבים. לי אין שום דבר נגד ערבים. גרנו בגולה עם ערבים וזה בסדר. הבעיה היא שלא מסתדרים יחד. ערבים הם אנשים טובים מאוד. גם הרב בסיס לא נגד ערבים. פשוט מאוד צריך לשמור על הייחוד שלנו כדי שלא תהיה התבוללות. יש בדברים שלו מן האמת".

במהלך השנים בהן בסיס משמש כרב הוא לקח חלק, שלא לומר התחיל, בכמה פרשות מעוררות מחלוקת. באופן קבוע הוא מתנגד לאירועים בהם מעורבים נשים וגברים יחד, כמו פסטיבל התימנה שבו מופיעות זמרות ואירועי יום העצמאות. הוא גם התנגד לחוף הים המלאכותי ולהקמת בית כנסת רפורמי בעיר. במהלך אירוע משותף לנשים יהודיות וערביות, שהתקיים לפני כשנתיים וחצי, הוא עמד בראש הפגנה גדולה שכללה מאות תושבים. המפגינים, חמושים בשופרות ובשלטים, ניסו לפרוץ בכוח את המתחם בפארק לב העיר, והמשטרה בלמה אותם בכוח.

"הוא חרד לגורל בני הנוער שלנו, ופועל על פי פסקי ההלכה", מסביר צפר. "זו דאגה הלכתית. הרמב"ם כתב על זה דברים מפורשים. היות וזה מופיע בפסקי הלכה מחובתו להרתיע. המציאות מראה לנו שיש פה אכן חשש מהתבוללות והוא כרב העיר מחויב להודיע לציבור ההורים שיש פה סכנה. הוא חייב להתריע שהאש מתקרבת גם בעניין דירות להשכרה וגם בעניינים האחרים".

ומה לגבי מי שקורא לו להתפטר?

"הרב בס