האם בשכונת הדר גנים בפתח תקוה פועלת משמרת צניעות? כחודש לאחר שרוססו כתובות גרפיטי בתחנות אוטובוס בשכונה הקוראות לנשים לשמור על צניעות, לאחרונה ניתלו עלונים על גבי מתקנים למחזור בקבוקים המייעצים כיצד לשמור על העיניים מפני דברי תועבה.

העלון על מתקן המיחזור. צילום: מתן דויטש

העלונים מוצמדים לשמרדפים ועליהם נכתב 'עצות לשמירת עיניים'. אחד מהם מגדיר עצמו כ'מהדורה מיוחדת לבני הישיבות, אברכי כוללים, וכל יהודי באשר הוא, שרוצה לשוב מעוונות שבידו'.

בעלון עצמו מובא לכאורה תיאור המצב בימים אלו לפיו "בעוונותינו הרבים, יש מלחמה על הדת ובפרט בענייני שמירת הברית, שהיום מפיצים התאוות והעברות בגלוי, ובזה נתרעל האוויר בטומאה נוראה, המגיע גם לבני הישיבות, ובפרט שמפיצים את טומאתם בעיתונים ובראש כל חוצות..". בהמשך מובאים כללי התנהגות בנושא לפי קבוצות גיל שונות.

כאמור, רק לפני כחודש רוססו בשלוש תחנות אוטובוס שונות בשכונה כתובות גרפיטי הקוראות לנשים לשמור על צניעותן. בין היתר נכתב : " "שומרי מצוות לא מגלים ירך" ו- "אנא! כבדי אורחות חיינו בהופעתך", מה שעורר את זעמם של תושבים רבים בשכונה, ביניהם חרדים רבים.

גם כעת, לא ברור מי ביצע את הצעד המדובר שעורר מחדש את תסכולם של התושבים. "מצד אחד מורים לשמור על צניעות ומציעים כיצד לשמור על העיניים אבל מצד שני עוברים על איסור בל תשחית", אומרת תושבת השכונה.

תושב אחר מוסיף: "המצב הולך ומתדרדר. אני יודע שחלק גדול מהחרדים כאן דוגלים ב'חיה ותן לחיות', אבל כנראה שיש כאן כמה שעושים ככל העולה על רוחם, משחיתים רכוש ציבורי ואומרים לאחרים מה לעשות כאילו אנחנו גרים במאה שערים".

גם ישראל פרידמן נציג סיעת יהדות התורה במועצה ותושב השכונה מתנגד למהלך ואומר: "אין זו דרך התורה, ומי שמזיק לרכוש ציבורי בצורה כזו, כנראה אינו שפוי".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "ככל הנראה מדובר באדם סהרורי ומיותר לציין כי העירייה והעומד בראשה, רמי גרינברג, מגנים את מעשיו מכל וכול. מדובר בעיר המכילה כ-300 אלף תושבים שחיים בהרמוניה וכבוד הדדי. בעיר גדולה כמו פתח תקוה, חבל שיש מי שעדיף להעצים אירועים נקודתיים ושוליים במקום לראות בכל זאת את היוזמות הטובות שנעשות בעיר למען כלל האוכלוסיות שמרכיבות אותה".