5,000 העתקים, הוצאה של אלפי שקלים על חשבון משלם המסים, כותבים מקורבים, פרגון בשפע ומגוון תמונות של רמי גרינברג. העירייה השיקה בשבוע שעבר ירחון מטעמה בשתי גירסאות - האחד למגזר החרדי והשני למגזר הדתי-לאומי, שאותם חילקה בבתי הכנסת. 

עיתוני העירייה. צילום: פרטי

בירחון מגוללת פעילות העירייה וגרינברג והשתתפותו בפגישות ובטקסים שונים. תמצאו בו גם טורים בנושאי אקטואליה ופרשת השבוע, וכל גרסה מציגה את כותביה על פי קהל היעד שלה. עם כותבי הגרסה האחת נמנים אלי שטרן ושלמה גלנץ, חברי פורום "סרוגים" שמזוהה עם רמי גרינברג ומעמיד את עצמו כחלופה לבית היהודי. עם כותבי הגרסה השנייה נמנה אוריאל בוסו, חבר הקואליציה וממלא מקום ראש העירייה.

בנוסף, בגרסה החרדית מככבות המילים "גרינברג או ראש העיר" ב־14 מתוך 23 האייטמים ב"חדשות העיר" ותמצאו בה 14 תמונות שלו בגדלים שונים. בגרסה ה"דתית-לאומית" הוא מופיע בחמש תמונות, ב־10 מתוך 19 ידיעות ב"חדשות העיר" וזוכה לדברי שבח משניים מתוך חמשת כותבי הטורים.

"פשוט מביך"

עורכי הירחון וכותביו לא חסכו דברי שבח מראש העירייה על פועלו. ב"פתח דבר" למשל נכתב כי "מעיר רדומה הפכה פתח־תקוה לשוקקת עשייה עירונית, ומסטריאוטיפ של בינוניות הפכה לסמל של מהפיכה, ודוגמה למופת בניהול נכון של עיר לטובת תושביו. כעת בחודש כסלו, בכניסתו של ראש העיר לשנה השנייה בתפקידו, אנו בטוחים ומצפים כי נכונו לכולנו ימים של התחדשות והתקדמות בעשייה העירונית ובכל התחומים", נכתב שם.

בגרסה החרדית פתח הרב רפאל זר את דבריו כך: "אחים יקרים, יום בשורה גדול הוא לנו ולכל תושבי פתח־תקוה כאשר בסייעתא דשמיא זוכים אנו לצאתו של העלון השבועי (טעות במקור) 'שבת בפתח' אשר יוצא לאור על ידי ראש העיר היקר והאהוב מר רמי גרינברג השם ישמרהו ויחיהו".

בגרסה הדתית־לאומית כתב אלי שטרן ש"לאחר שנים רבות של פרויקטים תקועים ברחבי העיר פתח־תקוה וחוסר נגישות למשרדי העירייה וראשיה אנו עדים לפתיחות יוצאת דופן מצד ראש העיר ומנהלי האגפים השונים והתנהגות זו מחלחלת עד אחרון העובדים בעירייה". 

עלות הדפסת הירחון, שנאמדת באלפי שקלים מכספי הציבור, השבחים הרבים לגרינברג שמופיעים בו ותמונותיו הרבות המתנוססות על גבי הירחון, בשתי גרסאותיו, הם שגרמו לדברי ביקורת ולמחלוקות בין תומכיו ובין מתנגדיו של ראש העירייה. "התושבים צריכים לדעת שרמי לוקח להם כסף מהכיס לא כדי להשקיע בפעילויותו ולא כדי לשפר את החינוך שלהם אלא כדי להאדיר את שמו, שמזכיר למרבה המבוכה והצער משטרים טוטליטריים", אומר חבר המועצה ויו"ר האופוזיציה אורי אהד.

"מדובר בעיתון שלם שכולו רמי ותודה לאל שנתן לנו את רמי. אם העירייה צריכה להעביר מידע לתושב, אני איתו. בכל פעם שאתה שולח ארנונה אתה מפיץ גם חוברת מידע לתושב. אתה רוצה להגיד לי שתושבים חובשי כיפות לא משלמים ארנונה? לא מקבלים את החוברת? כמו שאני אומר, כבר תקופה ארוכה רמי משדר פאניקה, רמי לחוץ, הוא בהיסטריה, ואנחנו משלמים על זה הרבה כסף.

אורי אהד. צילום: ריאן

"בשום מקום לא כתוב שתפקידי העירייה, בין היתר, הם להאדיר את ראש העירייה לדרגת אל. זה פשוט מביך גם מעצם העובדה שרמי מתייחס לתושבים כאילו היו חדלי אישים וחסרי בינה. מדובר בהוצאה לא חוקית של כספי ציבור ובזבוז חמור שלהם".

אשר להוצאת שתי גרסאות – האחת לציבור הדתי־לאומי והאחרת לציבור החרדי כאמור – אומר אהד: "למה לא להוציא ליוצאי פולין את ה'רמיתון' שלהם? למה לא ליוצאי עיראק או מרוקו? זה חמור מאוד. אני זוכר שבעבר ברוורמן הוציא חוברת מידע לתושב לקראת אירועי יום העצמאות, ורמי צעק על כך. החוק הוא עיוור, לא מבחין אם קוראים לך רמי, איציק או אורי. זה לא משנה, והחוק אוסר על הוצאת כספי ציבור למטרה כזאת, חד־משמעית".

