"לא רוצה לשמוע את הטירופים שלך", "חוצפנית", "תשתקי" ו"מי שואל אותך בכלל". כך התנהלה העבודה המשותפת בין סיגלית הלל־יאראק, מנהלת אגף החינוך היסודי הפורשת, ובין ראש העירייה רמי גרינברג, וסביבתו וזאת לטענת גורמים המקורבים לה. מערכת היחסים העכורה בין השניים הגיעה לשיאה בשבוע שעבר לאחר שהורה גרינברג לאנשי המשק לנעול בפניה את משרדה בעירייה.

הלל־יאראק נפגעה עד עמקי נשמתה. בכל זאת היא עובדת ברשות המקומית 24 שנים. על פי החלטת ראש העירייה, היא תעזוב רשמית ב־1 באוקטובר ועד אז לא תגיע למשרדה המפונה. הלל־יאראק מצטרפת לשורת בכירים שעזבו את העירייה בזמן האחרון אחרי שנים ארוכות של שירות ציבורי.

"אני ראש העירייה"

גרינברג נבחר לתפקידו לפני כעשרה חודשים אחרי היכרות עמוקה עם המערכת. עם זאת, הלל־יאראק עבדה שם  לפניו והחלה את תפקידה באגף החינוך לפני 24 שנים. לפני כ־13 שנים היא מונתה למנהלת אגף החינוך היסודי.

הלל־יאראק. שירות ציבורי ארוך שנים | צילום: מתן דויטש

הסדקים במערכת היחסים ביניהם החלו כבר בראשית כהונתו. "בחלק מהמקרים היא בפירוש התנגדה לעמדותיו בטענה שהן לא מקצועיות", מספר אחד ממקורביה. "בדיונים רבים הוא פשוט מנע ממנה להביע את דעתה. בחלק מהפעמים הוא פשוט אמר לה 'תשתקי' תוך כדי צעקות".

מתי למשל?

"הייתה פגישה בנושא החינוך האנתרופוסופי. סוכם, על דעת גרינברג, שמקשיבים להורים, אומרים להם תודה, נפרדים מהם לשלום ומקיימים דיון מקצועי שלא בנוכחותם. בניגוד למה שסוכם, ראש העירייה החל לנהל את הדיון המקצועי בנוכחות ההורים. סיגלית ניסתה להזכיר לו את זה, והוא אמר לה בנוכחות ההורים שלא לדבר עכשיו, עשה לה סימנים לשתוק והוסיף, 'אני מנהל את הישיבה, אני ראש העירייה'".

עוד מספר המקורב כי היה מקרה שבו ביקש ראש העירייה להעביר ילד מבית ספר אחד לאחר. לטענתו, בגלל מעבר הילד הייתה אמורה להיסגר כיתה במוסד החינוך שממנו הוא מוצא. "כשסיגלית הסבירה לו את המשמעויות הכרוכות במעבר הזה תגובתו הייתה, 'אני לא רוצה לשמוע את הטירופים שלך'. היא פשוט הזדעזעה".

מקורב אחר מספר ש"במקרה נוסף ניתנה לה הוראה להעביר תקציב לבית ספר מסוים למסיבת סיום. מובן שסיגלית התנגדה בטענה כי העירייה לא משתתפת בהוצאות כאלה וכי מדובר בתשלום שנגבה מההורים. נכון שהעירייה יכולה לסייע למשפחות מעוטות יכולת בנושא, אבל תלמידי בית הספר המדובר מגיעים מרקע סוציו־אקונומי גבוה.

"סיגלית הבהירה לגרינברג כי אי אפשר לעשות זאת. היא ציינה לפניו כי היא לא פועלת בניגוד לחוק אלא בשוויוניות והציעה למצוא תקציב ולחלק אותו בין כל בתי הספר בעיר".

מה קרה בהמשך?

"מכיוון שהיא לא חתמה לא יכלו להעביר את הכסף. אז החלה מתקפת השמצות קשות נגדה שלפיהן היא חסרת תועלת וללא עמוד שדרה".

