בריכת עמישב. האם תהיה פתוחה בשבת?

אפילו הפסימים שבתושבי שכונות עמישב-הדר גנים בעיר לא תיארו לעצמם כי ייאלצו להמתין זמן כה ממושך עד לפתיחת הבריכה החדשה בעמישב. מספר חודשים חלפו מאז סיום עבודות הבנייה, והפרויקט המדובר הפך לפיל לבן. התושבים המתוסכלים נותרו ללא הסברים או תאריך פתיחה משוער.

מדוע זה קורה? ככל הנראה, מדובר במחלוקת סביב הפעלת המקום בשבת ובכדאיות הכלכלית הלא ברורה של הבריכה, שבעירייה מתקשים לגבש לה פתרון. 

"לא לכפייה דתית"

ב־15 ביולי 2015 הצהיר ראש העירייה דאז, איציק ברוורמן, כי אושרה תוכנית ותקציב ייחודי להקמת בריכת קאנטרי חדשה בשכונת עמישב. "היא תהיה מתקדמת, מקורה ובעלת מתקנים רבים, לרבות שני חדר כושר חדישים המצוידים באופן מלא", הוא כתב אז.

לאחר גיבוש התוכניות, התברר כי אין מספיק תקציב בקופה להקמת הפרויקט בשלמותו, ולכן התקבלה החלטה להקימו ללא חדרי הכושר. עוד הוחלט כי הבריכה החיצונית, שהיתה כבר קיימת, תעבור שיפוץ חלקי ולא יסודי.

לאחר כשנתיים, בקיץ 2017, יצאו העבודות לדרך, שהסתיימו לפני כארבעה חודשים. מאז ממתינים תושבי השכונה למוצא פיו של גורם כלשהו, שיצהיר חגיגית על תאריך הפתיחה, אולם תקוות לחוד ומציאות לחוד.

"יש צפי שעדיין מתלבטים לגביו", אומרת גילה מנור יקיר, מנהלת מתנ"ס עמישב, שאחראי על תפעול הבריכה. "אנחנו עדיין צריכים לקבל החלטות מבחינה כלכלית, היערכות של כוח אדם ועוד. אנחנו רוצים לעשות את הכל הכי נכון שאפשר, גם מבחינת זמן פתיחת הבריכה".

נטען כי הסיבה לעיכוב הפתיחה היא מחלוקת הקשורה לתפעול הבריכה בשבת.

"צריך לפנות לעירייה כדי לקבל תשובות, אבל אין שום קשר לנושא השבת".

ובכל זאת, האם הסיבה לעיכוב אכן קשורה לשבת? קשה לומר בוודאות. מה שברור הוא שבשנים האחרונות הפכה השכונה למאוכלסת ברובה בתושבים חרדים ומסורתיים, דבר היוצר לא פעם קונפליקט עם המיעוט החילוני במקום. אופי האוכלוסייה, אגב, גרם לסגירת בית הספר "יובלים" החילוני עקב ביקוש דל.

בניגוד לטענותיה של מנהלת המתנ"ס, פעילים בשכונה מקשרים את נושא השבת לדחיית פתיחת הבריכה. לדבריהם, ברוורמן היה אמור לאשר את פתיחת הבריכה בשבת, אולם החשש מעימותים, ואולי הרצון להרוויח את קולות הדתיים לקראת הבחירות, דחו את הפתיחה. 

כעת, כחודש וחצי לאחר הבחירות, נפגש ראש העירייה, רמי גרינברג, שבינתיים התמנה גם ליו"ר המתנ"ס, עם שאר חברי ההנהלה ופעילים נוספים כדי לדון בין היתר בנושא הבריכה. גורמים שנכחו בישיבה מספרים כי סוכם ש"הסטטוס־קוו יישמר". דהיינו, הבריכה החיצונית שהיתה פתוחה בעבר בשבת תישאר כזאת. 

"הילדים שלנו לא צריכים לסבול מהמצב שנוצר", אומרת פעילה חברתית מעמישב. "חונכתי על אהבת הזולת, וצריך לדעת לחיות ביחד. אני מכבדת את הדתיים, אבל מצפה שיכבדו אותנו. מי שלא נאה לו, שיעבור לאלעד. אף פעם לא היה רעש מהבריכה וגם הכבישים הם ציבוריים, כך שאין מניעה מנסיעת כלי רכב במקום. לא תהיה כאן כפייה דתית".

