המאבק השתלם: ההורים והתלמידים בבית הספר 'ברנר' בפתח תקוה הצליחו לכופף את משרד החינוך והעירייה, שהחליטו בשבוע שעבר כי המנהלת מיכל רייכרט תמשיך בתפקידה. "אנחנו מרגישים תחושת סיפוק אדירה", אמר יו"ר מועצת התלמידים במוסד החינוכי, עוז חורי.

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית החלה רייכרט את תפקידה כמנהלת התיכון הוותיק, במה שהוגדר מראש כשנת ניסיון. אלא שלפני כחודש החליט משרד החינוך, בשיתוף מינהל החינוך המקומי, כי רייכרט תסיים את תפקידה בתום השנה מבלי שניתנה לכך סיבה מספקת. לנוכח ההחלטה, החליטו ההורים והתלמידים באופן חסר תקדים לארגן קמפיין נרחב להשארתה. בין היתר, הועברה עצומה לראש העירייה, איציק אוחיון, הוקמה קבוצה בפייסבוק ונוהל מסע פרסום נרחב ואגרסיבי בעיתונות המקומית והארצית.

ועד ההורים פנה מצידו לגורמים בכירים במערכת החינוך המקומית ובמשרד החינוך, נפגש עם הגורמים הרלבנטיים והרים קול זעקה. אלא שלמרות הקמפיין והתחנונים, נותרו העירייה ומשרד החינוך בעמדתם, וסרבו בכל תוקף לשנות את ההחלטה. עד השבוע שעבר.

השינוי המפתיע אירע ביום חמישי לפני שבוע וחצי, אז התקיים לרייכרט שימוע בפני נציגי משרד ומינהל החינוך. בין היתר, היא התבקשה להציג את משנתה ותוכניתה לקידום בית הספר, ובסיום המפגש נאמר לה להמתין להחלטה סופית. ביום ראשון בבוקר התקיימה ישיבה מיוחדת, בה הוחלט להעניק לה שנת ניסיון נוספת. בשלב זה כבר החלו להסתובב שמועות אודות ההחלטה הדרמטית, אולם ההודעה הרשמית יצאה רק בשעת צהריים עת הגיעה רייכרט למשרדי מינהל החינוך המקומי. מקורביה של המנהלת סיפרו כי בטרם הפגישה המכרעת ניכר המתח הרב על פניה.

בהודעת העירייה, שלה המתינו רייכרט, ההורים והתלמידים במשך זמן כה רב, נכתב: "לאחר בחינה מחודשת ולאור התרשמות הצוות המקצועי מדבריה של המנהלת בעת השימוע, הוחלט להאריך בשנה נוספת את תקופת ניסיונה. מפקחת בית הספר ומנהלת האגף העל יסודי ילוו מקרוב את עבודתה בהיקף ובעומק המקובל.

"מחאת התלמידים שקדמה להחלטה התקבלה בהבנה, זאת לאור הקשר המצוין שהיה לה עמם. בשיחת הסבר לתלמידים, בה נכחו ראש המינהל, המפקחים ומנהל המינהל, הובהר לתלמידים שעמדתם נלקחת בחשבון, אולם הם לא יכולים להיות הגורם שמחליט על עתיד המנהל, וכמובן שאי אפשר לחשוף בפניהם את מכלול השיקולים בבסיס ההחלטות.

"בניגוד לשמועות, לא היה ניסיון התערבות מצד גורמים אחרים. למנהלת בית הספר נערך שימוע במשרדו של מנהל המינהל ובהשתתפות מפקחת משרד החינוך ומנהלת האגף. במהלך השימוע הציגה המנהלת דרכי פעולה, שיתנו מענה לדברים אשר הובאו בפניה קודם השימוע. ראש אגף החינוך, יעקב בן שמחון, היה שותף מלא להחלטה, ואנו מאחלים למיכל הצלחה רבה".

השמועות הרבות סביב הסיבה לפיטוריה של רייכרט נמשכו, למרות שינוי ההחלטה. לדברי גורם בבית הספר, "נראה שמישהו ניסה להביא להחלטה מהירה ב'שושו', כאילו מבלי שאף אחד ישים לב ויעשה רעש. עם זאת, הוא לא לקח בחשבון מחאה כה גדולה של תלמידים והורים. החשד הוא שהפיטורים התבצעו כדי לנסות להצניח מישהו אחר בהנהלה, אבל קשה להוכיח זאת. יש כאלה שטוענים שהיא לא הייתה קשוחה מספיק עם התלמידים".

לדברי עוז חורי, יו"ר מועצת התלמידים ב'ברנר', השמועה אודות ההחלטה עברה בהתחלה מפה לאוזן. "אנחנו מאוד שמחים ומאושרים", הוא מסביר. "לא כולם האמינו שנצליח לעשות משהו, אבל הוכחנו שגם תלמידים עוזרים ומשפיעים. זה ניצחון לדמוקרטיה הישראלית, שהוכיחה את עצמה. אנחנו מאוד רוצים להודות למי שקיבל את ההחלטה האמיצה הזאת והקשיב לנו".

למה כל כך רציתם שהיא תישאר?
"היא בן אדם מאוד מיוחד, שונה מכל מנהל אחר. היא מכירה כל תלמיד באופן אישי ברמה פרטנית. היא אחת משלנו, ותמיד עם חיוך, תמיכה ואוזן קשבת. אין דברים כאלה היום. בדרך כלל המנהלת נתפסת כ'מכשפה', שכולם שונאים אותה ופוחדים להיכנס למשרד שלה. אצלנו זה שונה. התלמידים מחוברים אל מיכל ואוהבים אותה. היא עוזרת מצד אחד, ומציבה גבולות מצד שני, וכן מרימה את הקול כשיש לכך סיבה מוצדקת".