עיריית פתח תקוה. צילום: ריאן

שלוש משפחות המתגוררות בפתח תקוה הגישו תביעה לבית משפט מחוזי מרכז, בה הן דורשות מעיריית פ"ת, קק"ל ורשות מקרקעי ישראל להעביר על שמן את מלוא הזכויות בבתים שבהם הן מתגוררות מאז תחילת שנות ה- 60. 

לטענת התובעים, באמצעות עוה"ד רפי שפטר ואיתן חסון, מטרת התביעה היא להסדיר את המצב הקיים בשטח, כפי שהוא קיים בפועל במשך עשרות שנים, וזאת לאחר שעיריית פ"ת ביצעה בתחילת שנות ה-60 עסקת חילופי שטחים עם משה אבן עזרא ז"ל, הבעלים המקורי של השטח הצמוד לבתים שלהם (ברח' שלמה מילר 15-17).

במסגרת אותה עסקה, טוענים התובעים, כנגד חלק מזכויותיו ברח' שלמה מילר 15-17, התחייבה העירייה לרכוש את הזכויות בקרקע בה בנו התובעים את בתיהם בתחילת שנות ה- 60 מהמינהל ומקק"ל, ולהעביר אותה על שם המשפחות שגרות בהם.

אולם לטענת התובעים, בעוד שהעירייה קיבלה מאבן עזרא ז"ל חלק מהמקרקעין ברח' שלמה מילר 15-17 (לצורך הקמת בית ספר אשר לימים הפך לבית כנסת), היא הפרה את התחייבותה להעביר לאבן-עזרא ז"ל את הזכויות בשטח שאותו קנו התובעים ועליו הקימו את בתיהם.

רפי שפטר | צילום: יח"צ

המשפחות טוענות שהפרת ההתחייבות נובעת מסירוב העירייה לשלם למינהל את עלות רכישת הזכויות בקרקע, מה שהותיר אותם במצב חסר אונים שבו הם למעשה מתגוררים ומחזיקים בבתים שאינם רשומים על שמם.

עוה"ד שפטר וחסון: "המשמעות של אי העברת הזכויות בבתים על שמם של התובעים, כפי שהתחייבה עיריית פ"ת לפני עשרות שנים, היא שמחר המינהל יכול לטעון שאין לתובעים זכויות בקרקע עליה בנויים בתיהם, והם אף עלולים לאבד את הבתים בהם הם מתגוררים מזה עשרות שנים. כמו כן, מנועים התובעים מלבצע כל עסקה בקרקע שלהם בשל המצב הרישומי השגוי שהונצח בשל מחדלי העירייה".

מעיריית פתח תקווה נמסר: "התביעה התקבלה בימים האחרונים במשרדי העירייה. העירייה בוחנת את הטענות ותגיש את עמדתה לבית המשפט".