המעיין והמפל הקסומים
● דרכי הגעה: למפל הנסתר פשוט כותבים ב־Waze "המפל הנסתר" כשאתם נמצאים באזור קניון שרונים או מתחם ירקונים. הדרך המוליכה למקום היא כביש עפר שאינו סלול, לכן הביאו בחשבון נסיעה אטית למדי לאורך מאות מטרים עד שתגיעו אל היעד.
כדי להגיע למעין נוסעים ישר מצומת ירקון ופונים מיד ימינה ב"אולמי ליאל" ("המקום של יגאל" לשעבר). משם נוסעים על כביש אספלט עד שמגיעים לגשר קטן ובו פונים ימינה ומשם שמאלה על דרך עפר. אחר כך עוד פנייה ימינה, ואחריה תזהו את נחל הירקון ואת המעיין המסתתר מאחורי הצמחייה.

המעיין והמפל הקסומים | צילום: ניצן ינקו
● מה תמצאו פה? כשמן כן הן ־ פיסות גן עדן קטנות בלב הכרך הסואן. מי המעיין צלולים וקרירים, והעצים העתיקים מעניקים צל מפנק. מושלם לפיקניק קטן נחמד. אין במקום שירותי הצלה, ולכן לא מומלץ להיכנס למים אלא להסתפק בהנאה מהמראה הנפלא ומשכשוך רגליכם במים.
מהמעיין אפשר לשמוע את פכפוכו של "המפל הנסתר", שהוא חלק ממקורות הירקון וזורם על התוואי באזור שבין מתחם ירקונים לאגם האקולוגי בהוד השרון, אחרי גשר הירקון. תוכלו לשכשך את רגליכם במי הירקון הצוננים והנקיים ולהיכנס מתחת למפל הזורם כל ימות השנה ולשבת על אחד הסלעים. לא מדובר במפלי הניאגרה, אבל לכמה דקות של שקט רטוב ביום לוהט המפל הזה מספיק בהחלט.
זכרו, לא מדובר באתר מוכרז או מסודר, ולכן תצטרכו לאלתר הכול. והדבר החשוב ביותר ־ השאירו את המקום נקי ומצוחצח.

מקורות הירקון | צילום: ניצן ינקו

מקורות הירקון
● דרכי הגעה: בכביש 40 או 5, שוכן ממש סמוך לכפר הבפטיסטים.
● מה תמצאו פה? מדובר בגן לאומי גדול בעל כמה אטרקציות אקטיביות מסוגים שונים, ובכללן מסלולי הליכה מגוונים באורכם לאלה שרוצים לזוז וגן שעשוע לילדים. אפשר ללון בלילה, לעשות פיקניקים ולראות את הירקון המתפתל. השביל בגן הלאומי הוא חלק משביל ישראל, ובדרכו אפשר לראות את בית הבטון (בית המשאבות הראשון בארץ שנבנה מבטון), את ה"פילבוקס" (עמדת שמירה של יהודים מתקופת המנדט הבריטי), את בריכת הנופרים (ששופעת בפרחי מים צהובים בתוך הירקון בין עצים וצמחי גדת־נחל שונים), את טחנת הקמח מהתקופה הרומית (שפעלה עד המאה ה־19), את מרכז החקר ואתר של"ח המחוזי. הירקון בעברו היה נחל שופע שזרם כל השנה, עד בנייתו של מפעל ירקון־נגב.

 מבצר אנטיפטרוס | צילום: גיל לרנר

תל אפק (אנטיפטרוס)
● דרכי הגעה? אם אתם באים ברכב, תגיעו לאתר מכביש 483. אם אתם באים ברגל, עליכם לעשות זאת במסלול מכיוון מקורות הירקון מאותו הכיוון.
המה תמצאו פה? אתר ארכאולוגי מהמפורסמים באזורנו, "עיר" ממש שבנה המלך הורדוס וקרא על שם אביו. המקום היה מיושב ברציפות במשך כ־5,000 שנים והוא רצוף בהיסטוריה מתקופת הברונזה הקדומה ועד אמצע המאה ה־20. בשנות ה־50 של המאה הקודמת התכוונו להפוך אותו לפארק, אבל הדבר יצא לפועל רק בתחילת שנות ה־70. תראו במקום שביל חצבים, ברכות שכשוך, מפעל מים בריטי, מתחם נופש ומתקני שעשועים, בריכת חורף ואגם מלאכותי וכמובן את מבצר אנטיפטרוס.

