תופעה: על גג מקלט שכונתי בשכונת עין גנים בפתח תקוה מטפסים ומתגלשים כמעט מדי יום ילדים ומסכנים את עצמם.

הכניסה למקלט, שנמצא בפינת הרחובות המגינים ויעקב רבינוביץ', בנויה מבטון משופע שגובהו מגיע לכ-2.5 מטרים. התושבים מדווחים כי גג המקלט משמש כאתר משחקים לילדים מכל הגילאים שמטפסים עליו ומתגלשים ממנו.

"חלקם אף מגדילים לעשות ודוחפים אחד את השני בשיפוע, ומאיימים כחלק מהמשחק לדחוף אחד את השני מגג המקלט", מספרת תושבת שגרה בסמוך למקלט. "יצא לנו לראות ילדה שניסתה לרדת מגג המקלט, לא דרך השיפוע, ע"י תפיסה בעמוד המנורה והשתלשלות למטה תוך כדי שהיא נשרטה בזרועה".

המקלט בעין גנים

פניתם לגורם כלשהו לפתור את הבעיה?

"בעבר פנינו למוקד וביקשנו שימנעו טיפוס של ילדים על גג המקלט, והתשובה הייתה שאין מה לעשות ויש עוד מקלטים דומים, לא מגודרים, הפזורים בעיר. בערים אחרות ראינו שמצאו פתרונות מיגוניים למקלטים דומים. החל מכלוב מגודר ועד לכדי חיפוי דקורטיבי  שמקיף את גג המקלט והשיפוע, ומונע הפיכתו לאתר משחקים מסוכן מאין כמוהו".

"זו שאלה של זמן עד שיקרה כאן אסון גדול", אומר תושב אחר. "אני יודע שבעבר ניסו לפתור את הבעיה על ידי קיבוע ניטים במדרון המקלט, אך אלו גם פורקו מזמן, וגם כשהיו לא מנעו את הטיפוס אלא רק את ההחלקה על השיפוע ואף היוו סיכון נוסף. אנחנו רוצים שהבעיה תיפתר לפני שיקרה מקרה חמור של פציעה. ומקווים לטיפול מהיר ומיגון המקלט על מנת למנוע את טיפוס הילדים עליו".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "בעקבות פנייתכם אגף הביטחון  ייצא לשטח על מנת לבדוק את התלונה ואם אכן יש שם סכנה נפעל לגדר את החלק המשופע".