הטבע בלב פתח תקוה: אם חשקה נפשכם לצאת לבלות עם הילדים ולראות מינים שונים של חיות קרוב לבית אתם חייבים להגיע לגן החי בעיר. מדובר בפנינה ירוקה אשר מאפשרת לתושבים מכל הסביבה לבוא ולהתרשם ממגוון של חיות מעניינות. תמצאו כאן טווסים שמהלכים בין המבקרים, תולעי קמח שנידונות לאכילת הקופים, נחשים, מיני עופות מזנים שונים ועוד. אז נכון, זה לא הג'ונגל בברזיל וגם לא הספארי ברמת גן - אבל זו פנינת טבע איכותית ופסטורלית.

מי שגדל כילד בשנות השבעים והשמונים בפתח תקוה ודאי זוכר את גן החיות המפורסם הסמוך לפארק יד לבנים. בימים ההם יכולנו למצוא שם ג'ירפה, גמל ואפילו פיל. הזמנים השתנו מאז ובשנת 1996 נוסד באותו המקום הגן החי. מדובר במתחם המשתרע על 12 דונם בקרבת רחוב שרת ומכיל בתוכו מאות בעלי חיים. רוב בעלי החיים השוכנים בגן הינם בעלי כנף כמו תוכים, יונים, תרנגולות וטווסים. ניתן למצוא בו גם את אזור הקופים המוכר בו ניתן להבחין מהפארק וכמו כן אזור זוחלים, איילים, בנות יענה, עיזים, כבשים, ארנבונים ועוד.

האכלת קוף בתולעת קמח. צילומים: אייל עצמון

(צילומי וידאו וסטילס: אייל עצמון)

בכניסה לגן ניתן לראות טווסים מרהיבים מהלכים, ציפורים מצייצות וקופים משחקים. ההרגשה היא של אזור טבע במרכז העניינים של פתח תקוה.  "המבנים השתנו ממה שהיה פעם ועכשיו הרבה יותר מרווח לחיות", אומר דוד בן אליעזר, מנהל גן החי מזה 17 שנה. "שידרגנו את אזור הקופים ועכשיו יש להם אי משחקים נוסף באמצע האגם שמלא בעופות ובציפורים שנהנים מהשפע והמרחבים שיש לגן להציע. יש לנו למעלה מ-500 פריטים בגן והיד עוד נטויה".

טווס בגן החיאל הגן החי מגיעות כמעט מדי ייום קבוצות של תלמידים מכל בתי הספר בעיר וגני הילדים. בחול המועד ובשבתות מגיעות משפחות וזה בסך הכול מקום חוויתי שאפשר להעביר בו כמה שעות בכיף עם חיות שלא רואים בכל יום. "הוספנו ספסלים ופרגולות לרווחת המבקרים, זה היה חסר קודם", מוסיף בן אליעזר.

קופים בגן החי

נכנסנו לגן החי ביחד עם חבר המועצה ומחזיק תיק גן החי, אדי קואז. הוא הסביר לנו על החידושים והשיפוצים שעובר הגן: "מעבר לצביעה ולתחזוקה שוטפת אנחנו כל הזמן חושבים איך אפשר להתפתח ולהנגיש את הפארק לטובת הציבור. הכנסנו לאחרונה מערכת מתקדמת של הדרכה קולית. 13 תחנות בהן מוקלט מידע מראש ובאמצעות מכשיר מיוחד יוכל המבקש לשמוע על האזור בו הוא נמצא". קואז מספר כי הושקעה מחשבה מרובה במניעת האכלת החיות במזונות המזיקים להם ולכן הוצבו בגן פינות האכלה בהן ניתן להאכיל את החיות באוכל שנרכש בחמישה שקלים בכניסה ולאחר מכן למחזר אותם בעמדת המחזור הייעודית.

פנינת טבע בלב העיר

"אנחנו משתדלים כל הזמן להגדיל את היצע החיות שלנו פה. צריך לזכור שזה לא גן חיות, זה גן חי. אנחנו מתרכזים בעיקר בבעלי חיים שלא אוכלים בשר ולכן המבחר של בעלי הכנף הוא גדול יותר. זו פינת חי שיותר מתאימה לאזור ולתושבים המקומיים. ייאמר לזכותו של ראש העירייה שהוא מבין את צרכי הגן ונותן את כל מה שצריך לגן".

בואו לבקר במקום הכי פסטורלי בעיר

בגן החי גם לוקחים חלק מתנדבים בשירות לאומי וילדים מהחינוך המיוחד: "כיף להם להיות איתנו וכיף להם לצאת עם הכלים שהם רכשו פה בחיים החוצה. אנחנו גאים בשילוב שלהם".

תולעת קמח. מיזם ייחודי לגן החי בפתח תקוה

ספינת הדגל של הגן הוא פרויקט גידול תולעי הקמח שבהם מאכילים את הקופים. מדובר בגידול ייחודי לגן החי. "זהו חלבון מאוד איכותי", אומרת וטרינרית הגן יאנה בן סירא. "הקופים הם אוכלי כל ובנוסף לפירות והירקות שלהם הם צריכים גם תוספת חלבון. הם לא צריכים לקבל את זה כל יום אלא אחת לכמה ימים".

כתובת: רחוב משה שרת 9, מתחם יד לבנים פ"ת. פתוח בחול המועד פסח.