תיעוד וידאו קשה שפורסם חושף ילדה שהוצאה בשבוע שעבר מחוץ לגן מרשת "מעיין החינוך התורני" בפתח תקוה. בסרטון נראית הילדה כשהיא מנסה להיכנס אל הגן בחזרה במשך דקות ארוכות, תוך כדי בכי קורע לב. כל זאת בעוד אחת מעובדות הגן יושבת סמוך לדלת ואינה מסייעת לילדה לחזור אל המקום.

כפי שדיווחה אמש (א') לראשונה ציונה דסטה נגה בתכנית "שש עם עודד בן עמי", אישה הגרה בסמוך פנתה למנהלת הגן, אשר הסבירה כי "זו ילדה שמתחילה השנה היא לא מצליחה להתאקלם, הגננת אמרה לי שההורים ביקשו שהיא תציב לה גבולות". "ריבונו של עולם, ככה מציבים גבולות?!", מחתה האישה. המנהלת השיבה: "אני מבקשת ממך: בואי תעדכני בכל פעם שאת רואה משהו לא רגיל", דבר שעורר את זעמה של האישה: "תשימו מצלמות, אני לא השומרת!".

עוד סיפרה האישה כי כאשר אישה ממוצא אריתראי ירדה לגן כדי לדבר עם הגננת בזמן אמת, היא נתקלה בתגובה גזענית. "(הגננת) חשבה שהיא רוצה להכניס את הילד או הילדה שלה לגן, ואמרה שהם לא מקבלים אריתראים".

הילדה מנסה לפתוח את הדלת. צילום: מתוך הסרטון

ממעיין החינוך התורני בפתח תקוה נמסר בתגובה: "כמנהלת הגנים אני רואה את האירוע בחומרה רבה. הגננת הוזמנה לשימוע מייד בהיוודע המקרה, ובמקביל מושהית כרגע מהגן. המקרה דווח לפיקוח משרד החינוך ובנוסף ערכתי ביקור בגן וחידדתי נהלי אחריות עם הצוות.

"עם זאת חשוב לדעת שהילדה סובלת מקשיי הסתגלות ובוכה ללא הרף מתחילת השנה. לדברי האם, גם בשנה שעברה בכתה לאורך זמן רב והגננת טוענת כי האם יעצה לה להציב לילדה גבולות ברורים. מאחר והילדה בכתה בקול, והגננת לא יכלה לנהל את המפגש בגן עם הילדים, היא ביקשה מהילדה לצאת לחצר כדי להתאוורר ודאגה שהסייעת השניה תעמוד מאחורי הדלת השקופה ותשמור איתה על קשר עין רצוף. לאחר מספר דקות הילדה עדיין לא נרגעה והיא הוכנסה לגן חזרה.

"אנו כהנהלה מתנגדים לגישה הנ"ל ורואים שיקול דעת מוטעה מצד הצוות, אבל חשוב לציין שהוריהם של 35 ילדי הגן מרוצים מהצוות ובכללם אם הילדה שחייגה אלי ביום שישי ודיברה לטובת הגננת. כמו כן ידועה הגננת במסירותה ובגישתה החיובית לילדים, והיא הביעה צער עמוק על המקרה שאינו אופייני לדרך חינוכה כלל. צר לנו שהמסריט דיווח לנו על הנ"ל רק כעבור יומיים, ואנו מסיקים מכך שההסרטה לא נבעה מדאגה לילדה אלא מרצון לפרסום והמולה כנגד הרשת החינוכית המוכרת שלנו, המונה 60 גנים הידועים בשמם הטוב, ומועדפים ע"י הורים רבים על פני גנים שסמוכים לביתם".

יצויין כי המשטרה בודקת את הסרטון.