צילום: אייל עצמון

על סדר היום של ישיבת מועצת העיר הקרובה, שאמורה להתקיים ביום רביעי הקרוב (30.1), צפויה לעלות בקשה לאישור הלוואה על סך 220 מיליון שקלים. גורם בעירייה תוהה מדוע העירייה צריכה לקחת הלוואה בסכום גדול כל כך, במיוחד על רקע ההתנגדות של רמי גרינברג בקדנציה הקודמת בכל הנוגע ללקיחת הלוואות מסוג זה. 

"זו פשוט הפקרות. אין שיקול דעת פה בכלל" - כך למשל התבטא רמי גרינברג בינואר 2015, כאשר העירייה היתה מעוניינת לקחת הלוואה בסך 183 מיליון ש"ח.

יצויין כי הישיבה היתה אמורה להתקיים היום (27.1), אולם היא נדחתה כאמור ליום רביעי. בעירייה טוענים כי הסיבה לכך היא ששליש מחברי המועצה ביקשו לדחות את הישיבה בשל יום השואה הבינלאומי. לעומת זאת, מספר חברי מועצה טוענים כי הסיבה טמונה בהלוואה שהעירייה מעוניינת לקחת. לטענתם, יש להעלות את נושא ההלוואה 10 ימים לפני כינוס הישיבה, וכאשר שלחו את העדכון ובו הועלתה הבקשה להלוואה נותר זמן קצר יותר עד לישיבת המועצה.

יש לציין כי פריסת החזר ההלוואה אמור להיות לטווח של עד 15 שנה בריבית של עד 5%. זאת על מנת לקדם פרויקטים שונים ברחבי העיר, דוגמת פארק בנווה גן, פיתוח צפון העיר ורמת סיב, הקמת גשרים, אחזקת כבישים ומדרכות ועוד.

בעירייה אומרים כי ההלוואה היתה הכרחית לאור העובדה שהיא נמצאת בגירעון של כ-100 מיליון שקלים. על כך ענה גורם בעירייה:  "אם הגירעון גדול, אז איך הוא מעמיס עליו בהחזר חודשי נוסף?".

תגובת עיריית פתח תקוה

"ההתנגדות שהביע בזמנו רמי גרינברג כשכיהן כחבר מועצה, נבעה מאחר והתנהלות העירייה היתה לא מקצועית וחסרת אחריות, ההנהלה הקודמת  לקחה הלוואות, ניפחה את המנגנון העירוני ע"י הכנסת מספר רב של עובדים שלא לצורך, העלתה את נטל הארנונה לתושבים והחזר ההלוואה אמור להילקח מהתקציב השוטף – דבר שפוגע ביכולת לתת שירותים לתושבים.

בנוסף, הכספים שנלקחו כהלוואה לא באמת הושקעו בפיתוח העיר, ולכן מצב העיר הוא קטסטרופלי ויש פיגור בפיתוח שנמשך לאורך שנים רבות,  בהיבטים שונים. עובדתית, התנהלות זו הביאה את העירייה לגרעון של 100 מיליון ש״ח בשוטף, מכאן שההתנהלות היתה מופקרת, לא מקצועית ולא עניינית!

כיום – ההתנהלות השתנתה לחלוטין:

1. העירייה החלה בתהליך התייעלות מאסיבי, הכולל פיטורי עובדים, צמצומים בעלויות שכר, סגירת תקנים ויחידות ועוד.

2. בחודשיים האחרונים מקיים ראש העיר מפגשי עבודה רבים עם שרי ממשלה ומקדם קבלת תקציבים מיוחדים ובכך ממקסם את גיוס הכספים שלא נוצלו עד כה.

3. החזר ההלוואה לא ישולם מתקציבה השוטף של העירייה, ולכן, לא יפגע ברמת השירותים המגיעים לתושבים.

4. לא תהיה העלאה של ארנונה, אלא אף תהיה הפחתה, דבר שלא נעשה שנים.

5.כל הכסף יהיה מושקע בתשתיות העיר ולרווחת התושבים, כפי שהם ראויים.

6. החזון להפוך את פתח תקוה לעיר מובילה יתקיים באמצעות מדיניות ברורה, מקצועית, עניינית ושירותית, דברים שהעיר שיוועה להם בעבר ולא היו קיימים".