אין מדרכה. אדם הולך על הכביש החדש | צילום: מתן דויטש

עיריית פתח תקוה פתחה נתיב חדש בדרך מנחם בגין שבהדר גנים, התושבים במקום לא עודכנו על כך ותאונות רבות נמנעו ברגע האחרון במהלך סוף השבוע.

כזכור, לפני מספר חודשים החלה העירייה בסלילת נתיב חדש ברחוב בסמוך ליציאה לכביש 471. הרחבת הכביש אמורה להביא לכך שבמקום נתיב אחד לכל כיוון, יהיו שני נתיבים לכיוון היציאה מהשכונה והנתיב החדש יוביל לכניסה אליה. אלא שפתיחת הנתיב ביום חמישי בבוקר נעשתה ללא עדכון התושבים וללא שילוט הולם במקום, והנהגים מכוחו של הרגל המשיכו להיכנס לשכונה מהנתיב שהיום מוביל ליציאה ממנה. בשל כך היו מקרים רבים שכמעט הסתיימו בתאונה לולא ערנות גבוהה מצד התושבים.

רק לאחר שמספר תושבים, ביניהם הפעיל החברתי ירון קדושים, הסבו לדבריהם את תשומת ליבם של גורמי התנועה והבטיחות במקום, נמחקו סימוני הכביש, אך נכון ליום ראשון בבוקר טרם הוצב שילוט מתאים והכאוס נמשך.

אם לא די בכך, אז הנתיב החדש נפתח כשבצידו מדרכה אולם לא לאורכו של כל המקטע, שכן שני בתים הממוקמים באזור מנעו את הקמתה באותו שטח. הדבר גורם להולכי רגל לרדת אל הכביש ולחזור אל המדרכה בהמשך הדרך. הסיבה  היא הליך משפטי מול בעלי הנכסים שטרם הושלם על ידי העירייה.

לפני מספר שנים, ניהלה העירייה מאבק משפטי כנגד בעלי הקרקע הסמוכים לנתיב שהושלם בימים אלו בטענה כי אלו השתלטו על השטח ללא אישורים מתאימים. בשנת 2013 הגיעו הצדדים להסכם באישור בית המשפט לעניינים מקומיים בפתח תקוה כי יינתן צו הריסה כנגד המבנים וללא הרשעה.

צילום: מתן דויטש

צווי ההריסה ניתנו למבנים שהיו בשטחים שנועדו לפיתוח בהתאם לתכניות העירייה, כאשר המבנים שהיו אמורים להישאר, גם הם היו אמורים להתפנות מהשטח שמיועד לצרכי דרך, על פי תכניות המתאר. למרות שבמשך מספר שנים התעכב הפינוי, רוב בעלי הנכסים פינו את השטח הנחוץ להקמת הדרך, מלבד שני בעלי הנכסים אשר עדיין עומדים על תילם מסיבה שאינה ברורה ובכך נמנעה הקמת המדרכה לכל אורך המקטע.

"25 שנה חיכינו לכביש הזה, החלום שלנו התגשם, ואני מודה לכל הגורמים שהיו מעורבים בכך ולראשי העיר שקידמו את המהלך והביאו לסיומו", אומר קדושים שמגדיר את הכביש שהוקם כ'פרוייקט חיי'. "ביום שישי נפגשתי עם קצין התנועה במשטרה בשל פתיחת הכביש ללא שילוט ועם המון בלבול מסוכן בשל הרגלים של שנים רבות. הקצין הנחה את העירייה להציב שילוט, למחוק תימרור קיים בכביש ולהציב פקח להכוונה. זו סכנת חיים של ממש. אני לא מבין מדוע מיהרו לפתוח את הכביש ללא הכוונה מתאימה של התנועה".

מלשכת ראש העיר נמסר: "אחרי שנים שהקמת הנתיבים החדשים בבגין ריחפה באוויר, בין היתר גם כתעמולת בחירות, ראש העיר רמי גרינברג קידם את פתיחתם ביום שישי האחרון בהתאם להסדרי התנועה הנדרשים והמאושרים. בניגוד לדיבורים שהיו סביב הנתיבים החדשים, ראש העיר הוא זה שתקצב את הפרוייקט המדובר והוציא אותו לפעול. כזכור, האזור המדובר היה מסוכן עבור הולכי הרגל והנהגים והנתיבים החדשים נותנים את המענה הבטיחותי הנדרש. כאמור, הנתיבים נפתחו על פי הסדרי התנועה הנדרשים ולצד זאת יש צורך להעמיק בפעולות נוספות כדי להטמיע את ההסדר התנועתי החדש ברחוב. לאור זאת, בהנחיית ראש העיר, כבר ביום שישי ביצעו אנשי המקצוע בעירייה פעולות תנועתיות נוספות במקום. כפי שניתן לראות בכל שכונות העיר, פתח תקוה עוברת מהפכה תשתיתית וכך ימשיך להיות בכל תחום לרווחת התושבים".