במשך שנים היו חובשי הכיפות הסרוגות ברחבי הארץ בכלל ובפתח־תקוה בפרט מזוהים עם סיעת המפד"ל עד שהתמזגה עם מפלגת הבית היהודי ב־2008. בבחירות המקומיות אשתקד העניקו כ־12 אלף תושבי העיר את אמונם לרשימת המפלגה, וקולותיהם הקנו לה שלושה מקומות במועצת העיר. ואולם מיד לאחר הבחירות התאגדה לה קבוצת אנשים מהציבור הדתי־לאומי וכינתה את עצמה פורום סרוגים.

הפורום מגדיר את עצמו ברשת החברתית כ"מייצג מכל השכונות ונותן מענה שוויוני לצרכי כל שכונה בתחומים מגוונים, הרלוונטיים למגזר הדתי". עם זאת רבים מהבית היהודי, ובהם גם בכירי הרשימה בעיר, אינם רואים בעין יפה את התנהלות הפורום. לדבריהם, מדובר בניסיונו של ראש העירייה, שמגיע מהמגזר בעצמו, לפגוע בבית היהודי ולהקטין את כוחו.  

גרינברג ופורום סרוגים. צילום: אלן מלכה

מבצע ייבוש

גורמים שמכירים את פעילות הפורום מקרוב מספרים כי יש בבסיסו כעשרה חברים שלא מצאו את מקומם בבית היהודי. לטענת הגורמים האלה, אותם אנשים סרים למרותו של גרינברג. "מדובר בדבר ידוע, ואם מישהו היה זקוק לעוד הוכחה הוא קיבל אותה בהכרזת הפורום על תמיכתו בליכוד בבחירות הארציות הקרובות", אומר אדם שמכיר את הנושא מקרוב.

לכאורה מדובר בסוגיה פוליטית ובניסיון לגרוף אהדה בקרב מגזר מסוים. מה לא בסדר בזה?

"רמי גרינברג בעצם רצה להתנקם ביו"ר הבית היהודי בעיר איציק דיעי על כך שהוא לא תמך בו בבחירות האחרונות. המטרה של רמי היא לייבש את הבית היהודי. אחת הדרכים היא באמצעות מתן תפקידים לחברי הפורום".

כמו מה למשל?

"אחד מונה לראש חטיבת תשתיות, אחר לרכז חינוך. חוץ מזה יש מינויים של ראשי הפורום בכל שכונה. יש בעיה בהדר גנים? אל תפנו לאיציק דיעי אלא למישהו מהפורום. זה חוזר על עצמו בכפר גנים, בכפר אברהם ובעוד מקומות".

מדובר בתפקידים בהתנדבות לא?

"לכאורה כן, אבל זה הבלוף גדול. רובם מסודרים או בדרך להיות כאלה בתפקידים ובשכר מהעירייה".

איך אפשר להגדיר את טיב היחסים בין הבית היהודי לפורום סרוגים בעיר?

"כמתוחים מאוד. קח לדוגמה את נושא הנת"ץ המתוכנן ברחוב מנחם בגין בשכונת הדר גנים. אם חברי הבית היהודי קשובים לתושבים ומנסים למצוא פתרון בתיאום עם ראש העירייה, כולל שיחות שהתנהלו להבאתו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', אז חברי פורום סרוגים מכריזים בכל הזדמנות שהנת"ץ טוב. למה? כי רמי אמר". 

גורם אחר מהציבור הדתי־לאומי מסביר ש"פורום הסרוגים מורכב מפעילים של גרינברג שלא קיבלו את מה שרצו בבית היהודי. לפני כמה שנים הוקם פורום שהיה אמור לעבוד למען הקהילה הדתית־לאומית, ובמסגרת הקונספט היה נציג מכל שכונה. עכשיו הסרוגים הלכו על אותו פורמט בהבדל בסיסי אחד ־ הם משויכים פוליטית לאדם אחד. אם הוא לא היה נבחר, הם היו מתנדפים ברוח. גרינברג הכניס את חלקם לתפקידים בשכר. להבנתי, מדובר במשרות אמון שלא דורשות מכרז, אבל כשאיציק ברוורמן פעל כך אנשים כעסו מאוד, אחד מהם היה גרינברג עצמו".

