(הזוחלים ברחוב הרב פינטו בפתח תקוה. צילום וידאו: ניצן ינקו)

צילום: באדיבות תושבים

תושבים משכונות שיפר ונווה גן בפתח תקוה מתלוננים על זחלים מוזרים שנראים ברחובות. התושבים מעוררים דאגה לאור דיווחים על כך שמדובר בזחל מסוג "טוואי התהלוכה", שידוע בכך כי הוא ארסי ומסוכן למגע אדם.

את הזוחלים רואים היטב תושבים ברחוב פינטו בעיר, סמוך לגני הילדים. הסיבה לכך היא שיש שם שטח צמחייה פתוח והם נראים היטב על המדרכות.

צילום: באדיבות תושבים

"ראיתי ילדים צורחים מפחד", מספרת תמרה. "כל שנה יש לנו את הבעיה הזאת. המצב לא נעים בכלל. כל השכונה בהיסטריה, והילדים מפחדים ללכת בשביל. אני יודעת שילדה מהכיתה של הבת שלי נגעה בהם ועכשיו יש לה תגובות אלרגיות כמו גירודים ואודם בידיים. הבנתי שהביאו מדביר מהעירייה לפני כמה ימים, וממצב של כמויות מטורפות שאי אפשר היה ללכת ברחוב, הכמות ירדה אך עדיין קיימת. אני מקווה שישלחו טרקטורים שיהפכו את האדמה כפי שהבטיחו כדי לפתור את הסיפור".

הדעות לגבי סוג הזחל חלוקות. לטענת גורמים בעירייה מדובר ב"דובון קורים", בעוד שלטענת תושבים מדובר ב'טוואי התהלוכה'. שניהם עטופים בשיערות צפופות המכילות ארס ומגע איתם עלול לגרום לתגובות אלרגיות אצל בני אדם כגון אדמומיות וגירודים, ואצל כלבים שיכולים לבלוע אותם להביא אף לסכנת חיים.

צילום: באדיבות תושבים

"זה לא משנה איזה סוג זחל זה, שניהם מסוכנים לילדים ולבעלי חיים", אומרת כרמית, תושבת רחוב טבצ'ניק בדאגה. "הם נמצאים בכמויות, ונכנסו גם לתוך לובי הבניין שלנו. הורים לילדים בגנים סמוכים מדווחים שראו מספר גדול שלהם בתוך החצרות, וחלקם שלחו תמונות של הילדים עם סימנים אדומים על גופם כתוצאה ממגע עם הזחלים. יש לי ילדה בת 5 ואני לא מאפשרת לה לרדת לבד לגינה".

מה אתם עושים בנדון?

"רק מהבניין שלי היו 5 פניות לעירייה בשבועיים האחרונים ואני יודעת על עוד פניות נוספות. הבעיה שבכל פעם שמתקשרים למוקד, זה כאילו שהם מקבלים את הפניה בפעם הראשונה ואומרים שזה יטופל. בפועל, התופעה לא נפתרה. בשנה שעברה הגיע טרקטור שהפך את האדמה בשטח הפתוח והשנה הגיע טרקטור שעשה חריש קטן ליד איזו גדר. כאילו סימנו 'וי' אך הבעיה נותרה בעינה. איפה האחריות כלפי הילדים?".

צילום: דוברות העירייה

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "מדובר בזוחל בשם 'דובון הקורים' אשר מתפתח בעשבים שוטים, אך לא מהווה מפגע תברואתי או גורם לאלרגיות. אין פתרון של הדברה אלא של ניכוש עשבים, מה שבוצע ברוב השטחים המדוברים".