גיורא לב ואיציק ברוורמן במהלך קמפיין הבחירות. צילום ארכיון: מטה ברוורמן

כשבועיים לאחר שפוטרה מעיריית פתח תקוה, הנחה בית הדין לעבודה להחזיר את שרון כהן לעבודתה עד שתיערך בוררות בנושא. כהן היא ביתו של גיורא לב, ראש עיריית פתח תקוה לשעבר שהביע את תמיכתו באיציק ברוורמן לפני הבחירות האחרונות.

כהן (53), מנהלת מדור רכש באגף גני ילדים, קיבלה ב-10 לחודש, מכתב מעיריית פתח תקוה המודיע לה על סיום העסקתה לאלתר ובאותו היום. יש לציין כי שרון החלה את עבודתה בעירייה בחודש ספטמבר 2016, כשבחודש ינואר 2017 זכתה במכרז לתפקיד שבו היא משמשת עד היום. את הזימון לשימוע קיבלה בסוף ינואר השנה, ושם נכתב כי מדובר בהמשך לזימון אותו קיבלה ב-9 באותו החודש, זימון אותו טוענת כהן שלא קיבלה מעולם. כך שעברו יותר משנתיים מרגע תחילת עבודתה ונחשבה בעצם לעובדת קבועה בעירייה.

בשיחת השימוע שנערכה בפני סמנכ"ל חינוך וקהילה, נטען בפניה כי ההמלצה אינה על רקע בעיה תפקודית או מקצועית אלא על רקע החלטת הנהלת העירייה על רה-ארגון והתייעלות. עוד נטען, שישנה העדפה כי עובדים קבועים בתפקידים שמתייתרים יאיישו את התפקידים במקום העובדים הזמניים. כל זאת כשכהן נחשבת לטענתה לעובדת קבועה ולא זמנית כפי שסברו בעירייה.

בבקשה לבית הדין לעבודה שהגיש עורך דינה  של כהן, עו"ד מוטי לוין, להוצאת צו מניעה לפיטורים, נטען כי המהלך נעשה שלא כדין, בניגוד להוראות פקודת העיריות, וחוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות. בנוסף, טען עו"ד לוין בבקשה, כי הפיטורים נעשו שלא בתום לב ומשיקולים פוליטיים. זאת, לטענתו, בהמשך לפנייתו של גיורא לב לעובדי העירייה לבחור באיציק ברוורמן לפני הבחירות האחרונות.

עוד נכתב, כי לפי הידוע לשרון כהן נעשו פניות רבות לראש העיריה לאחר השימוע להימנע מפיטוריה, אולם רמי גרינברג עמד על שלו. זאת למרות שכהן קיבלה חוות דעת מצויינת מהממונים עליה, וגורמים מקצועיים רבים סברו שיש להשאירה בתפקידה.

עו"ד מוטי לוין. צילום: באדיבותו

בדיון שהתקיים השבוע בבית הדין לעבודה בתל אביב, הגיעו הצדדים להסכמה לפיה עניינה של כהן באשר לשאלת פיטוריה מהעירייה יופנה להליך בוררות, כאשר עד למועד תום בירור עניינה במסגרת הליך הבוררות, היא תוחזר לעבודתה ולתפקידה כסדרה. כמו כן הסכימו הצדדים נוכח המלצת בית הדין, כי בגין הימים בהם לא עבדה כהן, ממועד מתן מכתב הפיטורים ועד להסכמה דלעיל, תשלם העירייה לכהן שכר כאשר זכאותה לשכר זה תוכרע אף היא על ידי הבורר.

"אנו מברכים על חזרתה של שרון לעבודה ומקווים שהעירייה תבין שהיא לא יכולה לפעול באופן חד צדדי", מסר עו"ד לוין בתגובה.     

אלי שלמה, יו"ר ועד עובדי העירייה, מסר בתגובה: "אני מברך את החלטת בית הדין על הסכם הפשרה שקבע ללכת לבוררות ע"פ חוקת העבודה. כמו כן, אני מקבל את המלצת כבוד השופטת שאם לא כן, תקבל החלטה שתפסוק נגד העירייה. כולי תקווה שנמשיך בהידברות, שתוביל לשביעות רצון שני הצדדים". 

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "במסגרת תכנית ההתייעלות להבראת המערכת העירונית הנחה ראש העיר את הגורמים המקצועיים לצמצם את מצבת כוח האדם בעירייה בכדי לחסוך בעלויות הגבוהות של השכר שמגיעות למאות מיליוני שקלים בשנה. ע"י חיסכון זה ניתן יהיה להוזיל את הארנונה לתושבים וגם להפנות תקציבים לטובת חינוך, תרבות, ניקיון, ביטחון ועוד.

"לאור ההכרח לייעל את המערכת והשירות לתושב, תהליך ההתייעלות ימשך כי רק טובת העיר והתושבים לנגד עיניו של ראש העיר".