מרוץ לוהט: כותרות פוליטיות בידיעות פתח תקוה בחודשים האחרונים

הנה תזכורת, רק חמש שנים אחורה, עד כמה הבחירות המקומיות יכולות להיות הפכפכות. מי זוכר היום שאיציק ברוורמן בעצם הפסיד בבחירות 2013? כלומר, בסיבוב הראשון ב־22 באוקטובר, אז קיבל רק 25.75% מהקולות, לעומת אורי אהד, ראש העירייה המכהן דאז, שניצח עם 35.49%.

אבל זה לא הספיק לאהד לעבור את רף 40 האחוזים הנדרש, ובסיבוב השני שנערך ב־5 בנובמבר התארגנה המערכת הפוליטית בעיר בצורה שונה לחלוטין, וברוורמן ניצח עם 57.8% לעומת 42.17% לאהד. והיה שם עוד מועמד משמעותי אחד בסיבוב הראשון, רמי גרינברג שמו, שזכה ל־21.38% מהקולות והגיע למקום השלישי. בבחירות של 2018, הוא כבר משחק תפקיד מרכזי הרבה יותר.

כשמסתכלים לעומק על כמות המצביעים (ראו בטבלה), זה די מדהים – או עצוב – להבין כמה תושבים בחרו לצאת ולהצביע בעיר גדולה כמו פתח־תקוה, החמישית בגודלה במדינה. קצת יותר מ־38 אלף קולות הספיקו לברוורמן כדי לנצח בסיבוב השני, לעומת כ־28 אלף לאהד. 

כמה בעלי זכות הצבעה ישנם כיום בפתח־תקוה לקראת הבחירות המקומיות? הנתון המעודכן של משרד הפנים מחודש יוני עומד על כ־194 אלף. ועבור כולם זהו ה"מאני טיים", הישורת האחרונה, בשפת הספורט. ביום שלישי הקרוב הם יוכלו להגיע לקלפי כדי להכריע על זהות ראש העירייה והרכב מועצת העיר הבאה. בכך יגיעו לסיומם חודשים ארוכים של תעמולת בחירות סוערת ותוססת, שלא פעם חצתה קווים אדומים והובילה לעימותים מכוערים ונוקבים בין הצדדים.

פתח־תקוה היא בבואה של החברה הישראלית. תמצאו בה חילונים, דתיים, מסורתיים, עולים חדשים, עשירים ועניים - הכל מהכל, וכולם דורשים את חלקם בעוגה. בסופו של דבר, כנראה שעל דבר אחד כולם מסכימים - ידיו של ראש העירייה הבא, תהא זהותו אשר תהא, יהיו גדושות בעבודה כבר מיומו הראשון בתפקיד.

מצביעי פתח תקוה במספרים. כל הנתונים: משרד הפנים

בסבך הרשת

כשהחלה מערכת הבחירות, אחד הנושאים החמים שהגיעו לשולחננו נגע לתלונות בנושא השילוט ברחובות העיר. אינספור דיווחים התקבלו על פעילים שקורעים ומשחיתים תמונות של מועמד כזה או אחר. ברוב המכריע של המקרים היתה המשטרה חסרת אונים והתקשתה להגיע לאותם עבריינים. האמת, גם אנחנו. כשהתעמקנו בנושא, התברר לנו כי אין באמת "צדיקים בסדום" והתופעה המגונה פושה בקרב כמעט כל המטות, כשפעילים מסוימים פשוט לוקחים את החוק לידיים באין מפריע.

תופעה נוספת שמחייבת התייחסות היא התגייסות עובדי העירייה למען מועמד כזה או אחר, בניגוד מפורש להוראת החוק. רבים מהם בחרו צד, מי מתוך אינטרס ומי מתוך אמונה אמיתית במתמודד, ללא כל חשש ומורא לעשות זאת בפרהסיה. הדבר כה רווח ונפוץ שגם אם היועצת המשפטית של העירייה היתה נעמדת על רגליה האחוריות ומאיימת כלפיהם בסנקציות, ספק אם זה היה עוזר.

ואיך אפשר בלי הרשתות החברתיות, ששינו לחלוטין את עולמנו ונעשה בהם שימוש כה משמעותי במערכה הנוכחית. כנראה שלעולם לא יהיה תחליף לחוגי בית ולמפגש ישיר של המתמודדים עם הבוחרים בכנסים למיניהם, אולם מה שהתרחש ברשת בחודשים האחרונים הוא לא פחות ממרתק ומחייב בחינה.

לראשונה התאפשר לאזרחים מהשורה לבוא בדין ודברים עם המתמודדים ופעיליהם הבולטים ביותר, בעיקר בפייסבוק ובקבוצות הווטסאפ הגדולות, להשמיע את קולם ודעתם, ולזכות להתייחסות. לשיח השתרבבו גם פנים חדשות, שלבטח נפגוש בהם במועצת העיר החדשה. חלקם עשה קילומטראז' מכובד ברשתות וניסה לשכנע, כולל בהפקת סרטונים, כי הבחירה ברשימתם היא הנכונה.

