צילום: באדיבות ההורים

הבוקר (א') שיגרה סיעת הביצועיסטים בראשות אורי אהד מכתב בהול לראש העירייה, רמי גרינברג, הקורא להפסיק להתעלם מבעיות האלימות הקשות והבעיות הלימודיות אשר לדבריו מתקיימות בגן עירוני בשכונת רמת ורבר מזה תקופה ארוכה.

בסיעה קוראים לעירייה ולעומד בראשה להורות על הכנסתה המיידית של סייעת נוספת לגן ובמקביל להמשיך את כלל ההליכים ארוכי הטווח בתחום הפדגוגי ואת הטיפול הפרטני החשוב בילדים אשר זכאים וזקוקים לכך.

"יש קבוצה של ילדים שבאופן קבוע מתנהגים באלימות", טוענת אחת האמהות בגן. "אם זו אלימות בינם לבין עצמם, אם זה להציץ בשירותים וכן, היו מקרים שגם כסאות התעופפו באוויר. האינטראקציה בין הילדים האלה מועדת לאסון, וזו לא שאלה של האם יקרה, אלא מתי ומי יחטוף בדרך".

האם טוענת כי בעקבות אותה קבוצה, ילדי הגן לא יכולים לשחק כולם יחד והצוות בעיקר עסוק בלהפריד כוחות ולטפל באלימות במקום ללמד את הגן. "אנחנו בסך הכל מבקשים עוד איש צוות שיכנס לגן ויעזור להתנהלות השוטפת ולהשתלט על אותם ילדים אלימים. כיום הרבה ילדים מפחדים ללכת לבד לשירותים או שקיבלו הנחייה מההורים ללכת רק בזוגות כדי שיהיה מי שישמור להם על התא בזמן הזה. נכון שעוד לא הגענו למצב שהיינו צריכים לעבור את הכביש לשניידר, אבל אנחנו לא רוצים לחכות ליום שזה יקרה ובינתיים העירייה לא מסייעת לפתרון המצב".

מדובר בגן בו לומדים 32 ילדים בגילאי טרום חובה וחובה (גילאי 4-5) והצוות המקצועי בגן כולל רק גננת וסייעת אחת, אשר לפי טענת ההורים לא מצליחות להתמודד עם המצב בגן כפי שהוא. במכתב ששיגרה סיעת הביצועיסטים, טוען אהד כי "לא ניתן להשתמש במילים 'קלות' או 'מכובסות' והעובדה היא פשוטה: ילדים מפחדים ללכת לגן מחשש שיוכו או ייפגעו פיזית על ידי ילדים אחרים הלומדים בגן".

אהד מדגיש כי הטענות אינן מופנות כלפי הילדים האלימים, שכן "ברור שמדובר בילדים, אשר קיימת חובה לטפל בהם ולהעניק להם את מלוא הטיפול המקצועי היסודי המקיף והאוהב לו הם זקוקים, אולם לא ייתכן כי במקביל ילדים אחרים יחיו בפחד ומורא".

על אף הטיפול המתבקש עד כה, טוען אהד כי "כלל בקשות ההורים להיפגש הן עם גורמי המקצוע בעירייה והן עם הגורמים הרלוונטיים בהנהלת העיר (ראש העיריה, ראש מינהל החינוך), נתקל בסירוב ופרט לתכתובת וואטסאפ, לא נוצר כל קשר ענייני. יתרה מכך, ההורים קיבלו מידע מטעה מלשכת ראש העירייה, כאשר גורם בכיר בלשכה שלח להורים הודעה מוקלטת ובה הבטיח בקולו כי לגן תגיע סייעת נוספת באופן מיידי. מיותר לציין כי סייעת כאמור מעולם לא הגיעה".

על פי המכתב, במקביל ל"התנערות" העירייה היו אנשי משרד החינוך בקשר עם ההורים, אשר הציעו פתרונות של ועדות מקצועיות בין משרדיות שידונו במקרים. אהד מציין כי עם כל הכבוד לאמפתיה ולהזדהות, פתרונות אלה "אינם מסייעים בטווח המידי ובינתיים ילדים חוששים להגיע לגן מדי בוקר!!!".

בסיכום דבריו טוען אהד כי בגן המדובר, לומדים ילדים האמורים לעלות בשנה הבאה לכתה א' והורים לילדים בגן אף סיפרו על "היעדר אווירה לימודית בגן", אשר כתוצאה מכך, עלולה להיפגע מוכנותם של הילדים לכתה א'.  "יש הורים אשר אף דיווחו על נסיגה בהיקף הידע", מציין אהד. "אין להתפלא על כך, שכן כאשר גננת וסייעת אחת מקדישות זמן רב לטיפול בבעיות התנהגות ואלימות, כיצד יוכלו להקדיש את הזמן הראוי ללמידה וחינוך??".

להלן תגובת עיריית פתח תקוה: 

גני הילדים בכל הארץ מנוהלים על ידי הגננות שהינן עובדות משרד החינוך והאחריות על מילוי המקום של הגננת הינה באחריות מפקחות משרד החינוך. הטענה כי העירייה אינה פועלת ומתעלמת מפניות ההורים אינה נכונה. הבעיות בגן מוכרות לצוותי החינוך, והן מטופלות על ידי משרד החינוך.

לאור בקשת מנהל החינוך נעשו מספר ביקורים בגן על ידי צוות הפיקוח והייעוץ של משרד החינוך וכמובן ניתנו תשובות לאימהות שפנו הן על ידי מנהלת אגף גני ילדים והן על ידי מפקחת משרד החינוך (בתאריך 19.12 במייל ובתאריך 30.12 מפגש).

המענים היו מדוייקים, מקצועיים ועל פי ההנחיות והנהלים של משרד החינוך נמסר לאמהות:

1. הגורם האחראי לטיפול בנושא האלימות בגן הינו פיקוח משרד החינוך בהתאם לחוק.

2. מפקחת המשרד קבעה דרך טיפול בכל הסוגיות ואף שלחה את צוות הייעוץ ושרות פסיכולוגי חינוכי לעבודה מקצועית בתוך הגן.

3. לא אושרה סייעת נוספת בגן זה על ידי משרד החינוך.

4. בגן תופעל תכנית ניתוח התנהגות ובכך יינתן מענה נוסף.

מאחר והגננת אינה עובדת עירייה, היא הודיעה על היעדרותה למפקחת שלה, מנהל החינוך פועל לפנים משורת הדין ומייד עם קבלת ההודעה על היעדרות במשרדי אגף גני ילדים, נשלחה סייעת שניה מאחד הגנים למלא את מקומה של הגננת על חשבון הראשות.