לאחרונה התפרסמו בכלי התקשורת מספר מקרים בהם רשויות מקומיות מערימות לכאורה קשיים על רישום ילדי מהגרי עבודה ומבקשי מקלט למוסדות החינוך. אחת האמהות המבקשת לרשום את בנה לגן היא תושבת פתח תקוה, מבקשת מקלט מאריתריה, המתארת מסכת בירוקרטית ממושכת שטרם נמצא לה פתרון.

לא רשום לגן | צילום המחשה: pixabay

"יש לי ילד קטן שאמור להירשם לגן עירייה אבל אני לא יודעת מה יהיה כרגע", מספרת האם המודאגת. שנת הלימודים הנוכחית מסתיימת בשבוע הבא, אך שיבוץ גן לבנה לשנת הלימודים הבאה עדיין אין. "הגעתי לעירייה בחודש ינואר כדי לרשום את הילד עם כל הטפסים הנדרשים, רשיון ישיבה שלי ושל בעלי, חוזה שכירות של הדירה, הכל. אמרו לי שהכל בסדר", היא אומרת.

זמן קצר לאחר הרישום הבינה, לדבריה, שהמצב רחוק מלהיות בסדר. "אחרי חודש-חודש וחצי התקשרו מהעירייה ואמרו שאי אפשר לרשום אותו כי הרשיון שלי לא תקף עד ספטמבר, אלא רק עד אפריל. הסברתי לנציגה שזה לא אפשרי להאריך עד ספטמבר כי אני צריכה לחדש אותו כל חצי שנה, היא ענתה לי 'תדברי עם משרד הפנים, אולי הם יעזרו לך', אבל במשרד הפנים לא יכולים אבל לשנות את הנהלים, והילד שלי צריך ללכת לגן".

האם מספרת שהוסבר לה בעירייה שמדובר בנוהל חדש, והרישיון שלה חייב להיות בתוקף לפחות עד ספטמבר לצורך רישום. "פניתי לנציגה ושאלתי: 'אם אגיע באפריל אחרי חידוש הרישיון, שיהיה תקף עד אוקטובר, הוא יוכל להירשם?' היא ענתה לי: 'אני לא יודעת מה יהיה. תבואי תבדקי'".

לדברי האם, באפריל שבה לעירייה עם הרישיון החדש שבתוקף עד ספטמבר, אך למרות שהציגה את כל המסמכים נאמר לה שלא ניתן עדיין לרשום את הילד, ויחזרו אליה עם תשובה. לטענת האם התשובה עד היום לא הגיעה. 

איך התחושה לעמוד במצב כזה של חוסר ודאות?

"זה כואב מאוד. דיברתי עם חברים, הורים לילדים בגנים אחרים, שטענו כי הוסבר להם שבהוראת העירייה לא תהיה עבודה לגננות בספטמבר. אני לא יודעת מה יהיה עם שני הילדים הגדולים יותר כי גם הם לא קיבלו תשובה לגבי הגנים. חוץ מזה שאני לא שמחה מזה שיש גנים ל"שחורים" וגנים ל"לבנים", גם הילדים שלי שואלים על זה. אני רוצה שהם יחיו כמו כולם".

את מרגישה חלק מהמדינה?

" איך אניי יכולה להרגיש חלק ממנה?! קשה לי מאוד אבל אני מסתדרת. אני לא רוצה שהקושי יעבור לילדים שלי. לפעמים אני לא מרגישה בן אדם, ואני לא רוצה שזה יעבור אליהם. אני מתפללת ומקווה שזה ישתפר. אני רואה איך בני העם שלי סובלים ודואגים לעתידם".

"שוב מפגינה עיריית פתח תקוה מופעי גזענות מדהימים שמכוונים כלפי אוכלוסיית מבקשי המקלט שבעיר", טוען עו"ד טל חסין, מהאגודה לזכויות האזרח בישראל, ומוסיפה: "העירייה חייבת לרשום למוסדות החינוך בעיר כל ילד שמתגורר בה. השאלה האם הוריו מחזיקים ברישיון ישיבה או לא, אינה רלבנטית כלל, כמו שפסקו בתי המשפט שוב ושוב. אם העירייה תתמיד בסירובה ניאלץ להיפגש בבית המשפט".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "הרישום מתבצע עפ"י החוק, כל מי שרשום בתושב העיר פ"ת ישובץ בגנים".