(צילום: באדיבות מטה ההורים)

שלושה שבועות חלפו מאז החלה מחאת ההורים ברחבי פתח תקוה כנגד מהלך העירייה לביטול השמירה הנייחת והחלפתה בשמירה ניידת. ביום שישי האחרון הצטרפו אליה הורים נוספים שהשביתו את הגנים במתחם פינטו שבשכונת נווה דקלים. 130 ילדים החלו הלימודים בשעה 9:00, וכ-250 הורים הביעו תמיכתם בהחזרת השומרים.

עד כה נטלו חלק במאבק עשרה מתחמי גנים שהשתתפו בארבעה ימי השבתה, בהם לומדים כ-1,080 ילדים, וכ-2,150 הורים הביעו תמיכתם במאבק. שכונת נווה דקלים, שהצטרפה בשבוע שעבר למטה ההורים העירוני למען החזרת השומרים, מצטרפת לשלוש השכונות שכבר החלו בו: אם המושבות, כפר גנים ג' ונווה גן.

במקביל להשבתת הגנים, ערכו ההורים הפגנה ראשונה ברחבת העירייה, בדרישה להחזרת השומרים, בה השתתפו כ-50 הורים, נציגי מתחמי הגנים מארבע השכונות.

צילום: באדיבות מטה ההורים

במטה המאבק מסבירים כי מטרת ההפגנה הייתה לשמש הצהרת כוונות בדבר נכונות ההורים להמשיך במחאה ואף להחריף אותה במידת הצורך. במהלכה קראו ההורים קריאות כמו: "רוצים שומרים" וכן "רמי, רמי תתעורר, ילדינו לא הפקר", תוך שהם מתייחסים להחלטת ראש העירייה לביטול השמירה הנייחת במתחמי הגנים.

בפוסט בפייסבוק שהפיצו ההורים ערב ההפגנה ציינו כי: "אנחנו נחושים לא לתת לנושא לרדת מסדר היום הציבורי עד לקבלת פתרון לתחושת חוסר הביטחון שלנו. עכשיו הזמן להעלות הילוך ולהעביר מסר למקבלי ההחלטות שהסוגיה הזו תמשיך ותישאר על סדר היום של הציבור בפתח תקווה".

אמא לילדה במתחם גני הילדים מבצע חורב שבשכונת אם המושבות החדשה, שנטלה חלק בהפגנה, אמרה כי "הורי הילדים במתחם, וכך גם הצוותים עצמם, רואים בהחלטה לבטל את השומרים זלזול והפקרה של ילדינו. הגנים הפכו פרוצים וזמינים לכול, ההורים רואים זאת במציאות היומיומית. מתישה שבין השער לגנים, וזאת בשל ההחלטה שהורים לא יכנסו עצמאית החל משעה זו. בנוסף, הצוותים במקום לקבל את הילדים ולטפל בהם בבוקר עסוקים החל משעה 8:15 בטיילת ואנחנו שואלים, בזה הצוותים החינוכיים צריכים לעסוק? מדובר בנהלים חדשים ולא הגיוניים שנכנסו לתוקף רק לאחר הסרת השומרים מפתח מתחמי הגנים.

"ההורים רואים את הכשלים של שיטת השמירה החדשה, מאוד מוטרדים וחלקם אף חושש מפני אסון שיכול לקרות. בימים האחרונים גם עדכנו כי התחנה המרכזית הזמנית תחל לפעול בקרוב, וזה הוסיף חששות נוספים להורים אצלנו במתחם. המציאות מראה שתחנה מרכזית מביאה איתה מפגעים ודמויות שוליים, והכול במרחק קצר מדי, ממתחם הגנים שלנו, שנמצא כעת ללא שומר. זה מחריד! אנחנו מרגישים כמו על פצצה מתקתקת".

צילום: באדיבות מטה ההורים

יעקב אברמוביץ, דובר מטה ההורים העירוני להחזרת השומרים, ואב לילד במתחם הגנים זיכרון יעקב שבשכונת אם המושבות הוותיקה, מוסיף כי: "שכונה נוספת הצטרפה השבוע לגל המחאה של ההורים, ואנחנו מייצגים נכון להיום ארבע שכונות מובילות בעיר. לכל שכונה יש את המאפיינים שלה ואת בעיות הביטחון שלה, אבל הדבר המאחד את ההורים מכלל עינינו שיטת שמירה לא אפויה מספיק, שאינה מסוגלת לספק לילדים ביטחון ברמה נאותה, השכונות הוא היעדר תחושת הביטחון, שיצרה שיטת השמירה החדשה.

אנחנו רואים לנגד מ-2,000 הורים שנטלו חלק במחאה עד היום, מחאה אותנטית שיוצאת מהלב, ולהיעתר לבקשתם ולנו ההורים תחושת ביטחון במערכת. אנו קוראים לראש העיר להקשיב לקריאתם של למעלה להחזיר את השומרים למתחמי הגנים".

תגובת דוברות העירייה: "אבטחה ניידת היא האבטחה המומלצת ע"י משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, ומתקיימת בהצלחה רבה ביישובים אחרים כמו ירושלים ומודיעין, בהם הרגישות גבוהה הרבה יותר. הטענה בדבר הצבת מאבטח בגן בו יש יותר ממאה ילדים הינה שגויה ולא קיימת. חוסר ההבנה בדבר ההבדל בין גן לבין בית ספר המתפרש על שטח רחב ביותר, מצביעה על חוסר הבנה בנושא.

"מערך האבטחה החדש הינו איכותי ומקצועי. המאבטחים חמושים, מיומנים ועברו הכשרות מתאימות. בכל גזרה יהיו מספר אנשי צוות שיפטרלו ויתנו מענה מהיר ואיכותי ולרשות הגנים ניתן מענה משלים כולל לחצן מצוקה, אינטרקום וטלוויזיה במעגל סגור. רוב הגנים בעיר פועלים כבר שנים ללא מאבטח ומהם לא נשמעת שום תלונה בנושא תחושת הביטחון. לאור החשש בתחושת הביטחון של ההורים בגנים בהם קיים מאבטח ביצענו מפגשי הסברה, ביקרנו בכל הגנים בעיר ושוחחנו עם הגננות. במקרים מיוחדים (אתרי בנייה וכדומה) נבחן את הנושא לגופו וניתן מענה נקודתי. מערך האבטחה הנייד הוא האיכותי, השוויוני והנכון ביותר שיש היום, והדבר נעשה לרווחת הציבור ולביטחונו ולא מטעמי תקציב או כל שיקול זר אחר".