ירדן עמרני, תושבת הדר גנים, מחזקת את הדברים ומוסיפה כי: "בריכת עמישב מאז ומתמיד היתה פתוחה בשבת. כשם שהציבור החילוני אינו מפריע לציבור הדתי לשמור שבת, כך אין לשבש ולכפות אורח חיים אחר על הצד השני. שתי השכונות מעורבות ויש לדעת לראות את האחר, גם אם הוא לא הרוב".

בעיה נוספת היא אופן הפעלת הקיוסק במקום. כלומר, אם הוא יהיה פתוח בשבת, הרי שלא תהיה לו תעודת כשרות.

ישראל פרידמן. צילום: פרטי

"הפרה חמורה"

בצד השני של המתרס, דהיינו החרדי והמסורתי, מסרבים לאפשרות שהבריכה המקורה תיפתח בשבתות.

"הדבר ישנה את אופי השכונה", אומר גורם חרדי בשכונה. "למעלה מ־85% ממנויי הבריכה הם דתיים לאומיים וחרדים. החילונים בשכונה חושבים שהבריכה שלהם ושהדתיים רק אורחים בה".

לדברי חבר מועצת העיר מטעם יהדות התורה, ישראל פרידמן, "מדובר בהפרה חמורה של הסטטוס־קוו. תמכנו בהקמת הבריכה לאורך כל הדרך והיה סיכום על שימור הסטטוס־קוו, כשהבריכה החיצונית תמשיך לפעול לטובת תושבי השכונה, והמקורה תישאר סגורה. אנחנו לא רוצים שיהיה כאן קאנטרי, שיביא כלי רכב מכל העיר ויהיה פתוח כל השנה. ברגע שמדובר במתקן עירוני הוא אמור להיות סגור בשבת, בדיוק כמו היכל התרבות.

"אני מקווה שהנהלת המתנ"ס תתעשת, ובסוף נתבשר על כך שרק החיצונית תיפתח בשבת. במידה ולא, ננקוט בצעדי מחאה, נתייעץ עם רבנים ונחליט מה לעשות".

אחד הצעדים עליהם מדבר פרידמן הוא של החרמת המנויים, צעד שקרה לפני כשנה בזמן שהבריכה נפתחה חלקית לרחצה ונוצרה בעיית צניעות במקום. רבני העדה החרדית הורו אז להפסיק להגיע למתחם.

יו"ר סיעת ש"ס, אוריאל בוסו, מחזק את הדברים וטוען כי, "אפשר לחיות עם פתרון לפיו הבריכה החיצונית תישאר פתוחה בשבת והמקורה תהיה סגורה. כל החלטה אחרת תהיה טעות".

בין השורות ניתן לראות כי לא רק הצד ההלכתי ונושא השבת מונעים את פתיחת הבריכה, אלא גם הצד הכלכלי. "יש דיונים בנושא כיוון שקיימות בעיות טכניות וכלכליות", אומרת חברת המועצה מסיעת הבית היהודי, גילה בן נאים. "צריך לבדוק עד כמה משתלם לפתוח גם את הבריכה החיצונית וגם את המקורה בחלק מהעונות, ויש נושאים נוספים שבבחינה כרגע".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "עם כניסתו לתפקיד ראש העירייה, החליט רמי גרינברג לשמש גם כיו"ר מתנ"ס עמישב, וזאת על מנת לעקוב ולקדם את התהליך. הפרויקט נתקע בקדנציה הקודמת, וראש העירייה נכנס לעובי הקורה ובזמן קצר דחף את הפרויקט, כך שהבריכה תיפתח מהר ובאופן מלא.

"ראש העירייה נתן הנחיות לפתוח את הבריכה כבר לקראת חודש מאי הקרוב, וזאת על פי חוות דעת מקצועית של יועץ שנבחר לטובת הנושא. כמו כן, עד הפתיחה המתוכננת בחודש מאי, נתן ראש העירייה הנחיה להקים חדר כושר במקום כדי לתת מענה לצרכי השכונה, התושבים ויעילות הבריכה".