"את תשתקי"

גורם עירוני מספר כי גם בקדנציה של איציק ברוורמן נוצרו חילוקי דעות מקצועיים, אבל הם הסתדרו. "סיגלית פשוט יודעת לעמוד על דעתה", הוא מסביר. "יכול להיות שלאנשים מסוימים זה לא מתאים".

גורם אחר שמכיר את הלל־יאראק מקרוב מספר כי האסרטיביות והמקצועיות שלה לא התיישבו עם סגנונו של גרינברג. "היא הבינה שלא תוכל לעבוד איתו מכיוון שאינה מוכנה לבצע החלטות שמבחינתה חוקיותן שנויה במחלוקת", הוא מציין. "פתאום גם החלו להתנהג אליה בבוטות ליד אנשים וממש פגעו בה. הטיחו בה מילים ומשפטים כמו 'חוצפנית', 'את תשתקי' ו'מי שואל אותך בכלל'. כל ההתנהגות כלפיה גרמה לה לחתום על פרישה מוקדמת".

רמי גרינברג. צילום: ריאן

לידיעה על פרישתה המוקדמת קדמת תגובה מערכתית של מנהלים, מורים, מפקחים, אנשי השירות הפסיכולוגי והורים רבים שביקשו כי תחזור בה. הגורם מסביר ש"לא רצינו שהיא תחזור בה בשל המצב הרגשי שנגרם לה. מנהל מינהל החינוך רמי הופנברג הסביר לה שהוא סיכם עם גרינברג כי אם היא תחזור בה יבוטל כתב הפרישה והיא תשוב לתפקידה".

ומה קרה בפועל?

"סיגלית כתבה מכתב שהיא חוזרת בה מהפרישה, אבל גרינברג אמר שהוא לא מקבל את חזרתה. באותו היום הוצא מכתב לאיוש תפקידה וצוין בו שבתוך כשבוע יוגש מכרז למועמדות, ולפני כשבועיים נבחרה מחליפה. סיגלית המשיכה לבוא לעבודה, ובמקביל שמעה שמועות לפיהן גרינברג אמר כי הוא לא יכול לעבוד איתה בטענה שהיא משמיצה אותו".

מה היא חושבת עליו?

"שהוא התנהג אליה כמו דיקטטור ובעריצות בלי להתחשב בדעה של אנשי המקצוע. תראי גם את הסגנון שלו: להגיד לה חוצפנית ולהשתיק אותה בפומבי מדבר בעד עצמו. הוא היה יכול להתנהג אליה באופן מזעזע ויום אחרי זה לבקש את סליחתה ולשבח אותה. ממש כמו יד מלטפת ויד מכה".

 מה קרה ביום שפינו אותה ממשרדה?

"לפני הצהריים הגיע מנהל אגף הרכש מלווה בכמה שיפוצניקים. הוא נכנס לחדרה והסביר שראש העירייה מבקש ממנה לקחת את הדברים שלה ולהתפנות מהחדר. היא הזעיקה את בן זוגה והוא פינה את חפציה. בשלב כלשהו גם המחשב ננעל".

איך היא הגיבה?

"אמרה למנהל אגף הרכש שהוא לא אחראי לנושא. היא הסבירה לו שהיא רוצה את ההחלטה בכתב מכיוון שהיא שכירה. הרי מחר יכול לבוא מישהו מטעמו של גרינברג ולומר שהיא עזבה את מקום העבודה מרצונה. היא חתמה בהסכם במסגרת קול קורא שהיא עוזבת ב־31 באוקטובר ומתחילה לקבל פנסיה מוקדמת. תאמיני לי שכל מה שקרה באותו היום במשרדה היה אחד הרגעים הקשים בחייה".

"מנהלות בהלם"

המכתב שביקשה הלל־יאראק אכן הגיע מגרינברג בסופו של דבר. מומחים למשפט שבדקו אותו מטעמה הסבירו כי המשמעות שלו היא שכל שכרה וזכויותיה נשמרות עד 31 באוקטובר. עם זאת היא תגיע למשרדי העירייה רק לאחר פנייה ותיאום עמה ולאחר שתגיע מחליפתה.