גם אתה חושב שכל מטרת הפורום היא להחליש את הבית היהודי?

"חד־משמעית כן, וכל ההתנהלות שלהם לא נכונה. למה קמה המפד"ל ובהמשך הבית היהודי? מדובר במפלגה שהציבור מזוהה איתה כי היא יודעת לקרוא את הצרכים של האזרחים ולעבוד למענם. איציק דיעי יודע לעבוד למען הציבור שבחר בו. הסרוגים מנסים להשמיד את הבית היהודי על ידי דחיקה של גורמים המזוהים איתם".

איך?

"לדוגמה, היו כמה סיורים של גרינברג לפתרון בעיות נקודתיות של תושבים מהדר גנים המזוהים עם הבית היהודי, כולל חברת המועצה מהסיעה גילה בן נאים ועוד כמה מפורום סרוגים. בעקבות אותם סיורים פרסם גרינברג הודעות ברשתות החברתית שלפיהן 'סיירתי עם פורום סרוגים...' זה שקר וכזב. הוא לא סייר עם חברי הפורום אלא עם אלה שנבחרו על ידי התושבים ולמענם. מישהו זורה חול בעיני הציבור.

"גם אם רוצים להקים גוף נוסף כדי לייצר תחרות, שזה דבר טוב ומבורך, צריך לעשות זאת בצורה נכונה ומכובדת ולא לירוק לבאר ששתית ממנה. אפשר להגדיל אחד בלי להקטין את האחר ולא לנסות לקחת קרדיט על פעולות שהם לא עשו".

"בהתנדבות מלאה"

לא רק תושבים תוהים על קנקנו של הפורום אלא גם בכיר נציגי הבית היהודי במועצה איציק דיעי. "פורום סרוגים הוא פיקציה", טוען דיעי. "מדובר בפורום שלא עושה ולא עשה דבר למען התושבים אלא פשוט לוקח קרדיט על דברים קיימים. הם לא הובילו דבר לעומת הפורום הדתי־לאומי שלנו, שפועל כבר יותר משש שנים בכל המישורים ובכל הקהילות. מדובר באנשים שרוצים להיות מקורבים לגרינברג. אני חושב שהם מזיקים יותר משהם תורמים".

איציק דיעי. צילום: גיל לרנר

למה הם פועלים כמו שאתה טוען?

"להערכתי, המטרה שלהם היא להיות גורם משפיע בבחירות הבאות. הם מנסים לסחוף אחריהם את הציבור הדתי־לאומי, אבל זה לא יקרה. אני גר בפתח־תקוה 31 שנים ומכיר את כל הצדדים. הציבור הדתי מספיק חכם. זה לא נושא שאומרים 'הרב אמר' והולכים לפיו. אני בקשר עם כולם ומגיע להרבה אירועים. הציבור לא קונה את הדרך שלהם".

גרינברג הציע לך סגנות בשכר למרות חילוקי הדעות ביניכם. גורמים פוליטיים בעיר משוכנעים שהצעד נועד לזכות באהדה של השרים סמוטריץ' ורפי פרץ כדי לחזק את הקשר איתם.

"אני לא חושב לרגע שזאת הסיבה, הרי הם מונו לחודשיים וחצי עד הבחירות הבאות, למרות שאני מקווה שישארו בתפקידם. מדובר בצירוף מקרים, לא מעבר לזה".

למה סירבת?