חילופי הדברים היו לרוב ענייניים, ולא פעם תובלו בהרבה הומור ובחן. וכן, לפעמים זה היה לא נעים, מתלהם ולא מכבד, ובחלק מהמקרים אף הוגשו מכתבי התראה בטענה ללשון הרע. עם זאת, התקשורת והשיח ברשת נותרו חשובים מאין כמוהם. תרשו לנו לנחש כי אחרי יום שלישי ייערמו תביעות נוספות נגד תושבים, שלא תמיד שמרו על לשונם.

צילומים: גיל לרנר, ריאן

ראש בראש 

עם כל הכבוד לבחירות למועצת העיר ולפנים החדשות שכנראה יהיו בה, המאבק המשמעותי הוא על ראשות העירייה, בין שניים. על פי כל הסקרים, ההכרעה תיפול בין איציק ברוורמן, 60, לרמי גרינברג, 40. גם אם תתאמצו, כנראה שלא תמצאו שני הפכים גדולים יותר. הראשון הוא איש משפחה, שקט, שקול, ביישן ומאופק. השני הוא רווק, פצצת אנרגיה, זמין לתושבים 24/7 ובעל להט לעשייה ציבורית.

למעשה, מכוונים המטות של השניים למלחמה האחד בשני, כשלמערכה נזרקים כל התותחים הכבדים. בצד של גרינברג זיהו היטב את עקב האכילס המוניציפאלי בכהונתו של ברוורמן - ניקיון העיר וזיהום האוויר.

תושבי העיר מקבלים בחודשים האחרונים מסרים רבים הטוענים לאוזלת ידו של ברוורמן בתחומים אלה ומבטיחים שינוי ושיפור מיידי עם בחירתו של גרינברג.

ויש נקודה נוספת בה נעשה שימוש והיא משמעותית לא פחות - דפנה ברוורמן. אפילו האנשים הקרובים ביותר לראש העירייה בעבר, שחלקם חברו כעת לגרינברג, נשבעים כי אין להם דבר נגד האיש עצמו. לטענתם, מדובר באדם טוב ונעים בסך הכל, שאיבד שליטה על המצב ומקבל החלטות גרועות בעיקר בגלל האישה שאיתו. במחנה ברוורמן רואים בהאשמות האלו ניסיון לתקוף אותו ואת צעדיו דרך רעייתו, פעולה שיש מי שיכנו מיזוגנית או אף פחדנית.

במחנה ברוורמן מנסים להדגיש את העובדה כי גרינברג הוא חידה עבור רוב תושבי העיר, ללא כל ניסיון אמיתי בניהול מערכות עירוניות ועם ביקורת מעמיתים לשעבר על יחסי האנוש שלו. נושא נוסף שהפך לכלי נשק מבחינת מחנה ברוורמן, הוא מה שזכה לכינוי "פרשת גרינברג". רבות נכתב על הפרשה, שנחשפה לראשונה בידיעות פתח־תקוה, במסגרתה סגרה הפרקליטות מחוסר אשמה תלונה בדבר מעשה מגונה מצד גרינברג.

חרושת השמועות בנושא התגברה בעקבות צו איסור הפרסום שביקשה המשטרה, ואז עיכוב הפרסום שדרש גרינברג לגבי הערר אותו הגיש הצד המתלונן.

ביום בו עלתה הכתבה המלאה לבסוף באתר mynet פתח־תקוה, התפוצץ השיח סביב הפרשה, ויריביו של גרינברג דאגו להפיץ את הטענות והתיאורים הקשים העולים ממנה. במחנהו, מנגד, טוענים כל העת כי מדובר בניסיון לפגוע בו פוליטית לקראת הבחירות, אולם עד כה לא הוצגו כל הוכחות לכך. 

שבתון מדאיג

אז איך הכל ייגמר? כפי שראיתם בפתיחת הכתבה על בחירות 2013, קשה עד מאוד להעריך מראש.

על פי הסקר של מינה צמח ומנו גבע ממכון "מדגם", שפרסמנו בשבוע שעבר, לגרינברג יש יתרון קל על ברוורמן בסיבוב הראשון, ופער משמעותי של כמעט 12% בסיבוב השני, אם אכן נגיע אליו.

עם זאת, הכל עדיין פתוח ובהחלט צפויות הפתעות ובריתות שונות בין המועמדים והסיעות האחרות.

כיוון שאנחנו ממש בישורת האחרונה, בהחלט צפו לעלייה משמעותית בכמות המסרים הבוטים, כשכל צד יירה את התחמושת האחרונה שעוד נותרה לו.

בסופו של דבר, יכולת השטח של כל מועמד ביום הבחירות תהווה גורם מכריע.

יש רק דבר אחד שהוא ודאי בבחירות המקומיות של 2018: בשל יום השבתון, למעשה יום חופש למרבית המשק, אחוז ההצבעה עלול להיות נמוך מאוד, אפילו נמוך מזה של בחירות 2013.

מגוחך לחשוב שבעיר גדולה כמו פתח־תקוה קולות ספורים לכאן או לכאן ישנו את התמונה.

אז הנה חידה לסיום: כמה קולות לדעתכם צריכים כדי להכניס חבר למועצת העיר? על פי הבחירות הקודמות, התשובה היא כ־2,000 קולות. זה הכל.

חשוב שלכל קבוצה בעיר יהיה ייצוג הולם לכוחה, וחשוב שהמועמד המתאים מבחינתכם ייבחר.

לכו להצביע, כדי שכל זה יתגשם.