"אנחנו ממש ימים אחדים לפני תחילת שנת הלימודים, וזה שיא ההכנות", מציין הגורם. "בדיוק במועד הזה גרינברג החליט לסגור לה את הדלת. אולי זה מראה כמה באמת מעניינת אותו תחילת שנת הלימודים. מנהלות רבות בהלם מוחלט מהסיפור הזה ומתקשות לדמיין את האגף בלעדיה.

"כשנעלו את חדרה של סיגלית החלה עלייה לרגל למשרדה, והיו עובדים שפשוט בכו. יש בעירייה אווירה לא טובה מאז אוקטובר. אנשים פשוט מפחדים מגרינברג. סיגלית עבדה בעירייה 24 שנים וידעה משברים וחילוקי דעות עם ראשי עירייה, אבל בדבר כזה ובסגנון כזה היא לא נתקלה מעולם".

נכון שגרינברג מנע את הגעתה לערב פרידה שהיא יזמה לשתי מפקחות?

"כן, במשך שבועות היא עבדה על ערב פרידה משתיהן ומשמונה מנהלי בתי ספר שיצאו לחופשת שבתון. גרינברג התנגד שהיא תגיע לערב הזה. עד כמה שאני יודע, ניסו לשכנע אותו לדחות את האירוע כדי שגם סיגלית תוכל להגיע, אבל הוא התנגד. להבנתי, היה גם איום מצדו שמי שלא יגיע יבולע לו".

לדבריו, מה שקרה באותו הערב הוא חסר תקדים. "גרינברג הגיע וראה את אחת הנשים המקורבות להלל־יאראק ממררת בבכי בצד", הוא מספר. "הוא ניגש אליה ושאל אותה מה קרה, והיא השיבה לו ש'זה בגלל מה שנעשה לסיגלית'. למחרת היא נקראה למשאבי אנוש והורו לה לעבור להיות מזכירה בבית הספר. היא סירבה, ועכשיו היא קיבלה הארכה להישאר בתפקידה עוד חודש".

העירייה בתגובה: היא "שברה את הכלים"

"צר לנו שיש מי שמבקשים להכפיש את שמו של ראש העירייה ולהתעלם מעשייתו הרבה שנראית ומורגשת בכל רחבי העיר. עם היבחרו פועל ראש העירייה למען תושבי העיר ומקדיש את כל כולו ־ לילות כימים ־ כדי שהעיר תשגשג בכל התחומים.

"לגופם של דברים, כאשר החלטות הממונים סתרו את עמדתה של הגברת הלל־יאראק היא דאגה 'לשבור את הכלים' ולאיים על המערכת. מדובר בדפוס התנהגות אשר חזר על עצמו ביחסיה עם ראשי עירייה אחרים בעבר וגם עם שאר גורמי המקצוע בעירייה. יש להניח כי התנהלות זאת מקורה בתחושת המיצוי שהעידה עליה הגברת הלל־יאראק באוזני הממונים עליה פעמים רבות. מערכת עירונית שבנויה מהייררכייה ניהולית ומקצועית אינה יכולה ואינה צריכה להסכים להתנהלות שיטתית כזאת שכן היא פוגעת במערכת כולה ובייחוד באגף שהגב' הלל־יאראק הייתה ממונה עליו.

"בעקבות כך ובגלל בקשתה לפרוש מתפקידה החליטה הרשות כי יש לחדול מההתנהלות הזאת, ובניגוד לפעמים קודמות נענתה הפעם בחיוב לבקשתה. עם סיום ההתקשרות פרסמה העירייה מכרז מידי לאיוש תפקיד ראש אגף לחינוך יסודי. יש לציין כי היציאה המידית למכרז נועדה למנוע פגיעה במערכת החינוך העירונית ימים אחדים לפני פתיחת שנת הלימודים וכדי לוודא שתלמידי בתי הספר היסודיים יפתחו את שנת הלימודים באופן המיטבי והראוי ביותר".

סיגלית הלל־יארק מסרה בתגובה: "אני לא מעוניינת להגיב על כך. אגיב על הדברים במועד שאמצא לנכון".