סמל בר חביבי והכלב פופאי. צילום: דובר צה"ל

סמל בר חביבי מפתח תקוה תמיד אהב לעבוד עם חיות. כבר לפני הגיוס, הוא התנדב אצל וטרינר במשך 3 שנים, העביר טיפולים ברכיבה טיפולית במשך 5 שנים, עשה קורס אילוף כלבים ועבד בתוך שמרטף לכלבים. עם זאת, הוא חלם מגיל צעיר להמשיך את דרכו של אביו, ולשמש לוחם הנדסה קרבית.

יום אחד, בזמן נסיעה שגרתית לעבודה בכביש החוף, ערב יום העצמאות, רכב חתך אותו במפתיע מצד ימין, התנגש בו ונמלט מהמקום. "המכונית שלי התחילה להסתובב סביב עצמה ואיבדתי שליטה על הרכב", הוא משתף. "התנגשתי מספר פעמים בקיר ההפרדה בין המסלולים, כאשר הרכב הפוגע נמלט מהמקום. הצלחתי לחלץ את עצמי מהאוטו, ועוברי אורח הגישו לי סיוע ראשוני". בעקבות התאונה, לא חביבי לא יכל להתגייס לתפקיד לוחמה.

למרות הכל, סמל חביבי התגייס לצה"ל במרץ 2017 לבסיס הטכני בחיפה של חיל האוויר, ושם ביקש לעבור לתפקיד אחר. כאשר עיין בתפקידים השונים של חיל האוויר, נתקל לראשונה בתפקיד הייחודי של כלבן בחיל האוויר. מייד כששמע על תפקיד זה, הציב לעצמו כמטרה להגיע לתפקיד כיוון שחש ששם יוכל להביא את הכישורים שרכש במהלך השנים, וליישם אותם לטובת חיל האוויר.

הדרך לתפקיד לא היתה פשוטה. קצין המיון החזיר לו תשובה שלילית בטענה כי התקנים תפוסים, אך בר נלחם והסביר את חשיבות התפקיד עבורו, ולבסוף בר הצליח- ושובץ ככלבן בחיל האוויר, ומשרת בביסל"ח 314, השייך לבח"א 10.

בר חביבי ופופאי. צילום: דובר צה"ל

במרכז הכלבנות בחצור לכל כלבן יש כלב אישי משלו. לכלב של בר קוראים פופאי והוא בן 7, ועליו מספר בר: "הוא עובד בצורה הכי מקצועית שיש. הכלב הוא בעל משמעת גבוהה ביותר, דבר קריטי כיוון שתפקידו של הכלב בשירות צה"ל הוא להוות גורם התרעה על מנת למנוע מאנשים להתקרב לאזור שברצוננו להגן עליו".

תפקידו העיקרי של הכלבן בחיל האוויר הוא לטפל בכלבים שנמצאים במרכז הכלבנות ולפתח את יכולותיהם: "שגרת היומיום מספקת מאוד ומלאה בהפתעות", הוא מסביר. "מכיוון שאנחנו עובדים עם בעלי חיים, כל יום הוא מפתיע. כל יום אנחנו קמים מוקדם בבוקר להוציא את הכלבים, לבצע מסדר ניקיון על הכלובים ואנחנו יוצאים איתם ל"טיולים". בחלק השני של היום אנחנו עורכים איתם אימונים שמפתחים יכולות חשובות אצל הכלבים. הן מוכשרים לצרכים מבצעיים של חיל האוויר כגון גישוש ומציאת חומרי נפץ".

בר משמש כיום ככלבן למטרות הגנת נכסים ונהנה מכל רגע: "אני חלק מצוות שאחראי על פיתוח יכולת הגנת הנכסים ויש מאחוריי מספר רב של פעולות מבצעיות שיצאתי אליהן", הוא מסכם.