ספריית דגל ראובן. צילום: יוסי שקד

מי שיחלוף בסמוך לבניין המגורים שברחוב דגל ראובן 27, לבטח ישים לב במחזה לא שגרתי. מדובר בספרייה שהקימו הדיירים, אשר מונה היום בין 350-400 ספרים, לרווחת ילדי הבניין ותושבי השכונה. "רובנו מחזיקים המון ספרים שאחרים יכולים ליהנות מהם, והם סתם יושבים על המדפים שלנו", אומר יוסי שקד, דייר הבניין שיזם את הרעיון יחד עם אישתו, דינה.

הספריה שהוקמה בחצר הבניין, מכילה ספרים שונים ומגוונים, החל מספרי קריאה למבוגרים ולילדים ועד לספרי בישול ואלבומים, דוגמת "70 שנה למדינת ישראל".דיירי הבניין ותושבי השכונה יכולים להגיע ולהשאיל ספרים כאוות נפשם, כשלאור התרומות ההולכות ומצטברות, ההיצע גדל גם כן.

 "מאחר ויש לנו מעל 1500 ספרים בבית, הכרזתי שאני לא בונה עוד מדף ומכאן נפתחה שיחה של 'יחסינו לאן?'", מתאר יוסי את הנסיבות שהובילו להקמת הספריה הייחודית. בשלב הזה נזכרנו בספריה קהילתית בתל אביב שאנחנו מכירים, וחשבנו לייבא את הרעיון לכאן, רק שבמקום שהקהילה תנהל את הספריה, הבניין שלנו יעשה זאת. העלנו את הנושא באסיפת הדיירים בתחילת השנה ושאר הדיירים התלהבו מאוד".

"היינו צריכים רק לרצף את הקרקע כדי שהמקום יהיה מסודר. לקראת חג הפסח נעזרנו במספר אנשים שרצו להיפטר מהריהוט והבאנו מדפים, שולחן וכסאות ואז בעצם פתחנו את הספריה. כל דייר תרם מספר ספרים, כשאחת מהשכנות הורידה כ-30-40 ספרים באנגלית".

איך שיווקתם את הספריה?

"הדפסנו כ-100 פליירים שילדי הבניין חילקו בבניינים הסמוכים. לאחר מכן, העלתי גם מספר פוסטים בפורומים של השכונה, ולא תיארתי לעצמי את גודל ההיענות שתהיה. מאות לייקים ותגובות של אנשים שהתלהבו מהרעיון ומהר מאוד הגיעו אלינו לבניין אנשים רבים שתרמו ולקחו ספרים".

אילו יתרונות יש לכם על פני ספרייה עירונית מלבד הקירבה לבית?

"היום השאלת הספרים בספריות העירוניות אמנם ללא תשלום גם כן, אך שעות הפתיחה שלהן די מצומצמות, כך שאם אני עובד עד שעות הערב, לא אצליח להגיע אליה. הספריה אצלנו זמינה 24/7 כשגם תאורה התקנו בה. מה שהקמנו כאן, יצר דפוס אצל הילדים בבניין, שהם מעדיפים לשבת ולקרוא במקום להיות מול המסכים".

מה הצפיות לעתיד? לפתוח רשת של ספריות בניין?

"(צוחק) אומר כך, אם אנשים יעתיקו את הרעיון, אנחנו כחברה וכמדינה רק נרוויח. אנשים נלהבים מהאפשרות להחליף בחזרה את הסמארטפונים בספרים. היום יש יוזמות כאלו בתחנות רכבת או בשדרות רוטשילד בתל אביב, אבל כאן זו יוזמה שדיירי בניין מרימים. מדובר בעיסוק מהנה מאוד ומי שמעוניין, אשמח לתרום מהידע ומהנסיון שלי כדי לפתח את הרעיון במקומות נוספים".