צילום: מתן דויטש

צו סגירה למשך 30 יום הוצא השבוע ל"צרכניה" בשכונת הדר גנים. הסיבה הרשמית, לדברי העירייה, היא בשר פג תוקף הנמצא במקום שהושמד על ידי השירות הוטרינרי העירוני. התושבים, מצידם, חושדים כי מדובר בסיבות אחרות.

ה"צרכניה", אשר ממוקמת ברחוב עזרא ונחמיה בשכונת הדר גנים, פועלת במקום כבר למעלה מ-15 שנים, ומשרתת תושבים רבים מדי יום.

לפני כחודשיים החלה העירייה בצעד מפתיע לחלק דו"חות חניה לבאי המקום, בטענה כי מדובר במקום חניה אסור. התושבים הזועמים הציפו בזמנו את העירייה בבקשות לבטל את הדו"חות מאחר ולטענתם מדובר בשטח שאינו נראה כמדרכה ובמשך שנים הלקוחות לא נקנסו שם. לאחר דין ודברים, בעיקר מול סגן ראש העירייה צדוק בן משה, הגיעו הצדדים לסיכום כי לא יינתנו יותר דו"חות במקום אלא אם כן, הדבר יפריע לתנועת העוברים ושבים.

בשלב זה, החלו להעלות טענות מצד תושבים כי משהו לא בסדר בהתנהלות מול המרכול אותו פקדו במשך שנים, וההחלטה לסגור את המקום כרגע נתנה מבחינתם את הגושפנקא הסופית לכך.  "אני לא ממש יודע מה קורה שם",טוען אחד התושבים. "נתנו המון דו"חות לתושבים על דברים שבחיים לא נתנו כדי להבריח לקוחות, ועכשיו כשזה לא עזר סגרו את המקום".

העירייה טוענת כי נמצאו ליקויים חמורים במקום.

"ה'צרכניה' הייתה נחוצה מאוד לתושבי השכונה. יש שם פירות וירקות נהדרים ממש ולחם טרי כמה פעמים ביום. אם יש ליקויים שיגידו לו לתקן. זה מקום שמפרנס המון עובדים והוא מעודד תחרות בריאה בין החנויות בשכונה. חבל שנסגר. חסר עסקים שפועלים לא כחוק שנשארים פתוחים?".

צילום: מתן דויטש

גורם בכיר המעורה בפרטים טוען כי "מדובר בעסק הפועל כבר 18 שנה במקום הנוכחי ועומד בכל תקני הבטיחות והתברואה ורק בגלל סיבוך משפטי של ייעוד הקרקע לא יכל לקבל אישור שימוש חורג ורישיון עסק סופי.  לאורך כל השנים העירייה הבינה כי המקום משרת אלפי משפחות המבצעים רכישותיהם במחיר נמוך מטבע היות המקום "צרכניה" כפי שמקובל בריכוזים דתיים וחרדיים".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "צרכניית גור (עזרה וחסד בע"מ / נופש ביכורי ענבים בע"מ) הפועלת בשכונת גני הדר בעיר, נסגרה הבוקר (ראשון) לאחר שצוות 'הווטרינר העירוני' סייר במקום ומצא במקררים 'בשר פג תוקף' שאינו ראוי לאכילה. הצוות השמיד את הבשר ונגד המקום הוצא צו סגירה.

יצויין, כי הצרכנייה פועלת ללא רישיון עסק מזה 18 שנה. עומדים כנגד העסק מספר צווי סגירה של בית המשפט, כשהאחרון מ-2018. המבנה מורכב מחלקי אסבסט המהווים סכנה תברואתית קשה לשוהים בו. המקום פועל ללא מערכת כיבוי אש, ללא תנאי תברואה בסיסיים וללא חניה מסודרת לצרכני המקום.

מבנה הצרכנייה רשום כ'מיועד להריסה' מזה שנים, לאחר שהוא פועל מיומו הראשון ללא תב"ע של עסק. יצויין עוד כי בעלי הנכס דורשים כבר מספר שנים מבעל הצרכנייה לעזוב את השטח לאחר שעמלו על אישורי הבניה למעלה מעשור. בכוונתם להתחיל לבנות במקום פרויקט מגורים, אך בעל הצרכנייה לא מסכים לפנות את השטח ופועל במקום ללא אישור הבעלים, ללא אישור בית המשפט וללא אישור תברואתי כל שהוא.

 יצויין, כי שמות העסק ושמות בעל העסק משתנים מעת לעת, בניסיון, לכאורה, לחמוק מצווי בית המשפט ובעלי השטח הדורשים את פינוי המקום. בפועל מנהל את הצרכנייה אותו אדם, שגם ממשיך לשלם את דמי השכירות לבעלי המקום, בעל כרחם.  בנוסף, יצויין כי כל ניסיון מצד בעלי הנכס להגיע עם בעל הצרכנייה לפינוי בהסכמה - במסגרת דין תורה ובוררויות שונות, עלו בתוהו, וכאמור גם את צווי בית המשפט, בעלי הצרכנייה מצליחים למסמס.

צו הסגירה למקום הוא אחד הדברים היותר מוצדקים שניתנו אי פעם נגד עסק שבעליו מצפצף על כל מערכות החוק, ושהופך את בעלי הנכס לבני ערובה לגחמותיו".

את תגובת בעלי המרכול לא ניתן היה להשיג בשלב זה. כאשר תגיע התגובה נפרסמה.