הבית שממנו מושמעת המוזיקה. צילום: מתן דויטש

עיריית פתח תקוה פועלת לאחרונה ביתר שאת נגד השמעת מוזיקה המודיעה על כניסת השבת בימי שישי.  תושב רחוב עזרא ונחמיה בעמישב שהציב רמקולים מעל גג ביתו, מהם בוקע השיר "שלום עליכם" לפני כניסת שבת, קיבל בשבועות האחרונים מספר דו"חות על כך מפקחי העירייה. עלות כל דו"ח הינה כ-475 שקלים.

בכל יום שישי, במשך קרוב ל-20 שנים, עובר אלימלך רובינשטיין (55) משכונת עמישב-הדר גנים עם הנגרר שלו ברחבי העיר ומודיע על זמני כניסת השבת. ביום כיפור האחרון גמלה בליבו החלטה להציב רמקולים מעל ביתו ולהשמיע את השיר "שלום עליכם" מספר דקות לפני כניסת השבת כדי לבשר לתושבים על כניסתה. "על פי ההלכה יש עניין להודיע לאנשים על כניסת השבת כדי שידליקו נרות בזמן", הוא אומר. "אפילו הצבתי את הרמקולים במיקום גבוה כדי שעוצמת הווליום לא תכנס ישירות לבתי התושבים".

רובינשטיין מוסיף: "במשך חצי שנה אף אחד לא התלונן בפנינו ויתרה מזאת, השכנים שלנו הודו לנו על כך ואמרו שהם נהנים מזה. אלא שמספר בתים לידי גר אדם שכנראה החליט שזה לא מצא חן בעיניו, ואסף סביבו עם כמה אנשים ויחד הם פועלים כדי למנוע ממני להשמיע את המוזיקה".

קנס שחילקה העירייה לתושבים. צילום: באדיבות אלימלך רובינשטיין

יש לציין כי על פי תקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) התשנ"ג - 1992 עולה כי חל איסור להשמיע מוזיקה ברמקולים בין השעות 23:00-07:00 ובין 14:00-16:00. המוזיקה אינה מושמעת כלל בשעות אלו, מה עוד שהתקנות לא תקפות בערב יום מנוחה.

"בכל יום שישי שולחים לכאן מפקחים כדי להרתיע וביום ראשון נותנים קנס", מספר רובינשטיין בתסכול. "גם מי שמגיע למסור את הקנס, לא מבין על מה הוא, ואפילו מתנצל שהוא רק מבצע את עבודתו. בגלל שאין בעיה חוקית להשמיע את המוזיקה הזו, הפקחים מחפשים על איזה סעיף לקנוס אותי". על פי הודעת הקנס העובדות המהוות את העבירה הן "ניקוי/איבוק או ניטור ברחוב ללא היתר", כשרק בהערות נכתב "הנתבע או מי מטעמו גרם למפגע רעש והטרדת התושבים".

מה אתה מתכוון לעשות בנוגע לקנסות האלו?

"אני אלך עם זה לבית המשפט עד הסוף. כרגע אני לא משלם אותם ויש אנשים שעומדים בתור כדי לשלם אותם במקומי, וגם פנו אליי מספר עורכי דין שרוצים לייצג אותי בסיפור. בירושלים ובלוד שומעים את המואזין למרחקים ואף אחד לא מחלק להם קנסות, אז כאן בפתח תקוה נותנים לי דו"חות בגלל מוזיקה יהודית נעימה לפני שבת?! גם כשתושבים כאן שומעים מוזיקה בקולי קולות בערב שבת אף אחד לא פוצה את פיו".

לא רק רובינשטיין עצמו כועס לנוכח ההתנהלות מולו, אלא גם יתר התושבים לא אוהבים את הפעולות נגד השמעת השירים. "מדובר בשיר רגוע, במנהג עתיק יומין שמכניס את השבת, וכרגע מישהו מנסה לבטל אותו, דווקא בעיר שהעומד בראשה הוא אדם דתי", אומר אחד התושבים. "מדובר גם בשכונה שמרביתה דתית והתושבים נהנים להכניס כך את השבת. מפתיע אותי שחברי הקואליציה הדתיים גם לא עושים דבר בנושא".

תושב אחר הוסיף: "אני תושב עמישב, אמנם לא חרדי אבל שומר מסורת ולא נוסע בשבת. אין לי שום בעיה עם רמקולים למשך 2 דקות שמזכיר לי ולאשתי שצריך להדליק נרות. אני לא מבין למה העירייה מציקה לתושב הזה. מה יקרה אם נשמע קצת שירים מסורתיים לפני שבת? גם מהבריכה היתה בוקעת לעיתים מוזיקה רועשת בזמן פעילויות  ולא אמרנו כלום".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "עיריית פתח תקוה דואגת לרווחת כלל תושביה ומגוון האוכלוסיות, תוך כיבוד כלל התושבים חילונים ודתיים כאחד. לאחרונה, החלו תושבים באופן פרטי ופרטיזני להציב בכל מיני מקומות בעיר צופרים הפועלים בימי שישי, דבר שמפריע תושבים רבים.

אין שום הגיון שכל אחד יעשה דין לעצמו יפריע למנוחת השכנים, ולפיכך העירייה לא תאשר הפעלת צופרים ברחבי העיר. מדיניות העירייה הינה של חיה ותן לחיות,  תוך מתן כבוד הדדי ואנו נפעל בנחישות לקיים זאת".