"אני לא מחכה לאף אחד. יש לי המון פרויקטים שאני עוסק בהם ברמה הארצית בלי קשר לפתח־תקוה. אני לא יכול להפסיק הכול פתאום, למרות שמדובר במשכורת גבוהה ותנאים טובים. השם שלי, שבניתי באמצעות קבלת אמון מאנשים, חשוב לי יותר מהכול".

יו"ר פורום סרוגים יונה אמרוסי, פנסיונר של העירייה שטוען כי הוא משמש יועץ בהתנדבות לגרינברג כעת, שולל על הסף את הטענות. "פורום סרוגים נועד לסייע לתושבים, הן דתיים הן חילונים, בכל נושא ובלי קשר למעורבות פוליטית כלשהי", הוא אומר.

איך זה מסתדר עם הפרסום שאתם בחסות ראש העירייה?

"אנחנו עם רמי גרינברג שהקים איתנו את הפורום, אבל בלי קשר לפוליטיקה. עובדה שכולנו מתנדבים ופועלים למען כל התושבים. המטרה של ראש העירייה הייתה שלא תהיה לו תלות במפלגה כלשהי. עכשיו אנשים פונים אלינו, ואנחנו מעבירים את הפניות לראש העירייה ולגורמים המקצועיים. לאחר מכן נקבעים סיורים עם גרינברג ואיתנו, בדרך כלל בימי שישי".

גורמים שונים טוענים שאתה כן מקבל שכר בדרך כלשהי.

"אני עובד בהתנדבות מלאה. אין לי שום הכנסות, רק הוצאות ־ הוצאות רכב, טלפון ועוד. עברתי לסרוגים מסיבה פשוטה. לא היה לי ספק שגרינברג הוא איש מוכשר שייבחר לראשות העירייה ולא טעיתי, כמו שלא טעיתי עם איציק אוחיון כשתמכתי בו. בבית היהודי אמרו לי שאצטרך לבחור בינם ובין גרינברג ובסוף בחרתי בו. לכן גם התפקדתי לליכוד. אני לא אחראי לפרסום בדף הפייסבוק של הפורום שלפיו הליכוד הוא הבית של כל הפורום ואין לי קשר לזה".

איך היית מגדיר את היחסים שלכם עם הבית היהודי?

"אין לי שום דבר נגדם. כנראה הם רואים שהקרקע נשמטת מתחת לרגליהם ואולי חוששים לקראת הבחירות. פניתי אליהם פעמיים כדי שיצטרפו אלינו ויהיו בניהול שלנו, אבל הם סירבו. אנחנו עובדים בצורה נכונה. גם הטענות על קרדיט שאנחנו מייחסים לעצמנו לא נכונות. מדובר בתוצאה של יוזמות שלנו. לדוגמה, פנו אליי מעמותה של ילדים חולי סוכרת כדי לקיים פעילות בעיר. דאגתי להם לאולם אז הם החליטו לפרסם את הלוגו שלנו במודעה שלהם וכך גם באירועים אחרים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "עם כניסתו לתפקיד, ראש העירייה פועל לחיזוק הקשר עם התושבים מכל המגזרים ובכלל זה גם עם הציבור הדתי לאומי. יש לציין כי ראש העירייה פועל באופן שווה לטובת כל התושבים, ללא שיקולים פוליטיים ואחרים. לדוגמא, בישיבת המועצה הקרובה ינתנו תמיכות בלמעלה מ־2.5  מיליון שקלים, בין היתר, להקמת מבנים לתנועות נוער, אחזקת בתי כנסת, סיוע לעמותות שפועלות לטובת אוכלוסיות מוחלשות ועוד מליוני שקלים עבור החינוך. צר לנו כי יש מי ששמו להם מטרה להכפיש את ראש העירייה ופועלו לטובת התושבים. בזמן שיש מי שעמלים בעשיית הון פוליטי על ידי הוצאת רפש ובדיות מעל דפי העיתון, ראש העירייה עובד למען הכלל באופן ישיר, ענייני ושוויוני".