פתח תקוה התכבדה השבוע בנוכחותם של משלחת בכירים מהעיר התאומה בסין, איי יאנג, אשר כללה גם את המזכיר הראשי של העיר, ואלו נפגשו גם עם ראש העירייה רמי גרינברג אשר קיבל אותם בברכה בלשכתו. אלא שרק לפני שנים ספורות, בהיותו חבר מועצה, דרש גרינברג לנתק את ברית ערים התאומות עם אותה עיר בטענה כי מפרים בה זכויות אדם.

גרינברג עם המשלחת מהעיר התאומה איי יאנג. צילום: דוברות העירייה

גרינברג התבטא בזמנו בתקיפות נגד איי יאנג הן בישיבות מועצה והן בהודעות שהוציא לתקשורת כשציין בין היתר: "משמעות ברית הערים התאומות היא חיזוק הקשרים של ישראל בעולם ושל פתח תקוה בפרט מתוך ראיה משותפת של ערכים חברתיים מדיניים ואנושיים. לצערי הברית עם איי יאנג מסין לא משתלבת עם המטרות האלו, והיא אף פוגעת בצורה קשה בהיבטים המוסרים והערכיים של פתח תקוה כעיר בישראל".

גרינברג כתב אז את הדברים לאחר שלדבריו התבצעה בסין קצירת איברים ורצח המוני על רקע אמונותיהם של התושבים.

שנים ספורות חלפו כאמור וראש העירייה רמי גרינברג בירך על בואה של המשלחת, שאף ערכה סיור באזורים שונים בעיר, והעלה אפשרויות להמשך הידוק הקשרים בתחומי התרבות, החינוך והתעשייה. עוד השתתפו בפגישה חברת הנהלת העיר ,עידית ישראלוב לוין , מחזיקת תיק קשרי החוץ, מוניקה כהן, וכדורסלן  העבר טל ברודי הפועל לחיזוק הקשר ושיתופי הפעולה בין סין לישראל . על אירגון המפגש היו אמונים מרב מרגולין ושי זינר מהמחלקה לקשרי חוץ וחגית רז ממנהלת העסקים וההייטק.

על ביקור המשלחת אמר גרינברג "אנו שמחים על ביקור חגיגי זה וגאים להציג בפני האורחים את העיר שלנו ההולכת וצומחת והופכת לעיר מטרופולין מובילה ומשמעותית. נמשיך בפעילות של התיכונים התאומים ונפעל להידוק הקשרים בתחומי הרפואה, החינוך והתעשייה". 

על התבטאויותיו בעבר של ראש העירייה נמסר מהעירייה: "הביקור המדובר נועד לחזק את שת"פ בין חברות ההייטק בעיר לבין התעשייה הסינית. הביקור בעירייה לא היה מתוכנן מבעוד מועד ותואם לבקשת המשלחת במהלך הביקור באזורי התעשייה בעיר. יחד עם זאת, מטעמי נימוסים נועד ראש העיר עם המשלחת בלשכתו ואין זה משנה כהוא זה את עמדתו על אופן הענישה בסין. לצד זאת יש לזכור כי מדינת ישראל מקיימת קשרים דיפלומטים עם סין וראש העיר הינו דמות ממלכתית המחויבת בייצוג העיר בביקורים רשמיים".