צילום: באדיבות ההורים

ועד הורי תלמידי בית הספר דבורה עומר בפתח תקוה אירגנו בתחילת השבוע שני אירועים לכבוד ל"ג בעומר בהשתתפות התלמידים והוריהם. בעוד האירוע הראשון עבר בצורה חלקה, האירוע השני, שהיה דומה לחלוטין, הופסק לפני סיומו לאחר שפקחים הגיעו למקום והורו לסגור את הדוכנים. הסיבה לכך, לטענת העירייה, היא תלונות שהתקבלו וכן בגלל שלא הוצגו האישורים הנדרשים לקיום האירוע. התגובה המלאה של העירייה בהמשך הכתבה. 

האירוע שפתח את חגיגות ל"ג בעומר נערך ביום ראשון השבוע בשטח הסמוך לבית הספר ברחוב ישראל עידוד בשכונת כפר גנים ג', שמופיע גם ברשימת השטחים המותרים להבערת אש על פי העירייה. לאירוע הוזמן יניב יהודה, מחברת "ג'ינג'ילנד", להפעלת דוכני מזון ומשקאות כמו שערות סבתא, פופקורן וברד. במהלך האירוע הגיעה ניידת שיטור עירוני, ולאחר בירור קצר שעשתה במקום איפשרה את המשך האירוע.

ביום שני בשעות הבוקר, שעות ספורות לפני אירוע נוסף באותה מתכונת שתוכנן לשכבת גיל אחרת, דאגו ההורים לטענתם להעביר את כל האישורים הנדרשים כדי למנוע אי נעימות. המסמכים השונים, ביניהם רשיון עסק ואישור חשמלאי על הפעלת גנרטור, הועברו לטענת ההורים כנדרש ואגף הפיקוח בעירייה איפשר את קיום האירוע. לטענת ההורים, עובדה זו לא מנעה ככל הנראה משני פקחים להגיע למקום אך לאחר שהבינו שוב כי ישנם כל האישורים חזרו על עקבותיהם. אף אחד בשלב זה לא ציפה לדרמה שעתידה להתרחש זמן קצר לאחר מכן.

"בתחילת האירוע הם הגיעו, הסברנו שקיבלנו את כל האישורים ושוחחנו גם עם צדוק בן משה, ראש מנהל שפ"ע, שאישר זאת", מספרת אחת האמהות שמעורה בפרטים. "הם עזבו, וחזרו לאחר מכן בטענה כי אין לנו את כל האישורים הנדרשים. הם אמרו שלא אמרנו מי המפעיל וסגרו לנו את האירוע לפני סיומו, למרות שלא היתה שום הפרעה או סכנה לציבור".

ספרי לי על התחושות במקום באותו זמן?

"הילדים התאכזבו מאוד. אני גם לא מבינה למה הגיעו שתי ניידות של שיטור עירוני למקום. אין דברים אחרים לטפל בהם חוץ מהמדורה שלנו? זה היה מאוד מתסכל".

ניסיתם לשנות את רוע הגזירה?

"ניסינו באותו רגע. פנינו גם לנציגה מהפיקוח העירוני שאישרה את האירוע אבל אז היא אמרה שבאמת שלחנו את כל האישורים אבל הם לא ראו מי המפעיל. אני לא מבינה מה זה משנה אם כל האישורים הנדרשים קיימים אצלה? אם אני הייתי מפעילה את הדוכנים היא גם הייתה מבקשת את האישורים? בסך הכל עשינו אירוע שכבתי וחבל שכך הוא הסתיים".

גם יניב יהודה, מפעיל הדוכנים, לא מצליח להבין את התנהלות העירייה בסיפור ונשמע כועס גם כן. "ביום ראשון הכל הלך חלק", הוא מספר. "ביום שני הגעתי לעשות אירוע דומה ועם פתיחת האירוע הגיעו פקחים. אחרי שהבינו שיש את כל האישורים, הם אפילו עזרו לי להרכיב את הדוכנים. אחרי זמן מה, הם חזרו וביקשו ממני תעודת זהות כדי לתת לי דו"ח. אמרתי להם 'לפני רגע עזרתם לי להקים את הדוכנים ועכשיו אתם מבקשים דו"ח?!'. אז הם ענו שזה בגלל שהציוד על המדרכה. אמרתי להם שאם הם רוצים אני אזיז אותו, לא היתה לי בעיה, אבל הם התעקשו שאקפל את הציוד ואסגור שם הכל. בסוף הם עוד נתנו לי דו"ח ע"ס 730 שקלים".

איך הילדים הגיבו?

"הילדים בכו וההורים היו ממורמרים. אני עוד ניסיתי להרגיע אותם".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "בניגוד לדברים הנאמרים לא ניתן אישור להפעלת גנרטור במתחם זה וביום ראשון לא היה צוות פיקוח במקום. לאור תלונות שהתקבלו הגיע צוות פיקוח ביום שני ומאחר ולא הוצגו בפניו האישורים הנדרשים נסגר האירוע. חשוב לציין כי בחגיגות ל"ג בעומר אנו מקפידים הקפדה יתרה על שלום הילדים ובטיחות כל החוגגים".