הסוס הפצוע. צילום: טל נחום, בעל הסוסים

טל נחום, תושב שכונת כפר אברהם בפתח תקוה, ששלושת סוסיו הוחרמו לפני כשלושה שבועות ע"י השירות הוטרינרי העירוני, קיבל אותם השבוע לטענתו במצב בריאותי חמור מזה שבו נלקחו ממנו. "אחד מהסוסים הוחזר כשהוא צולע ואחר עם פצע פתוח גדול", הוא אומר.

לפני כשלושה שבועות דיווחנו על החרמת הסוסים מכפר אברהם, ע"י השירות הוטרינרי העירוני לאחר שהוצא צו בית משפט לכך. לטענת השירות הוטרינרי, הסוסים הוחרמו מאחר ששוטטו בשטח ציבורי ובמצב רזון מתקדם. אך כאן לא הסתיימה הסאגה.

(צילום וידאו: טל נחום, בעלי הסוסים)

נחום, בעליהם של הסוסים, פעל מרגע החרמתם כדי להחזירם אליו בטענה כי הוא בעליו של השטח בו הסתובבו. מדובר לדבריו בשטח אותו ירש מסבו וסבתו שהיו בין מייסדי העיר. זאת בנוסף לכך שלדבריו דאג לבריאות הסוסים ולמזון עבורם מכל טוב.

לטענתו של נחום, הוא ניהל כל אותה עת שיחות עם תיקה בר און, הוטרינרית העירונית, על מנת להחזיר אותם לחיקו אך בכל פעם נפל על אוזניים ערלות. משראה שהדברים לא מסתדרים, פנה אל סגן ראש העירייה צדוק בן משה שסייע לו לקבל אותם חזרה, לא לפני שנפרד מסכום של קרוב ל-6,000 שקלים. כשהגיע השבוע לקחת את הסוסים בחזרה, השתומם לנוכח מצבם הרפואי החמור.

"הטעו את בית המשפט שבכלל לא בדק את הנתונים ונתן הוראה לפנות את הסוסים", טוען נחום בתסכול. "כל המאמצים שלי להחזיר אותם אלי לא הועילו, כי בכל פעם המציאו תירוץ אחר. זאת למרות שהחוק אמור להיות איתי ברגע שיש לי אסמכתא שהשטח שבו הם נמצאו משוטטים לכאורה שייך לי. דאגתי להם לכל דבר והשקעתי כ- 350 אלף שקלים כדי להפוך את האורווה לחווה טיפולית לילדים ובסופו של דבר תיקה המשיכה לפעול נגדי. בסוף קיבלתי את הסוסים מפורקים".  

הסוסים. צילום: טל נחום

תגובת דובר עיריית פתח תקוה, חזי חקאק: "בכפר אברהם הוחזקו 3 סוסים ללא היתר כפי שנדרש ע"פ חוק עזר החזקת בע"ח. למרות התראות חוזרות ונשנות החזיק בעל הסוסים את הסוסים בניגוד לחוק ובתנאי רזון .  לפיכך הוגש לבית המשפט כתב אישום בגין החזקת הסוסים ללא היתר. בפסק הדין נקבע כי יש לפנותם עד לתאריך 30.11.18.

"מאחר ופס"ד לא בוצע ניתנו התראות נוספות לבעל הסוסים ורק לאחר שגם להתראות הנוספות הוא לא נענה, פונו הסוסים ע"י המחלקה הוטרינרית יחד עם המשטרה ע"פ הוראות פסק הדין.

"הסוסים טופלו כשבוע בשירות הוטרינרי. בעל הסוסים לא היה מוכן לשלם בעבור הוצאות החזקתם ולכן הסוסים הועברו לחווה חיצונית, רק לאחר שבועיים נוספים שילם בעל הסוסים עבר החזקתם והסוסים שוחררו.

"פציעת הסייח בחזהו ארעה בגין היתקלות בגדר שבשטח המרעה ועל כך אנו מצטערים. כל הסוסים האחרים חזרו במצב גופני טוב יותר מאשר היו קודם לכן".