צילום המחשה: shutterstock

קשישה מהאזור, בשנות ה־70 לחייה, החליטה לאחרונה להגיש תביעה נגד בתה משום שלטענתה, היא מונעת ממנה לפגוש את נכדתה בת ה־11 כבר שלושה חודשים. הקשישה מבקשת מבית המשפט לאפשר לה הסדרי ראייה עם נכדתה. הסכסוך בינה ובין בתה נובע מסירובה להעביר לה כספים כדי שתקנה דירה.

"יש לי ילדה אחת ונכדה אחת", סיפרה הקשישה לפרקליטתה עו"ד זהר רון. "זה כל מה שיש לי בחיים. אני קשורה לנכדה ואוהבת אותה מאוד. לפני שלושה חודשים בתי ביקשה שאתן לה את הכספים שחסכתי כל חיי כדי שהיא תוכל לקנות דירה במקום לבזבז כל חודש אלפי שקלים על שכירות.

"הסברתי לה שאלה הכספים שמיועדים להבטיח את קיומי בכבוד בעת זקנתי ולצערי, אני לא יכולה לתת לה אותם. היא התחילה לריב איתי ואמרה שאם לא אתן לה כסף כדי לקנות דירה כמו ההורים של החברות שלה, היא תמחק אותי מחייה ומבחינתה אהיה מתה. הייתי בשוק. אחרי כל מה שנתתי לה והשקעתי בה ובנכדה כל חיי זה מה שהיא מעיזה להגיד לי?"

לדברי עו"ד רון, הבת גם אמרה כי הקשישה "יכולה לשכוח מהנכדה כי זאת עסקת חבילה. או שאיהנה משתיהן ואעזור לה לקנות דירה או שאהיה ערירית ובודדה. לא האמנתי שכך תתנהג כלפיי הבת שנתתי לה את כל חיי. הייתי בטוחה שהיא תבין מדוע אני לא יכולה לתת לה את הכסף שחסכתי. הייתי בטוחה שהיא תראה את ההיגיון שבדבריי. אפילו אמרתי לה שכל מה שחסכתי יגיע אליה ואל הנכדה שלי בסופו של דבר, כשאמות".

עו"ד רון שאלה את הקשישה כיצד הגיבה בתה לדבריה, והיא השיבה ש"זה לא עניין אותה בכלל. היא אמרה שהיא צריכה את הכסף עכשיו ולא כשאמות. היא אמרה שהיא נותנת לי שבוע להחליט: מה יותר חשוב לי – הכסף שלי או הבת שלי והנכדה שלי. אפילו הזמנתי את הבת ואת הנכדה לבוא ולגור איתי בבית שלי כדי שלא יצטרכו לשלם דמי שכירות ולבזבז כסף וכדי שתוכל לחסוך לדירה. אפילו הצעתי לה שירותים כמו בית מלון, כולל ארוחות וכביסות על חשבוני. היא התעקשה על בית משלה ואם לא אעזור לה בזה, היא מוחקת אותי מהחיים שלה".

עו"ד זהר רון

הקשישה סיפרה לעו"ד רון כי כעבור שבוע התקשרה אליה הבת "ושאלה אותי אם החלטתי לתת לה כסף או לוותר עליה ועל הנכדה. אמרתי לה בדמעות שלעולם לא אוותר עליהן כי הן מהות החיים שלי. מאותו הרגע הבת חסמה אותי בטלפון ובהודעות. אפילו באתי אליהן לדירה, והיא לא פתחה לי את הדלת. שלחתי לה מכתב והיא התעלמה ממני. כל מה שניסיתי לעשות כדי לא לאבד את הקשר עם הנכדה האהובה לא הצליח ונאלצתי לפנות אל עורכת הדין זהר רון כדי שתעזור לי לפגוש את הנכדה שכל כך חסרה לי ואני כל כך מתגעגעת אליה ואוהבת אותה. לעולם לא אוותר עליה".

עו"ד רון, מה השלב הבא?

"ראשית, אני חייבת לציין כי כשהגיעה אליי הקשישה החביבה נכמר לבי לשמע האטימות הרגשית והניתוק המיותר. לא יעלה על הדעת ניתוק וקרע משפחתי בגלל ניסיון סחיטת הכסף ממרשתי המבוגרת. שנית, הגשנו תביעה לקביעת הסדרי ראייה של הנכדה עם סבתה. בית המשפט ייאלץ את האם להפגיש את הנכדה עם סבתה. מבחינה משפטית הדגשתי בין השאר את חשיבות הקשר הבין־דורי, את מסירותה של סבתא ואת הקרבה העזה בין השתיים".