עונת הקיץ בשיאה ומכת היתושים הולכת ומתרחבת, כשהקורבנות הפעם הם תושבי שכונת אם המושבות . "זה פשוט סיוט. אין הגדרה אחרת", אומרת בתסכול איריס, תושבת השכונה.

לפני מספר שבועות דיווחנו על המטרד הנוראי בשכונת נוה גן, כששם עלו טענות כי היתושים מגיעים מכיוון האגם האקולוגי. כעת, גם תושבי השכונה הסמוכה סובלים מנחת כנפי המעופפים. "במשך לילות על גבי לילות אנחנו לא מצליחים לישון כמו שצריך או לשבת בסלון ביתנו. רק מתגרדים כמו כלבים עם קרציות", טוענת איריס, שגרה ברחוב נס ציונה ולטענתה כל חלונות ביתה מרושתים.

צילום: shutterstock

"אני נטורופתית במקצועי אז אנחנו מורחים תמציות ושמנים על כל הגוף כשאנחנו בתוך הבית שלנו. לא בפיקניק או באיזה יער. וזה בנוסף לתכשירים שאנחנו מחברים לשקעים. אין לנו עוד אופציות. המצב לא נורמלי. משנה לשנה זה גם רק הולך ומחמיר. אני לא מצפה שיסגרו את הירקון שלא רחוק מכאן אבל אני כן מצפה שיתנו לנו מענה כלשהו ויטפלו בנושא".

מה אומרים על כך בעירייה? פנית אליהם?

" אני בקשר עם המדביר העירוני, והוא ציין שארגון הירוקים מונע מהם לבצע הדברה אבל זה נראה לי לא נכון. אם זו התשובה שקיבלתי ממנו, אני לא רואה טעם להתקשר ל-106. זה לא נפתר אף פעם ומעולם אף אחד לא לקח את זה כפרוייקט. תמיד התושבים הם אלו שסובלים, ומעבר למטרד שהם מהווים, היתושים יכולים להביא איתם גם סוגים שונים של מחלות".

מה את חושבת שצריך לעשות?

"יש ראש עירייה שנותן פתרונות במגוון רחב של נושאים, אבל כנראה שליתושים לא הגיעו עדיין. השארתי לו הודעה ולא קיבלתי תשובה עדיין. אני מקווה שכמו שהוא מטפל בנושאים אחרים, הוא ירים את הכפפה כאן ויטפל גם בזה. הגענו למצב של מלחמה יומיומית עיקשת ומתישה. פשוט גיהנום".

"גרתי בתל אביב ותמיד הנושא טופל על ידי העירייה. כאן המצב בלתי נסבל", טוענת תושבת נוספת. "למה אנחנו צריכים להיות עם חלונות סגורים ערבים ולילות שלמים? לפעמים יש אויר נעים בחוץ, ואם בכל זאת אנחנו משאירים את החלונות קצת פתוחים אנחנו נעקצים מיד ומתקשים לישון. הבעיה הזו חוזרת על עצמה בכל שנה ולא צריך להתקשר כדי למנוע את זה. העירייה צריכה לרסס באופן קבוע בחודשים אלו כמו שמנקים את הרחובות. פתח תקוה הייתה ידועה בעברה בנושא היתושים, ואין סיבה שנחזור לימים הללו".    

 מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: " מחלקת ההדברה מבצעת הדברות באופן שוטף בסביבות השכונה. במענה לפניות מוקד מבצעים פעולות הדברה גם בחצרות הבתים. בחצרות רבות מתגלים כלים עם מים ודגירה.

"בקשר לעמותה, אין לי מושג על מה מדברים. אציין שההנחיות של המשרד להגנת הסביבה בטיפול ביתושים היא לחפש את מקור הדגירה ולא לרסס באזור".