(צילום: סיניה פישר)

רגעים של חרדה עברו בסוף השבוע האחרון על תושבי שכונת בלינסון בפתח תקוה, כשנערה זיהתה נחש צפע בין השיחים ברחוב הברוש. ערנותה של הנערה שדיווחה על כך בקבוצת הווצאפ של השכונה, ומקצועיותו של לוכד הנחשים, גדעון דעבול, מנעו אסון.

"זה היה די מפחיד, והכניס תושבים רבים בשכונה ללחץ", מספר משה פישר, לנוכח האורח הבלתי צפוי שנמצא בסמוך לביתו ביום חמישי בלילה. אזור מחייתו של נחש הצפע, שזכה לכינוי "הנחש הלאומי של ישראל"', הוא בעיקר סביב משקים ושטחים חקלאיים, מה שגרם לבהלה רבה בקרב התושבים, שלא רגילים לראות את הבולט שבין הנחשים הארסיים זוחל ברחובות שכונתם.

גדעון דעבול עם הנחש שלכד. צילום: מתן דויטש

סיניה, אישתו של משה, יצאה מביתם לאחר ששמעו על הדיווח ויחד עם תושבים נוספים, שמרה על קשר עין עם הנחש תוך כדי שאלו פנו טלפונית למוקד העירוני כדי לקבל סיוע. "ידעתי שאם לא מאיימים על נחש הצפע, הסיכוי שהוא יתקוף נמוך מאוד", היא סיפרה. "לאחר שפנינו למוקד, הגיע אלינו גדעון דעבול שעשה את העבודה בצורה מעולה ותפס את הנחש".

דעבול עצמו, שעובד עם העירייה כבר תקופה ארוכה, סיפר כי היה כבר בדרך למיטתו אך הוזעק בשעה 23:00 לערך. "התקשרו אליי, אמרו שיש נחש על המדרכה וביקשו שאגיע. שוחחתי בטלפון עם אחד התושבים ולאחר מכן עם הסייר של העירייה והנחתי אותם שרק יעקבו אחריו ושלא יפעלו בדרך שיכולה להפחיד את הנחש, כי אם הוא מרגיש מאוים, הוא יכול להפתיע ולהכיש. זה נחש שיכול להרוג תוך 5 דקות מרגע ההכשה".

נחש צפע. צילום: סיניה פישר

"הגעתי למקום, והסייר של העירייה הפנה את מבטי לנחש ששהה באותה עת בין השיחים שעל המדרכה. ישר אמרתי לתושבים שמאותו רגע אין להם מה לדאוג. הוצאתי את המכשיר המיוחד שלי, שמשמש אותי כבר עשרות שנים, ותוך זמן קצר תפסתי אותו. אני רוצה להדגיש, שחייבים לתפוס אותו בעדינות מהבטן ולא מהראש, אחרת הוא מרגיש מאויים, מתחיל להשתולל והופך למסוכן ביותר".

מה אתה עושה עם נחשי הצפע שאתה לוכד?

"אני ויתר הלוכדים, מוסרים אותם בדרך כלל לחולבי נחשים שחולבים מהם את הארס, שממנו עושים נוגדנים. הפעולה הזו הכרחית כדי להציל את מי שמוכש על ידי הצפע . לכן, אחרי שאני אוסף 3-4 נחשים אני בודק עם החולב אם הוא צריך אותם או לא. במידה ולחולבים אין צורך בהם, אני משחרר אותם בשטח פתוח ורחוק מאזור מיושב".

ומה עלה בגורל הנחש המדובר משכונת בלינסון?

"פניתי לחולב שאיתו אני עובד, נפתלי פרימור, והוא הנחה אותי לשחרר אותם, אז אעשה זאת בימים הקרובים".