צילום המחשה: shutterstock

בהלת החצבת: קרוב למאה מתושבי פתח תקוה והסביבה נדבקו במחלת החצבת בהתפרצות האחרונה, אך עם זאת עולה כי המבקשים להתחסן נגד המחלה, נתקלים בקשיים בהזמנת תורים לחיסון.

השבוע הוציאו נציגי סיעת "הביצועיסטים" במועצה אורי אהד, איציק ישראל ותמי זיטלני מכתב הממוען לרופא הנפה, ד"ר ערן קופל, ובו בקשה לתגבור דחוף של שעות וכח אדם למתן חיסונים לכל מי שצריך ומבקש זאת. "אנשים פנו אלינו לאחר שניסו לקבוע תור מיידי לטיפת חלב, אבל קיבלו תורים רק לינואר, מרחק של כחודש וחצי ואף חודשיים מפאת מחסור בכוח אדם" מסביר אהד.

"כיום יש שמונה תקנים פנויים של אחיות, שלא מאויישים. לכאורה עיריית פתח תקוה יכולה למלא את התקנים האלה כבר מחר בבוקר, אבל בעירייה טוענים ש'אין' אחיות. נגיד ובאמת אין אחיות מעכשיו לעכשיו, זה אומר שכרגע צריך להתמודד עם כח האדם הקיים, וזה אומר להאריך שעות פעילות או להוסיף ימים. אנחנו בטוחים שלעיריית פתח תקוה יש את האפשרות להעמיד את התקציב הנדרש לכך באופן מיידי".

למכתבם כיתבו השלושה גם את ראש העירייה הנבחר, רמי גרינברג ומנהל אגף הרווחה, גיא עפארי, בתקווה שאולי עיריית פתח תקוה תוכל לסייע מבחינה תקציבית לפתרון הבעיה בצורה נקודתית ובהמשך "להתקזז" בהתאם עם משרד הבריאות.

האם מישהו מהמכותבים למכתב הגיב לפנייתכם?

"קיבלתי תגובה מגיא עפארי, שבדק מול משרד הבריאות, שם נאמר לו כי במידה ומציינים שמדובר בחיסון חצבת, ניתנת לכך עדיפות. ממה שאני יודע, האנשים שפנו לקביעת תור אמרו שמדובר בתור לחיסון חצבת ולמרות זאת לא ניתן להם תור מיידי".

חשוב לציין, כי על פי נתוני משרד הבריאות, נכון ליום ב' ה- 5.11.2018 עומד מספר מקרי החצבת באזור פתח תקוה על 89. נתון מדאיג אשר מעמיד את העיר פתח תקוה במקום השלישי (והמפוקפק) ביחד עם תל אביב, אחרי ירושלים (838) וצפת (219).

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "העירייה בקשר הדוק עם משרד הבריאות בכל הנושאים הקשורים לבריאות התושבים לרבות נושא החיסונים בכלל והחצבת בפרט. משרד הבריאות הינו האחראי הבלעדי על הטיפול הרפואי בתחנות טיפת חלב כולל נושא החיסונים. אנו מחכים להנחיות משרד הבריאות ונעמוד לרשות התושבים ככל שנידרש".

ממשרד הבריאות נמסר כי: "אין מחסור בחיסונים. תקני אחיות טיפות החלב בעיר פתח תקוה הינם תקני הרשות המקומית היינו תקני עירייה. בשנים האחרונות נערכים מאמצי גיוס מתמשכים על מנת לאייש באופן מלא את כלל תקני אחיות העיריה הפנויים ובשיתוף עם אגף הבריאות העירוני.

"לנושא החיסונים, ככלל יש להדגיש כי אין מחסור בחיסונים ויש גם להבדיל בין הפעולות המתבצעות לצורך חיסון השגרה, אשר נעשות באופן שוטף בטיפות החלב בכל נפת פתח תקוה כולל בעיר פתח תקוה כאמור, לבין פעולות דחופות שנערכו מפעם לפעם בהתאם לצורך האפידמיולוגי המקצועי באזורים אחרים בנפת פתח תקוה שבהם הייתה פעילות חצבת בשנה האחרונה".