שמורת הטבע נחל שילה. צילום: מיכל נוימן

תושבים שהגיעו לאחרונה לנחל שילה, הסמוך לתחנת המעבר של הפסולת העירונית, גילו לכלוך וזוהמה במקום.  "צריך לשים לזה סוף כי כל יום שעובר הנזק הולך וגדל", כועסת מיכל נוימן שטיילה באזור.

במשך שנים רבות פועלת תחנת המעבר של האשפה בסמוך לשמורת הטבע נחל שילה. בשנת 2014 אף חנכה העירייה שביל אופניים במקום לרווחת התושבים והמקום הפך לפנינת טבע ולבתי גידול לבעלי חיים במיוחד בעונות החורף. לטענתה של נוימן, שנוהגת לטייל באזור פעמים רבות, פינוי הפסולת מתנהל לא כשורה בתקופה האחרונה.

נחל שילה. צילום: מיכל נוימן

"הגעתי למקום לפני כשבוע וחשכו עיניי", היא מספרת. "אני רואה הר מטורף של זבל, עם ריחות נוראיים כאילו אני עומדת בתוך ערימת פסולת בחירייה. מדובר בשמורת טבע שממילא נמצאת במקום בעייתי בסמוך לאזור תעשייה. הצליחו לשקם אותה, הפיחו בה חיים ואני לא יודעת מי נתן בעירייה את ההנחיה למקם הר של פסולת על גדות הנחל".

נוימן מוסיפה: "ערוץ הנחל מתמלא בעיקר אחרי ימי חורף והשנה ברוך השם היו הרבה כאלו, כך שעדיין יש מים במקום, מה שאמור למשוך דגים וצבים כמדי שנה. כרגע אין כלום במים מלבד לכלוך וזוהמה. הבחנתי בדג אחד שגם נמצא מת. אני חיה את המקום ומכירה אותו כמו את כף ידי. בעבר הגיעו לכאן גני ילדים ירוקים ותנועות נוער והמקום הפך לפנינה של ממש. מה שיש כרגע זו ערבוביה של פסולת מכל הסוגים, כך שאני לא יודעת אפילו אם ההפרדה בפחים שווה משהו".

נחל שילה. צילום: מיכל נוימן

פנית לעירייה בנושא?

"לא, לא פניתי. הייתי בטוחה שמדובר במשהו זמני אבל ביקרתי שם עוד מספר פעמים בשבוע האחרון וערימות האשפה נותרו במקומן ואף גדלו. אני לא יודעת כמה זמן ייקח לשקם את הנזק שנערם. זה נראה כאילו התחילו לקרות את המקום אז למה לא טיפלו בזה עד הסוף? אני מכירה את הנפשות הפועלות וזה לא מתאים להם. לא חבל על המקום? אני בטוחה שאם פעילי סביבה חזקים יראו את המקום, הם יכעסו מאוד. כל מה שנעשה עד עכשיו יורד לטמיון וזה ממש חבל".  

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "מחר תבוצע סריקת השטח ואיסוף פסולת ושקיות מהצמחייה באזור הנחל ובכל מקרה  נקפיד שלא תהיה זליגת פסולת לנחל".