(צילומי וידאו וסטילס: באדיבות ליאת)

סיוט בליל הבחירות: תושבי פתח תקוה אשר שימשו כמזכירי קלפיות טוענים כי השאירו אותם  לחכות במשך שעות רבות ובתת תנאים עד לקליטת כלל ההצבעות בהיכל הספורט שברחוב אמסטרדם 20 בעיר, המתנה שנמשכה הרבה מעבר לזמן סביר. "זה עלבון וביזיון שאין כדוגמתו", אומרת ליאת ששימשה כמזכירה באחת הקלפיות בעיר.

בפוסט שפירמה ברשת החברתית סיכמה ליאת את החוויה שעברה: "אז בחרתי ביום הבחירות לנצל את היום ולשמש בתפקיד מזכירת קלפי. מהלך היום התנהל בסדר והיתה תחושת סיפוק וחוויה מעניינת. בסוף היום הארוך הזה כל המזכירים אמורים להתייצב עם חומרי ההצבעה בוועדת הבחירות המרכזית. וכאן התחיל הסיוט. הרגשתי השפלה, תסכול וזעזוע. הרגשתי גם כמו בשואה -בגטו או במחנה".

עד כדי כך?

"הכניסו אותנו לאחר המתנה ארוכה ומורטת עצבים בחיוכים מעושים ונתנו 'שובר לארוחה' שהתבררה כסנדוויץ' שחיכה כל היום. שתייה אמרו שנקבל באולם. ירדנו לאולם בתקווה שאוטוטו כבר משחררים אותנו והולכים לישון אחרי יום עבודה ארוך ומתיש אבל אז גילו להפתעתנו, שברגע שנכנסת לאולם אין יוצא ואין בא. כ-250 איש כלואים באולם ספורט ברחוב אמסטרדם 20. אנשים שרצו לצאת לשירותים או לעשן - קיבלו סירוב מהמאבטחים. אמרו לנו להמתין עד ש'ישחררו' אותנו".

המהומה בהיכל הספורט

כמה זמן חיכיתם ככה?

"היו שם אנשים שחיכו שעתיים וגם שלוש. בשעה 03:30 לפנות בוקר התחילו להקריא מספרי קלפיות ומי שקיבל את הפתק שלו יצא ונס על נפשו. כל היתר נאבקו לצאת, ניסו לברר מה קורה ולקבל תשובות, אך לא קיבלנו כל מענה".

ליאת מספרת שבשלב מסויים אנשים איבדו סבלנות והתחיל מעין ניסיון מרד, במטרה לפרוץ את דלתות האולם, מתוך התקף זעם וייאוש. "אנשים פשוט איבדו את זה - צעקו, הפכו שולחנות, בכו והתמוטטו. בעוד חבורה של עשרות בריונים במסווה של חברת אבטחה מסודרת רק חיזקו את התנהלות הכפייה וההשפלה שוועדת הבחירות נערכה לה ככל הנראה מבעוד מועד. רק לאחר שנכנסו שוטרים, ביניהם מפקד תחנת משטרת פתח תקוה, התחילו לשחרר אותנו טיפין טיפין".

התורים והבלאגן, עמוק בתוך הלילה

גם ניר, אשר שימש כמזכיר של קלפי אחרת בעיר, מספר על חוויה דומה: "פשוט כלאו אותנו", הוא אומר. בפוסט ששיתף גם הוא ברשת החברתית, סיפר כי הוא נוהג להירתם לעבודה במערכות הבחירות מזה עשרים שנים בשמחה ומתוך אידיאולוגיה. "עד היום עבדתי בעיקר בתל אביב, הפעם החלטתי להישאר קרוב לבית, בפתח תקוה. בסך הכל קיוויתי לעשות את המוטל עליי - לנהל את היום בקלפי בו אני נמצא בסדר יום תקין, ניהול פרוטוקול, ספירת קולות יחד עם חברי ועדת הקלפי ובסופו של יום להביא את החומר למטה המרכזי של אותה עיר בה אני עובד, שם החומר נקלט ובשעה מאוחרת משהו כמו חצות לערך לחזור לביתי".

המהומה בהיכל הספורט. צילום: מתוך הסרטון

מה השתנה הפעם?

"הכל התנהל רגיל כמו תמיד רק שלאחר מסירת החומר למטה הבחירות בעיר החליטו לכלוא אותנו באולם הספורט עד שחומר הקלפי בה עבדתי ייקלט במערכות המחשוב של הועדה (מאחורי הקלעים) ובעצם סוג של המתנה לאישור כתוב שתמיד הייתי מקבל מייד לאחר מסירת כל החומר אצל הקולטים.

"הרגשתי מושפל כפי שלא הרגשתי מימיי. שמו לנו שורה של מאבטחים בסדר גודל של כלא מעשיהו ולא נתנו לנו לצאת עד השעה 4:30 לפנות בוקר. אחרי יום עבודה מפרך מ-6:30 בבוקר ללא הפסקה. אם היו אומרים מראש שכך זה הולך להיות, לא הייתי בוחר לעבוד ככה. אנשים התרעמו, בכו, התעצבנו, השתוללו, התקשרו למשטרה שנכחה שם וכלום לא עזר למה?".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הטענות הועברו לבדיקת וקבלת התייחסות מנהל הבחירות בפתח תקוה".