הפגנת האימהות מאריתריאה. צילום: מתן דויטש

ניצחון למבקשי המקלט בפתח תקוה: בעקבות עתירה שהגישו מבקשי המקלט מאריתריאה, החליט בית המשפט המחוזי בלוד להורות לעיריית פתח תקוה לאפשר את רישום ילדיהם למוסדות החינוך בעיר.

העתירה שהוגשה לפני כעשרה ימים לבית המשפט על ידי עו"ד הרן רייכמן ועו"ד טל חסין בשמם של הורים ל-129 ילדים, הגיעה  לאחר טענות מצד מבקשי המקלט על מדיניות העירייה שאינה מאפשרת לרשום את ילדיהם למוסדות החינוך בשל מוצאם , זאת על אף שלדבריהם הם החזיקו בכל האישורים הנדרשים. בכתב העתירה נכתב כי "עתה חוזרת העירייה לסורה ומנסה לגרום לאוכלוסיית מבקשי המקלט האפריקאים לעזוב את העיר באמצעות פגיעה בחינוך ילדיהם".

כאמור, לאחר דיון שהתקיים בבית המשפט במחוזי בלוד בימים האחרונים הגיעו הצדדים להסכמה לפיה "העירייה תאפשר רישום של כל העותרים וכל מי שנמנה על אוכלוסיית הזרים, החל מתאריך 18.7 ועד לתאריך 31.7 ... היה וחסרים מסמכים, תאפשר העירייה בתוך פרק הזמן של הרישום כפי שנקבע לעיל להמציא מסמכים חסרים, ולאחר מכן תודיע העירייה לכל הורה והורה בכתב אם ילדיהם התקבלו למערכת החינוך בעיר, אם לאו, ועל שום מה נדחתה בקשתם, אם נדחתה".

ההורים שנכחו בדיון קיבלו את פסק הדין בסיפוק רב. "אני אמא לשלושה ילדים ואני רק רוצה שהם ילמדו, כמו כל ילד", אמרה אחת האמהות. "אנחנו חיים בפתח תקוה בשקט, ואני לא מבינה למה לא רוצים אותנו ולמה נלחמים בנו על הגב של הילדים שלנו. אני יוצאת מבית המשפט היום מעודדת. ישראל היא מדינת חוק וזה משמח אותי מאוד".

עו"ד טל חסין מסרה לאחר הדיון "שוב שם בית המשפט קץ למהלכים הגזעניים של עיריית פתח תקוה, ששוב ניסתה להתנכל לקהילת מבקשי המקלט בעיר. יש כאן גם מסר לרשויות נוספות שמנסות להעיף משטחן מבקשי מקלט באמצעות פגיעה בילדיהם: לכל ילד יש זכות לחינוך, לא משנים צבע העור או המוצא שלו. נוודא שהעירייה תיישם את הפסיקה, ושכל ילדי מבקשי המקלט והזרים בעיר יתחילו את שנת הלימודים, במסגרות משולבות, לצדם של ילדים ישראלים".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "עיריית פתח תקוה פועלת לפי הנהלים והחוקים. כל הורה שמוכיח כי הוא תושב העיר ועומד בנהלים יכול לרשום את ילדיו למערכת החינוך העירונית".