מזעזע: כתב אישום הוגש בשבוע שעבר נגד עובד זר שתקף קטין חסר ישע כבן 15, תושב פתח תקוה, ביחידת דיור ששכר עם עוד מספר עובדים מאביו של הקטין.

הקטין מוגדר כחסר ישע בשל היותו נער עם צרכים מיוחדים, הסובל  מאוטיזם  בדרגת חומרה הגבוהה ביותר עד לכדי 188 אחוזי נכות, כשרמת תפקודו נמוכה מזו של פעוט כבן שנתיים. הנאשם, עובד זר כבן 30, שוהה בישראל למעלה מעשור, על תקן עובד זר לצורך סיוע הומניטרי, ועל פי גורם המעורה בפרטים ידוע ומוכר בקרב קהילת העובדים הזרים אשר הגיעו אף הם מארץ מוצאו כמנהיגם בפתח תקוה, כשאיש מהם לא העז לחלוק על דבריו או לא לציית להוראותיו.

את הנאשם הכיר אביו של הנער כבר מספר שנים לאחר עוד כשהחל לטפל בבנו של בעל עסק הסמוך לעסק אותו מנהל האב, ובין השניים נרקמו יחסי ידידות. לפני כשנתיים, ביקש האב מהנאשם כי יסייע לו לאתר עובד שיטפל בבנו, מאחר ואישתו הייתה בהיריון, מה שהיקשה עליהם להמשיך לטפל בו באופן הטוב ביותר. הנאשם אכן מצא מטפל לנער וכאות הערכה איפשר האב לנאשם לשכור את יחידת הדיור שברשותו בדמי שכירות מוזלים ואף ללא חוזה מסודר, שבמקום אמורים להתגורר הנאשם ועוד 3 עובדים נוספים.

לאחר זמן מה, גילה האב לתדהמתו דרך מכר שהעסיק את אחת מהעובדות שהתגוררו בדירה, כי הנאשם עליו סמך מכה את בנו מכות נמרצות. עובדה זו נודעה בעקבות סרטון שצילמה העובדת מבלי שהנאשם ידע על כך. לדבריו של עו"ד אורי דרשן הכהן, המייצג את נפגעי העבירה, מדובר היה במקרה בודד מתוך מקרי התעללות רבים.

צילום: מתוך הסרטון

עו"ד דרשן הכהן טוען כי העובדת שצילמה את הסרטון סיפרה על מסכת התעללות יום יומית  "כשבמשך כשנה כריטואל קבוע, הקטין ישב וספג בצורה אכזרית מסכת אלימות קשה וברוטאלית  שכללה סטירות בפנים, אגרופים,  בעיטות, צביטות באיבר המין, מכות לראשו באמצעות בקבוק , וכן דחיפת אלכוהול לפיו.

ההשלכות היו ניכרות בנער מידי יום, אולם ההורים לא יכלו לתרגם ממה נובעי שינויים ההתנהגות של אורי, מדוע סרב לאפשר לבני המשפחה, אחיו ואחרים להתקרב אליו, והדבר גרם לטלטלה קשה ונוראה לכל הנוכחים בבית ולחוסר אונים. סימני האלימות שנראו על גופו של הנער,  לדברי הנאשם והמטפל, היו כתוצאה מעקיצת ייתושים".

בעקבות חשיפת הסרטון הוגשה תלונה במשטרה לפני ארבעה חודשים, כשזמן קצר לאחר מכן פרקליטות מחוז מרכז הגישה נגד הנאשם כתב אישום בגין תקיפת קטין חסר ישע אולם את התיק נגד המטפל של הנער, ששהה אף הוא בדירה היא החליטה לסגור.

על פי כתב האישום, "בתאריך 30.3.19, או בסמוך לכך, בשעות הערב בשעה שאינה ידועה במדיוק למאשימה , הגיע ר' (המטפל –מ.ד) עם הקטין לדירה . בשלב מסוים יצא ר' את הדירה, והקטין נותר בדירה עם הנאשם ושותפים נוספים.

"במקום ובזמן המתוארים לעיל, בעוד הקטין יושב על אחת המיטות שנמצאת בדירה, שוחח הנאשם באמצעות הטלפון הנייד שלו. הקטין החל להשמיע קולות והנאשם בתגובה, הכה את הקטין מספר פעמים בפניו ופלג גופו העליון, תוך שהוא הודף אותו אל המיטה וגורם לו מכאוב. במעשיו המתוארים לעיל תקף הנאשם קטין חסר ישע וגרם לו חבלה של ממש".

לפני כשלושה שבועות, הובאה לידיעת נפגעי העבירה כי התביעה הגיעה להסדר עם ב"כ הנאשם, על פיו היא תדרוש,  עונש מאסר בפועל של לא יותר מ- 3 חודשים ופיצוי ע"ס 4,000 ₪. הסדר זה אינו מוצא חן בלשון המעטה בעיניו של עו"ד דרשן הכהן שמבחינתו העונש היה חייב להיות חמור יותר.

"אם לא די בכך, האבסורד הגדול , שעל אף שהנאשם אינו עונה לקריטריונים של קבלת ייצוג על ידי הסנגוריה הציבורית, ואף איננו חסר אמצעים, זכה למימון משפטו על חשבון מדינת ישראל", טוען עו"ד דרשן הכהן . "יוצא איפוא, שמדינת ישראל מימנה את הגנתו של הנאשם ונתנה גושפנקא למעשיו הנוראים כאילו אמרה – ' לא נורא, מה שעשית לא חמור מספיק, אנו נגן עליך- ובחינם'".

" הוראות החוק בקשר לעבירות לנאשם הם עונש על תקיפת חסר ישע הוא בן 5 ל- 7 שנים. העונש על התעללות בחסר יישע, הוא בן 7-9 שנים.  תמוה כיצד הגיעה הפרקליטות להסדר כל כך מקל של  מקסימום 3 חודשי מאסרבפועל שגם אותם רשאי הסנגור לבקש ולהמירם בעבודות שירות. 

"נוכח חשיבותם של דברים, צריך היה  לבוא חשבון עם הנאשם ולמצות עימו את הדין בחומרה רבה. נפגעי העבירה מצפים מהפרקליטות שבית המשפט הנכבד ייתן ביטוי לכלל המעשים הקשים  והאכזריים שביצע הנאשם בילד עם צרכים מיוחדים שלא יכול היה להגן על עצמו, באמצעות עונש מאסר בפועל למשך תקופה ארוכה של שנים. וכן פיצוי כספי גבוה. בתום ריצוי העונש גירוש  מהארץ מבלי לאפשר לו לשוב ארצה.

"ואותו כנ"ל, לגבי המטפל של הקטין שהפרקליטות תגיש נגדו כתב אישום ותעמיד אותו לדין בגין העבירות המיוחסות לו".