(צילום: אייל זרחי)

הגשמים הרבים בעונת החורף הנוכחית מביאה מדי שבת מטיילים רבים לפארקים השונים ולשמורות הטבע. אלא שמספר זוגות חברים שהגיעו אתמול (שבת) עם ילדיהם ליער קולה הסמוך לאלעד, גילו מעבר לפטריות שצצות לאחר הגשם גם.. נפל של פצצה. ככל הנראה מדובר פגז מסוג "בזוקה" משנות ה-60'-70' של המאה הקודמת.

"הגענו כמה זוגות חברים עם ילדים לעשות פיקניק. בזמן שהתארגנו והכנו את ארוחת הבוקר, הילדים יצאו 'לסרוק את השטח'", מספר תומר טלקר מפתח תקוה. "פתאום אני רואה את הילדים חוזרים בריצה ואחד מהם צועק לחבר שלי 'אבא, תראה מה מצאתי'. אני מסתכל עליו ואני רואה שהוא מחזיק גוף של פצצה".

צילום: תומר טלקר

כיצד היית משוכנע בכך?

"אני בא מעולם התוכן הזה ויש לי ניסיון של שנים בתחום. הכרתי את הסוג המדובר. ברגע שהבנתי שמדובר בנפל מסוכן ישר לקחנו אותו מהילד, הנחנו בצורה עדינה בצד והזעקנו את המשטרה. הילד אמר שהנפל היה חצי קבור באדמה וכנראה הגשם חשף אותו".

לאחר זמן מה הגיע צוות סיור של המשטרה שהזעיק חבלן למקום יחד עם כוחות מד"א וכבאות והצלה מחשש שתתלקח שריפה במקום. לאחר סגירת האזור ופינוי מטיילים רבים, פוצץ החבלן בהצלחה את הנפל. "החבלן אישר כי מדובר בנפל של פצצה, ככל הנראה בזוקה משנות ה60'-70' ואף הסביר בנחמדות לילדים על הסכנות הכרוכות בהרמת חפצים מסוג זה", הוסיף טלקר.

אתה יכול לדמיין מה היה עלול לקרות לולא הינסיון שלך בתחום?

"יש מצב שלכל הפחות מישהו היה מאבד יד אם לא הרבה יותר גרוע מזה".

צילום: תומר טלקר

איך הגיבו החברים?                                                   

"הם לא כל כך הבינו ואפילו הטילו ספק כי הם לא באים מהעולם הזה, אבל ברגע שבא חבלן ומסביר להם על זה הם הבינו עד כמה זה מסוכן. החבלן גם ציין שבלמעלה מ-50 אחוזים מהמקרים בן אדם לא היה שורד אם הנפל היה מתפוצץ לידו".

איך היית מסכם את הטיול שלכם?

"מצד אחד זו הייתה חוויה מאוד לא שגרתית ואפילו אטרקטיבית לילדים. לבוא לפיקניק ולגלות פצצה זה לא משהו שקורה כל יום ביער קולה. מצד שני חייבים להגביר את המודעות בקרב המטיילים שלא לגעת בדברים כאלו. יש אינספור אזרחים סקרנים שהיום קטועי גפיים מהשטויות הללו".