צילום ארכיון: יוגב עמרני

הורים לילדים בחינוך המיוחד בפתח תקוה טוענים כי העירייה ביטלה להם את ההסעות לגנים ולצהרונים ולא נתנה פתרון הולם.

הורים רבים נמצאים בלחץ ואי ודאות לגבי האופן בו ילדיהם הקטנים יפתחו את שנת הלימודים הקרובה בעקבות ביטול המימון להסעות לגנים ולצהרונים של ילדי החינוך המיוחד, כאשר מדובר במרחק של פחות משני קילומטרים. התקציב הנ"ל הגיע מתקציב העירייה ולא ממשרד החינוך אשר לא מממן הסעות כאשר מדובר בפחות משני קילומטרים.

בעקבות העובדה שמדובר באוכלוסיית ילדים קטנה ובעלת צרכים מיוחדים, ההורים מנהלים מאבק על עתיד ילדיהם.

הפתרון שניתן על ידי העירייה הוא להחליף צהרון/גן כך שיהיו צמודים אחד לשני לא סיפק את ההורים. "הילד שלי הולך לגן שפתי ליד הבית, לאחר מכן הוא היה נוסע לצהרון שילוב שהיה משמש לו כמסגרת משלבת בימים מסוימים בשבוע על מנת שיוכל להשתלב במסגרת רגילה כשילך לבית הספר" סיפרה אמא לאחד הילדים. היתה פגישה עם רמי גרינברג בנושא והוא פשוט זרק את ההורים מכל המדרגות. לראשונה בפתח תקווה לא יהיו הסעות לילדי חינוך מיוחד שגרים פחות מ-2 ק"מ מהגן. זה קריטי למשל לילדים שאמורים להשתלב בגן רגיל (ורוצים שהצהרון ימוקם בגן הרגיל כדי שלא יהיו לילד יותר מדי מסגרות)", סיפר אב לילד אחר.

"העניין הוא שאצל ילדי חינוך מיוחד, החיבור וההיכרות עם הילדים מאוד מאוד חשוב לשילוב ולקליטה. מדובר בילדים עם קושי, שצריך לסייע להם. שילובם במערכת החינוך הרגילה צריך להיות גם אינטרס של המערכת", המשיך האב. תוך כדי שהוא מציג התכתבות עם ראש העיר בווטסאפ בה האחרון טוען בפניו שיש פתרון ומפנה את האב לעמוס תמם – מנהל אגף חינוך מיוחד. בחלק מההתכתבויות נראה שאינו מבין על מה מדובר ובחלק אחר ישנה סתירה בין דבריו לבין דברי ראש העיר.

מלשכת דובר העירייה נמסר בתגובה: "עיריית פתח תקוה משקיעה מיליוני שקלים בחינוך המיוחד מעבר למה שמשרד החינוך מחייב בנושא זה. בשונה משנים קודמות, השנה משרד החינוך כפה על הרשות הנחיה חדשה, חודש לפני פתיחת שנת הלימודים, לפיה יש להציב מלווים בכל ההסעות של החינוך המיוחד. מדובר במאות מלווים בעלות של מיליוני שקלים ללא השתתפות תקציבית מצד משרד החינוך. 

יש לציין כי הוצאה משמעותית זו לא נלקחה בחשבון במסגרת תקציב הרשות לשנת 2019. לאור זאת, נכפה על הרשות למצוא דרכים להתייעלות ולפתרונות אפשריים, ולכן חלק מהיעדים שבין כה נמצאים בטווח קצר מהבית לגן, אפשרה העירייה לצמצם. יש לציין כי גם על פי הנחיות משרד החינוך, הרשות אינה חייבת לתקצב את היעדים הללו, שכן הנוהל בנושא זה דומה לנוהל הקיים בחינוך הרגיל.  יחד עם זאת, מתוך רצון למנוע את הפגיעה בשיגרת יומם של ההורים עם הוצאת הילדים מהגן לצהרון באמצע יום העבודה, החליטה עיריית פ"ת לתקצב את ההסעות בין המסגרות".