המכתב ששיגר נציב פניות הציבור ברשות השנייה

הסערה סביב הראיון בתכנית "שש עם עודד בן עמי" בערוץ 12, שבו המראיין בן עמי הוריד את ראש העירייה רמי גרינברג מהשידור מסרבת לגווע.

בעקבות תלונות רבות שהגיעו ללשכת נציב פניות הציבור ברשות השנייה מצד תושבים על היחס של המראיין לגרינברג, הוא שלח היום מכתב שבו הוא מגבה את ראש העירייה וטוען כי הראיון "היה בוטה, תוקפני ולא מכבד את ראש העירייה".

צילום: מתוך התכנית שש עם עודד בן עמי

להלן עיקרי הדברים  שכתב נציב פניות הציבור, דוד רגב, במכתב שנשלח לאחת המתלוננות:

"קיבלתי את פנייתך, כמוה הגיעו רבות נוספות, בה קבלת על ראיון שנערך ביום 4.2.19 בתכנית בנושא גירוש מסתננים. בעקבות התלונות הרבות פתחה נציבות פניות הציבור בבירור במהלכו פנתה הרשות לגורם המשדר (חברת החדשות).

"בעקבות התלונות צפיתי בראיון ומצאתי כי הוא עורר אי נוחות רבה. אין חולק על כך שלעיתונאי והמגיש עודד בן עמי יש את הזכות לשאול שאלות ולהביע את עמדתו זאת במסגרת חופש הביטוי והיצירה המוקנים לו ועל פי שיקול דעתו המקצועי. ואולם הדרך בה עשה זאת לטעמי עוררה אי נוחות גדולה".

הנציג רגב מוסיף במכתבו: "לא פעם מוצא מראיין את עצמו מתמודד עם מרואיין 'קשה לפיצוח' המסרב להשיב ישירות על שאלותיו ומתפרץ לדברי אחרים. תפקידו של המראיין המנהל את השידור להעיר למרואיין אך לנהוג למרות זאת בנימוס כלפי המרואיין אשר הוזמן לאולפן על ידי הגורם המשדר. היה והמרואיין ממשיך בהתנהלותו זו על המראיין להזהירו לטעמי, טרם ינקוט בצעד הקיצוני של הפסקת הראיון עימו.

מצפיה בראיון מצאתי כי הוא היה בוטה, תוקפני ולא מכבד את ראש העירייה. העברתי את הערתך בצירוף הערתי זו לגורם המשדר. אני מצר על אי הנעימות שנגרמה לך ולצופים האחרים מצפיה בראיון ומודה לך על פנייתך".

(צילום: מתוך התכנית "שש עם עודד בן עמי" בערוץ 12)

התגובות של עודד בן עמי וחברת החדשות

כזכור, ביום שישי פרסמנו את תגובתו של עודד בן עמי לעימות עם גרינברג: "הזמנתי את ראש העירייה לדון בנושא הקמפיין של העירייה בנושא העובדים הזרים והתחלנו את השיחה איתו. הוא נשאל שאלה, הוא לא ענה עליה והחזרתי אותו לנושא. גם בפעם השנייה הוא לא השיב, ורק בפעם השלישית הוא הגיב לנושא שעליו דיברנו.

"לאחר מכן, העברתי את זכות הדיבור למשתתפת הנוספת בדיון (ד"ר איילת עוז), וכשהיא סיימה לדבר, רציתי לחזור אליו ולשאול שאלה אבל הוא לא נתן לי לדבר. הוא ניסה להשתלט על המיקרופון ואמרתי לו תמתין, אני רוצה לשאול אותך שאלה ואתן לך להשיב אבל הוא לא הסכים. הוא המשיך לדבר ולא לאפשר לי לדבר, ובמצב הזה כמי שמנהל את הדיון הודיתי לו מאוד והסתיימה השיחה".

בנקודת המבט הנוכחית, אתה חושב שפעלת כראוי?

"אני חושב שהייתי בסדר שהזמנתי אותו לשיחה הזו. הזמנתי אותו על מנת לשוחח עימו ולא על מנת לסיים את השיחה מוקדם מדי. אבל מהרגע שהוא לא ממלא אחרי הכללים הבסיסיים של ניהול שיחה אז אי אפשר לנהל אותה".  

בחברת גיבו את בן עמי ומסרו בתגובה: "כל שהתרחש באולפן עמד באמות המידה העיתונאיות והמכבדות כלפי מושאי הסיקור באופן שבו אנו נוהגים בכל תכניות חברת החדשות. ראש עיריית פתח תקוה הוזמן להשתתף בדיון באולפננו שבו נערך עימות בנושא העובדים הזרים בפ"ת ובכוונת העירייה להרחיקם מהעיר. ראש העירייה נשאל על כך, אך השיב באריכות על פעולות הפיתוח של העירייה.

"המגיש עודד בן עמי ביקש למקד אותו לנושא שאליו זומן אך הוא העדיף להתרכז בפירוט תכניות הפיתוח. לאחר שרשות הדיבור הועברה למשתתפת הנוספת בדיון, ובסיום דבריה, ניסה בן עמי להפנות אל ראש העירייה שאלה נוספת, אלא שזה ניסה להשתלט על השיח ולא איפשר לשאול אותו את השאלה. משום שהתמיד בסירובו החליט המגיש לסיים עמו את השיחה".