ההודעה שהתקבלה בטלפון הנייד. צילום: באדיבות עו"ד אלון וולקוביצקי

תושב פתח תקוה, שצפה השבוע בסרטון פורנו באמצעות האייפון שלו תוך שהוא מענג את עצמו, נדהם לגלות כי למכשירו הנייד נשלחה ההודעה הבאה: "שלח 500$ ל... אחרת אני אשלח לכל אנשי הקשר שלך סרטון שלך 'מענג' את עצמך... פרצתי למכשיר שלך וצילמתי אותך ביחד עם הסרטון... אתה די סוטה... יש לך 72 שעות לשלוח את הכסף".

האיש המבוהל סיפר כי מרגע שליחת ההודעה עברו עליו שעות ארוכות של חרדה. "כל הסיפור הזה קרה באמצע הלילה", הוא משחזר. "נלחצתי ברמות שאני לא יכול לתאר. עצם המחשבה שסרטון מביך שלי יישלח למשפחה או לחברים גמרה עליי".

שקלת לשלם?

"שקלתי הכל, אפילו לפגוע בעצמי. אני לא מגזים".

מה עשית בסוף?

"אחרי לילה ללא שינה התקשרתי על הבוקר לעו"ד אלון וולקוביצקי שייצג אותי בעבר. הוא הרגיע אותי ואמר לי שמדובר בניסיון סחיטה ידוע ומוכר ושבשום מצב לא אשלם".

עו"ד אלון וולקוביצקי

עו"ד וולקוביצקי מסביר כי "מדובר בסחיטה וירטואלית שבבדיקות שערכתי עובדת בשיטה הישנה והטובה המכונה 'שיטת מצליח' - סוג של פישינג. מי שמקבל הודעה מהסוג הזה בשעת צפייה באתר פורנו אל לו להיכנע לסחטנות כי מיד אחרי שישלם תגיע עוד דרישה לתשלום. מומלץ ליצור קשר מיידי עם עורך דין שיפעל מול המשטרה וגורמי יחידת הסייבר בלהב 433 כדי לבדוק כל סחיטה וירטואלית לגופו של עניין".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "במסגרת המאמצים להגנה על חפים מפשע מפני פגיעות ברשת בשיטות מגוונות זיהו ביחידת הסייבר בלהב 433 במהלך היממה האחרונה ניסיונות סחיטה וירטואליים מגולשים הצופים באתרים המכילים תכנים מיניים. בשעות האחרונות התקבלו מספר תלונות במשטרת ישראל אודות הודעות דרישת כופר באמצעות הודעות טקסט (sms).

"בהודעות נכתב כי במכשירו של מקבל ההודעה הותקנה 'תוכנה זדונית' וכי הוא צולם בעת ביצוע פעולות כשצפה באתר המציג תכנים מיניים אליו נכנס. מבדיקתנו עולה כי מאחורי ההודעה עומד גורם זר שלא מחזיק בחומר ממשי, ומדובר בפעילות זדונית שאין מאחוריהן סרטונים כלשהם. עוד עולה כי פרטים אישיים שלעתים מצורפים להודעות אלו נלקחו מאתרים ישנים שנפרצו בעבר ופורסמו עם הפרטים האישיים של המשתמשים, וכי אין באמת לסוחט פרטים אישיים נוספים של מקבל ההודעה.

"מדובר בתופעה שנצפתה בעבר על ידי המשטרה וכעת ניכר שהיא חוזרת על עצמה. משטרת ישראל תמשיך להיאבק בנחישות בתופעה החמורה גם במרחב הווירטואלי".