 יער קולה | צילום: מתן דויטש

יער קולה
(ידוע גם בשמו יער הכ"ח)
● דרכי הגעה: לאחר נסיעה על כביש 444 לכיון דרום פונים שמאלה בצומת גבעת כ"ח לכביש 465. לאחר נסיעה של ק"מ בערך פנו שמאלה לשביל ישראל (אדום). פנייה שמאלה לאחר עוד כ־300 מטרים תביא אתכם לחניה. בעלי האמצעים הטכנולוגיים בין הקוראים יוכלו לכוון את Waze ל"חניון יער קולה".
● מה תמצאו פה? לא הרחק מפתח־תקוה שוכן לו יער קסום שמשתרע על פני כ־3,000 דונם. אפשר להגיע אליו כדי ליהנות מהטבע במיטבו, שכן צומחים בו אלפי עצים ממינים רבים כמו אורן, ברוש ואיקליפטוס. האזור מרשים ביופיו בעיקר בחודשי האביב, אז אפשר לראות את פריחתם של פרחים רבים, אבל גם בקיץ היער אינו עומד עירום.
צמוד לחניון יש שולחנות פיקניק רבים, ובמרחק הליכה קצר ממנו עומדת אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני שהוקמה לזכר לוחמיה אשר נהרגו במלחמת העצמאות. באנדרטה יש נקודת תצפית שמשקיפה על האזור ועל מערב השומרון. במערב היער תוכלו לבקר בשרידי מבצר מהתקופה הצלבנית. ביער יש שילוט ושבילי עפר מסומנים ואפשר לטייל בו גם באופניים וברכב.

יער חורשים | צילום: גיל לרנר

יער חורשים
● דרכי הגעה: נוסעים בכביש 444 עד צומת חורשים. פונים מזרחה לכביש 5333 ובכיכר הראשונה ממשיכים ישר לשערי הקיבוץ. פונים שמאלה במעלה הכביש (לפני מבנה התעשייה הקיים) ונוסעים כ־800 מטרים עד שלט הכניסה ליער (שלט עץ ועליו מוטבעת מפת היער). לחילופין, אפשר להתחיל את המסלול בכיוון ההפוך, בפאתי היישוב הקהילתי נירית ובחניון חזי ספיר לכיוון קיבוץ חורשים.
● מה תמצאו פה? מדובר בפינת חמד ירוקה וגדולה מספיק לכל היישובים המקיפים אותו: אורנית, נירית, מתן, ירחיב, חורשים וכפר ברא. אפשר לטייל שם בכמה אופנים: טיול רגלי, רכיבה על אופניים או על סוסים, וכשסוף־סוף מתחיל להתקרר מעט אפשר לערוך פיקניק משפחתי חביב באחד החניונים הרבים. אחדים מהם אף מונגשים לבעלי מוגבלויות. ביער זורם אפיקו של נחל קנה שיוצר בלבו עמק רחב, יש תצפית לעבר מישור החוף ואף שרידים ארכאולוגיים מתקופת הברזל (מהמאה ה־13 ועד המאה ה־11 לפנה"ס) ועד התקופה העות'מאנית.

גן החי | צילום: אייל עצמון

גן החי
● דרכי הגעה: המקום שוכן במרחק קצר מרחוב ז'בוטינסקי־אורלוב בפתח־תקוה. כלומר, אפשר להגיע אליו ברכב, בתחבורה ציבורית וברגל.
● מה תמצאו פה? נכון שלא מדובר בשטח מיוער, אבל פשוט לא יכולנו להתאפק. בכל זאת זה המקום היחיד באזור שיאפשר לכם לצפות בחיות אקזוטיות בלי להחליף לערוץ הנשיונל ג'אוגרפיק. אף שמדובר בגן חיות קטן ו"משפחתי", אפשר ליהנות בו כמה שעות (בחברת הקופים לבדם אפשר לבלות נצח, בייחוד אם יש לכם ילדים).
בין שאר בעלי החיים כאן תוכלו לראות גם יענים, איילים, עזים, ארנבים ושרקנים.
הגן בנוי בצורה של חצי סהר או פרסה, ולאורך השביל המרכזי מוצבים כלובי חיות קרובים במיוחד למבקרים. אחת האטרקציות היא האגם ובו חיים מיני עופות מים. בתוך מימיו תוכלו לראות דגי נוי.