תמרור ברחוב הס. צילום: עיריית פתח תקוה

לרגל היום הבינלאומי לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות: עמותת נגישות ישראל העלתה בפתח תקוה קמפיין יוצא דופן למיגור תופעת עברייני חניות הנכים.

הבוקר (רביעי) התעוררו הנהגים במרכז העיר וגילו ברחובות שונים תמרורי חניות נכים שזכו לפנים ושמות של אנשים אמתיים עם מוגבלויות, והחליפו את התמרורים הכחולים הסטנדרטים.

ראש העיר איציק ברוורמן: "אנו גאים לקחת חלק בקמפיין חשוב זה המקדם את המודעות לזכות הנכים לחנות במקומות החנייה המיועדים עבורם. אני קורא לכל התושבים לכבד את מקומות החניה של הנכים על מנת להקל עליהם את ההתנהלות בחיי השגרה והיומיום".

צילום: עיריית פתח תקוה

מעל ל- 180,000 אנשים עם מוגבלויות בישראל נעזרים באישורי חניה לנכים. עבורם ועבור בני משפחותיהם זמינות חנייה זו הינה קריטית לניהול אורח חיים נורמליים. חנייה במקום מרוחק מקשה עד מאד על ניידותם של אנשים עם מוגבלויות ואף מונעת מהם את היכולת להגיע למקומות מסוימים.

למרבה הצער, ישנם עברייני חניות נכים רבים בישראל - רק השנה ניתנו קרוב ל-20,000 דוחות על ידי משטרת התנועה והרשויות המקומיות (בשווי 20 מיליון ש"ח), בגין חנייה לא חוקית בחניית נכים. עברייני חניות הנכים מתחלקים לשניים. קבוצה ראשונה: נהגים הבוחרים לחנות בחניות נכים, על פי רוב מתוך מחשבה שאין בחנייה בחניית נכה, נזק אמיתי, והקבוצה השנייה כוללת בני משפחות של אנשים עם מוגבלות הזכאים לתו נכה, המנצלים לרעה את תו הנכה וחונים בחניית נכים, גם כשבן המשפחה הנכה אינו ברכב.

ב-29 לחודש נובמבר השנה, יום רביעי, לקראת היום הבינלאומי לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות שיחול בשבוע שאחרי (3/12), תקיים עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, קמפיין תקשורתי ארצי, מקורי ורחב היקף למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא.

בשנת 2015 נרשמו בפתח תקוה 362 דוחות בגין חניה (של רכב ללא תו נכה) בחניות נכים ואילו בשנת 2016 נרשמו 1,780 דוחות.