גורם עירוני שמעורה בפרטים מוצא עוד סיבה להפצת הירחון וטוען כי "רמי מבין שהוא בבעיה קשה בציבור החרדי, הן בקרב מצביעי ש"ס – שאמנם הם בקואליציה, אבל הציבור שלהם ממורמר ומאוכזב – והן בקרב מצביעי יהדות התורה. כל ניסיונותיו של רמי לעשות 'הפרד ומשול' עלו בתוהו.

"אני יודע על הרבה רבנים ועל מנהלי מוסדות שסירבו להצטרף לרשימת הכותבים ולכן עברו לרבנים ולמנהלי מוסדות בכירים פחות, אם לומר זאת בעדינות. רמי מקפיד לא לפרסם בפייסבוק העירוני אירועים של הציבור החרדי בהשתתפותו ובמימון העירייה, אבל רחוק מהעין החילונית הוא משקיע תקציב רב ב'קניית' הציבור החרדי".

גורם עירוני אחר מצביע על העובדה שבשתי הגרסאות לא מופיעות כלל נשים מלבד תמונה מזערית בגרסה הדתית־לאומית. "אולי כחלק מהרצון של ראש העירייה להגדיל ולהאדיר את עצמו ולהפוך לסוג של 'ראיס' או 'עריץ' העיר רמי גרינברג דוחק את הנשים החוצה גם מהמרחב הציבורי. אולי עוד אפשר להבין את זה בעיתון שמחולק לחרדים, אבל גם בעיתון שמיועד לדתיים־לאומיים ולמסורתיים האישה נדחקת החוצה? שום מאמר שכתבה אישה? שום כתב דעה?".

"להנגיש מידע"

לעומתו כתב בוסו טור בגרסה החרדית כאמור ומביע את תמיכתו ביוזמה. "מדובר בעלון שנותן במה לכל המגזרים התורניים בעיר, מה שלא נעשה מעולם בעיר עד כה, ולכן מגיעה על כך תודה מיוחדת לראש העירייה על יצירת חיבור תועלתני עם הקהל החרדי והדתי־לאומי בעיר", הוא מסביר.

אוריאל בוסו. צילום: יעקב כהן

"בשנים האחרונות העירייה השקיעה ומשקיעה עשרות אלפי שקלים בחודש בפרסומים לקהל החילוני בעיר, ואנשים מלינים על ירחון שיוצא פעם בחודש. צר לי שהמינוח 'בזבוז כספי הציבור' נשמע רק במקומות שמבקשים לתת ביטוי לאוכלוסייה שמופלית מחיי התרבות בעיר, ולא בפרסום חוברות אחרות כמו 'אירועי היכל התרבות' שאינן נותנות ביטוי ואינן תואמות את השקפת עולמם של אחרים. שם לא טענתי שזה להאדרת שמו של ראש העירייה כי זאת פלטפורמה ששירתה את כל ראשי העירייה לפניו.

"אציין כי לא כל דבר חדש ושונה הוא עילה למתקפה, ואולי הגיע הזמן גם אצל המסיתים לחשוב על זה מחדש".

דובר העירייה מעיין אמודאי מסר בתגובה: "העלון שיוצא אחת לחודש הוא מוצר הסברה שכתבה והפיקה הדוברות ללא כל התערבות של גורם עירוני אחר. מטרתו של העלון אחת – להנגיש את המידע העירוני לתושבי העיר הדתיים והחרדיים באופן ממוקד. כל סברה אחרת היא בגדר ספקולציה חסרת כל ביסוס, שכן מתוקף תפקידו וכחלק ממעורבותו המדוקדקת בנעשה בעיר ראש העירייה רמי גרינברג הוא הפנים של העירייה, ועל כן מצופה שהוא יוזכר באופן תואם גם בעלון.

"הדוברות מפיקה עשרות חוברות מידעון דומות לעלון בכל שנה. הן מיועדות לכל הציבור, ובתוכן חוברות שמחולקות במעטפות הארנונה אחת לחודשיים. חוברות אלה מופצות גם בשפה הרוסית, וייתכן שייכתבו גם בשפות אחרות כדי להגיע לכל אוכלוסיות העיר ולהנגיש להן את המידע העירוני השוטף בשפתן. יש אוכלוסיות שיקבלו את המידע הרלוונטי להן דרך הפלטפורמות הדיגיטליות, ויש אחרות, כמו האוכלוסייה החרדית, שנוכחת פחות בדיגיטל, ולכן מצאנו לנכון להעביר להם את התכנים בעלונים ייעודיים.

"זה המקום להודות לתושבים הרבים שהביעו הערכה על העבודה המאומצת שנעשתה למענם בהפקת העלון ולאלה שהעבירו את הערותיהם הבונות כדי לשפר את העלון. הוא ראה אור לראשונה בשבת האחרונה, ומטבע הדברים הוא צפוי לעבור מקצה שיפורים לקראת הפקת העלון הבא, כמו שעוברים כל חומרי ההסברה שמתפרסמים בקביעות מטעם דוברות העירייה.

"בתוך כך נדגיש כי בעלון לא יהיו כותבי טורים קבועים, ובגיליון הבא יכתבו אנשים אחרים, בעלי תוכן אישי שונה. עוד נציין כי בעלון הראשון שוריין מקום גם לכותבת אשר מנהלת את אחד מבית הספר בעיר ולצערנו, עקב נסיבות אישיות, נמנע ממנה לכתוב את המאמר. דוברות העירייה עובדת במקצבים מהירים כדי להגיע לכל סוגי הקהל, וגם אם נפלה שגגה בנושא, לא נכון ואף לא ראוי ליחסה לאג'נדה כלשהי, שכן בירחון הדתי יהיו מגוון כותבים וכותבות בנושאים תורניים ואקטואליים שונים".