עשרות הורים הגיעו אמש לישיבת המועצה במטרה להחזיר את המאבטחים למתחמי גני הילדים. בתום כשעתיים של דיון, מהסוערים שנרשמו מאז תחילת הקדנציה הנוכחית, הוחלט לדחות את ההצעה ובמקביל עברה הצעתו של רון כץ, לשיפור האמצעים הטכנולוגיים בכניסה לגנים.

האווירה במקום הייתה חמה במיוחד מתחילת הישיבה, הרבה לפני שהנושא עלה לדיון, ולא רק בגלל מזג האויר בחוץ. ההורים שהגיעו נסערים ממילא, מדאגה לשלום ילדיהם, הלינו על כך שנושאים כמו תיקוני ברזיות בגנים ציבוריים ועידוד רכיבה על אופניים, קדמו לנושא שלשמו הם התכנסו, וחלקם העלו אף השערה שיש נסיון להתישם.

לאחר כ-40 דקות מתחילת הישיבה, הגיע האות לתחילת הדיון בנושא האבטחה בגנים, ומייד נדרכו כל הנוכחים במקום. ראש העירייה זימן לישיבה את ניצב בדימוס בנצי סאו ויחד הם הציגו את היתרונות שבמערך, אותם הציג גרינברג לאורך כל הדרך. בין היתר טענו כי עדיף סיירים מיומנים מאשר מאבטחים פחות מקצועיים בתפעול פעילות טרור ("סדרנים" לדבריו של ראש העירייה).

בין הדברים שאמר סאו, הוא טען כי נכון לימים אלו, יש מספר עניינים שיש לשפר, וגם ראש העירייה טען כי יפעל "כדי לשפר ולייעל את המערך, לא בגלל שהדברים לא עובדים עכשיו כמו שצריך" . ההורים לא קנו את הדברים שנאמרו על ידי השניים ושאלו "למה לא לתקן כדי שהמערכת תפעל בצורה הכי טובה לפני שעושים את השינוי?".

צילומים: מתן דויטש

בהמשך נרשמו עימותים בנושא בין גרינברג לחברי האופוזיציה איציק ישראל ואיתי שונשיין, שגלשו גם ליציע הקהל, עם חילופי דברים בין פעיליו של ראש העירייה לבין ההורים המודאגים. שונשיין עצמו הציע לנסות במשך שנה להשאיר את השומרים במתחמים ואליהם לצרף את מערך הסיור, אך הצעתו לא נענתה בתשובה עניינית.

לאחר כשעתיים כאמור, בהם נשאו דברים גם שני נציגי ההורים, שהביעו את חששם מהמהלך, הוחלט לדחות את הצעת חברי האופוזיציה להחזרת השומרים, ובמקביל, עברה הצעתו של רון כץ להציב קודנים ומצלמות בכניסה לגנים. ההורים קיבלו את ההחלטה באכזבה רבה.

"לחברי מועצת העיר הייתה הזדמנות פז להחזיר את השומרים למתחמי הגנים, לצד המשך הפעלת מערך האבטחה הנייד, ובכך לתת מענה אבטחתי הולם לכלל ילדי פתח תקווה, וההזדמנות הזו התפספסה", אמר לאחר הישיבה יעקב אברמוביץ', דובר מטה ההורים ואב לילד במתחם זיכרון יעקב. "גם בדבריו של ניצב בדימוס, בנצי סאו, הוא ציין שמצא סדרה של ליקויים באופן הפעלתה בעיר. אם כך, מדוע לא לבצע את התיקונים עליהם הוא ממליץ, ואת השדרוג של מערך האבטחה באמצעים נוספים, תוך כדי הפחתת סיכונים, עם הצבת שומרים בפתח המתחמים, לפחות לתקופת ביניים עד שהמערך הנייד יגיע לכשירות גבוהה יותר?".

"שדרוג מערך האבטחה הנייד באמצעי ביטחון חדשים הוא מבורך, אולם לא ייתן מענה לתחושת הביטחון שנפגעה בקרב הורי מתחמי הגנים, ובטח לא ייתן מענה מיידי למצוקה אליה נקלעו אלפי הורים במתחמי הגנים הגדולים. גם מחר בבוקר יהיו המתחמים פרוצים למשך שעות רבות, גם מחר בבוקר לא תהיה בקרה על כניסת אנשים לתוך המתחמים, גם מחר בבוקר לא יערכו סריקות של אנשי ביטחון בגני הילדים לפני תחילת יום הלימודים ובמהלכו". 

מה הצעד הבא שלכם?

"אנחנו נתכנס בימים הקרובים ונגבש בצורה מאוחדת את המתווה להמשך הפעילות שלנו. אתמול שמנו לב כי גם בקרב חלק מחברי המועצה קיימת אי הכרה של המורכבות באבטחת גנים גדולים ואנחנו רוצים להמשיך לדבר, להציג ולחדד את הנושא".

אורן, אב מודאג נוסף ציין כי "יש תחושה שראש העירייה מחפש את המטבע מתחת לפנס. הוא לא מקשיב לטיעונים, הביא גורם שדיבר על הדברים שנוחים לו, לא ענה לשאלות נוקבות ולא איפשר לחברי האופוזיציה לסיים את דבריהם. לדעתי הוא טיפס על עץ גבוה והוא לא יודע איך לרדת ממנו".

אתה חושב שהשדרוג שאושר, יהווה פתרון ראוי?

"לא, מהסיבה הפשוטה שגם כשהורה מכניס קוד, יכול לעמוד מישהו מאחוריו ולראות אותו. זה פיתרון פיקטיבי. גם אם הקודן מוסתר כמו בכספומטים, זה לא ימנע מגורם עוין להיכנס פנימה אחרי אותו הורה. לעומת זאת, שומר כן יכול למנוע כניסה של אדם לא מוכר למתחם הגנים".

מהעירייה טרם התקבלה תגובה.