גבי עובד עם בועז אברמוב וצדוק בן משה. צילום: באדיבות עובד

השיב את האבידה לבעליה: כשגבי עובד, עובד עיריית פתח תקוה במחלקת התברואה, התחיל את יום עבודתו בסיור שיגרתי בשכונת כפר גנים, הוא לא תיאר לעצמו באיזו דרמה הוא יסתיים. עובד מצא מחשב נייד, כשבשלב מאוחר יותר התברר שהכיל מסמכים חשובים, ולאחר שעות ספורות הצליח לאתר את הבעלים בשיתוף פעולה עם סגן ראש העיר צדוק בן משה.

הכל החל בעוד יום עבודה באחד מימות השבוע שחלף. עובד, תושב שכונת שעריה שמסייר בשכונת כפר גנים ואוסף שאריות פסולת אל הטנדר בו הוא נוהג, הגיע אל פינת הרחובות ויצמן פינת מרטין בובר, שם הבחין במספר קרטונים זרוקים על המדרכה. "אספתי אותם לרכב, ומייד הבחנתי בתיק גב מונח על המדרכה", הוא מספר. "בגלל שזו הייתה שעת עומס, שכולם בדרך לעבודה ומוסדות החינוך, לא רציתי לגרום לפקק, הנחתי את התיק במושב האחורי והמשכתי בעבודה".

"בגלל שהייתי שקוע בסיור, התיק נשאר מאחור עד סוף היום ורק כשהחזרתי את הרכב הבחנתי בו שוב. פתחתי אותו ונבהלתי. ראיתי מחשב נייד , ציוד בית ספר וקופסת אוכל. ישר אמרתי 'איזה מסכן מי שאבד לו המחשב'. בגלל שהגיעו לאסוף אותי, לקחתי את התיק הביתה, שם ניסיתי למצוא למי הוא שייך אבל לא היה שום סימן מזהה".

איך הצלחת במשימה בסופו של דבר?

"התחלתי לחפש בכל התאים הפנימיים, ובדופן התיק היו דפי ממו, שבאחד מהם היה כתוב 'למורה בועז', כבר נהיה לי קצה חוט. המשכתי לחפש ובתא אחר היה תו אישור חניה של תיכון הדרים בהוד השרון. מכיוון שכבר הייתה שעה מאוחרת לא היה לי עם מי לדבר, אז אמרתי לעצמי שאטפל בזה למחרת".

"באותו ערב פגשתי במקרה את ראש מנהל שפ"ע , צדוק בן משה, במפגש תושבים שנערך במתנ"ס לזרוס. סיפרתי לו על המקרה ופתאום הוא היה בהלם. בצירוף מקרים משוגע הוא אמר לי שמישהי שהוא מכיר שלחה הודעה באחת מקבוצות הווצאפ שהתיק של בן זוגה אבד עם מחשב נייד בתוכו. מייד הוא יצר איתה קשר ואימתנו את הפרטים המזהים כדי לוודא שאכן מדובר באותו תיק. הבאתי אותו לצדוק למחרת בבוקר כי לא רציתי להשאיר אותו אצלי. לאחר שהאישה אספה את התיק מצדוק, בן זוגה התקשר אליי, הודה לי מאוד ואמר לי שהוא מוכרח לפגוש אותי, ורק כשנפגשנו הבנתי כמה עזרתי לו".

איך הרגשת באותם רגעים?

"זו הרגשה נפלאה, כמעט בכיתי מרוב התרגשות. לא היה לי ספק שאחזיר את התיק ולא הרפיתי עד שמצאנו את הבעלים".

בועז אברמוב, בעלי התיק, טען כי עשה את דרכו לאופנוע בשעות הבוקר והניח את התיק על המדרכה כדי להתארגן לנסיעה. "רק אחרי שהגעתי לבית הספר הבנתי ששכחתי את התיק", מספר אברמוב." אנחנו בדיוק לפני סוף שנת הלימודים והיו לי שם המון נתונים וטבלאות. הערך הכספי של המחשב לא היה יקר כמו התוכן שלו".

איך פעלתם מהרגע שהבנת שהתיק נעלם?

"התקשרתי לזוגתי ומיד היא יצאה לחפש אבל היה מאוחר מדי. השארנו הודעה במשטרה, תלינו שלט ליד המקום שהוא היה , ופרסמנו הודעה בפייסבוק. למזלי סגן ראש העירייה שמכיר את בת זוגתי התקשר ובישר לנו שהתיק נמצא".

מה עבר עליך באותו רגע?

"כל היום הסתובבתי עם מועקה גדולה, אז לשמוע הודעה כזו הפך את הרגע לשמח במיוחד".

האמנת שישיבו לך אותו?

"האמת שכן, אבל נהיה לי ספק ככל שהזמן עבר. צירוף המקרים חסך לי מספר שעות של חוסר ודאות, ואני שמח שהסיפור הסתיים כמו שהסתיים בזכות אדם נפלא שמגיע לו את כל הקרדיט על מה שעשה".

סגן ראש העירייה וראש מנהל שפ"ע, צדוק בן משה מסר: "אמרתי כבר פעמים רבות. מנהל שפ"ע כולו, מתנהל בצורה הכי טובה, הכי יעילה, נותן תפוקה מדהימה ויש בו אנשים נפלאים. המקרה הזה לא בודד. אני נתקל במקרים נוספים של עזרה לזולת, של תרומה, של סיוע, והמקרה הנ"ל מאפיין את ההתנהלות הקהילתית של האנשים שלי. פשוט גאווה גדולה.

"במקרה המדובר, ראינו התנהלות של עובד עם אחריות וערבות הדדית. הוא הבין שיש משהו יקר ערך, לא רק כספית ופעל כמו שצריך. העניין אפילו משעשע עם צירוף המקרים, שהביא לפתרון".