הפרדס בכפר גנים. צילום: דורון קורן

ברחוב י"ד הבנים בפתח תקוה שוכן הפרדס האחרון של כפר גנים, שריד לפרדסים שכיסו את כל שטחה של כפר גנים ג' בעבר. לאחרונה טוענים דיירי השכונה, כי הם גילו שעיריית פתח תקוה פועלת לעקירת הפרדס ולהקמת בית כנסת במקומו. לטענת התושבים, הפרדס הקיים מניב פרי ומהווה ריאה ירוקה בגבול שכונות כפר גנים ב' וכפר גנים ג'. "זוהי פנינה שחובה עלינו לשמר", הם אומרים.

במכתב ששיגרו לאחרונה לראש העירייה, רמי גרינברג, ביקשו התושבים לשמר את הפרדס. "פתח תקוה בכלל, וכפר גנים בפרט, היוו במשך עשרות השנים מרכז לחקלאות פרי ההדר באלפי דונם של פרדסים. לצערנו הרב הפרדסים בעיר כמעט ונעלמו לאור הפיתוח האורבני המואץ", כתבו. "באפריל 2007 הצגנו את רעיון השימור לראש העירייה דאז, שהבטיח לטפח ולגנן את הפרדס ואכן כך נעשה ע"י העירייה".

התושבים מבקשים לשנות את הגדרת החלקה מאיזור המיועד לבניה ציבורית ("שטח חום") לשטח ציבורי פתח ("שטח ירוק") על ידי הכנת תב"ע מקומית ביוזמת העירייה שמהותה החלפת שטחים עם מתקן המשאבות ובריכות המים של חברת מית"ב, הסמוך, אשר מוגדר כשטח "ירוק", שלא בהתאם לשימושים המותרים על פי התב"ע הרלוונטית. על פי לשון המכתב: "החלפת השטחים המוצעת בין שני מגרשים באותו הרחוב תהווה תיקון מתבקש לפגיעה הקיימת בתושבי האזור".

בנוסף, טוענים התושבים כי רחוב י"ד הבנים רווי שטחים "חומים" כמו ישיבות, בתי כנסת, גני ילדים, מתנ"ס, מתקני מקרות/מית"ב וכן מתוכננת באזור בניה ציבורית ניכרת ברח' מסקין פינת י"ד הבנים, ועל כן "ישנה חשיבות נוספת לשמר את השטח ה'ירוק' הקיים".

התושבים מציעים כי לאחר שינוי היעוד ניתן יהיה לתכנן בפרדס פרוייקט לימודי לילדי הגנים ובתי הספר באיזור בנושא 'הפרדס'. וממליצים "להכשיר שביל הליכה פנימי בין העצים. לאורך שביל זה יבנו תחנות לימודיות בשטח שיוכשר לכך. בתחנות אלו יוקמו דגמים מוקטנים הקשורים לפרדס כגון: באר, משאבת מים, בריכות מים, מערכת השקיה, כלי קטיף, בית אריזה, כלים חקלאיים, וכדומה. במעבר דרך התחנות הכוללות שלטי הסבר יוכלו הילדים ללמוד על מורשת הפרדסים בפתח תקוה".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "מדובר בשטח שהופקע מאדם פרטי לטובת בניה ציבורית. בית המשפט חייב את העירייה לממש את השטח לטובת בניה ציבורית ולא, יוחזר לטובת הבעלים. לכן, העירייה מקדמת בניה לטובת התושבים עפ"י הצרכים בשכונה".