המחשה: שאטרסטוק

אין הורה שלא מכיר את תחושת האימה כשהגננת מודיעה שהיא חולה ולא מצליחים למצוא לה מחליף, שכן המשמעות היא שיום הלימודים יקוצר או יבוטל ועל ההורים למצוא סידור מעכשיו לעכשיו לילד.

מסתמן כי בקרוב התופעה תגיע לקיצה, שכן משרד החינוך יוצא בימים אלו בפיילוט לשיבוץ ממוחשב ודינאמי של מורים וגננות ממלאי מקום והעיר הראשונה במחוז תל אביב שתכנס לפיילוט היא פתח תקוה.

במשרד החינוך מודיעים כי המאגר יהווה כלי ניהולי יעיל ונוח בעבור בתי הספר והגנים לגיוס מורים וגננות ממלאי מקום במקרים של היעדרות, כדי להמשיך ולהבטיח את שגרת הפעילות החינוכית בהם.

"סוגיית מילוי המקום של עובדי ההוראה תופסת מקום מרכזי בסדר היום שלנו במשרד", מסביר מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב. "לאור זאת, פעלנו ללא לאות כדי לצאת לדרך עם מאגר מסודר של עובדי הוראה ממלאי מקום. המאגר כולל ממלאי מקום שכל אחד מהם נבדק בקפדנות רבה. אנחנו נוקטים בכל הצעדים הנדרשים כדי להבטיח שבבתי הספר ייכנסו ממלאי מקום שיתנו מענה ראוי שימשיך להבטיח את שגרת הלימודים בבית הספר ובהקלת העומס הבירוקרטי על המנהלים וצוותי ההוראה".

המאגר החדש ינוהל באמצעות שני זכיינים וצפוי להעמיד לטובת המנהלים עתודה של מאות  מורות וגננות מחליפות. במסגרת תהליך ההשמה, יועברו שמות המועמדים למשרד, לצורך בדיקה במערכות המידע. המשרד יבדוק את מידת התאמתם וכשירותם, וכן היעדר עבירות מין ורקע פלילי. לאחר אישור המועמדים ייכנסו פרטיהם למאגר, והוא יהיה זמין עבור המנהלים באמצעות אתר אינטרנט, יישומון ומוקד טלפוני. מנהל שזקוק למורה ממלא מקום ייבחר מועמד מתאים לצרכיו, ייצור איתו קשר ויראיין אותו, כדי לבחון את מידת התאמתו.