רמי ורד. צילום: שאול גולן

הקומיקאי רמי ורד (54) מפתח תקוה הוא אב לאסף (21), צעיר שלוקה באוטיזם אשר היה אמור לעבור למרכז תעסוקה ברחוב הנביאים בשכונת שעריה בראשון בספטמבר. יחד עימו היו אמורים לעבור למרכז עוד תשעה צעירים על הספקטרום האוטיסטי.

למרות ההבטחות של עיריית פתח תקוה לפיהן המרכז ישופץ וייפתח בחודש אוקטובר, מתברר כי הצעירים עדיין יושבים בבית יחד עם הוריהם ומחכים שהרשות המקומית תפתח אותו.

ורד, כמו ההורים האחרים, כועס מאוד על העירייה וטוען כי המקום שהובטח להם משמש כיום כגן ילדים ברשת החינוך של ש"ס.  

"בעירייה אמרו שבחודש יולי ישפצו את המקום", אומר ורד. "אמרתי להם שאפילו אני מוכן לשפץ, העיקר שיהיה מקום לבן שלי. אבל הם שיקרו לנו".

במה הם שיקרו?

"אני עברתי שם כדי לראות מתי יתחילו לסדר את המרכז ומסתבר שבמקום פועל גן של ש"ס. מההתחלה לא התכוונו לתת לנו את זה. הם נתנו את זה לחרדים".

איך אתם מסתדרים כרגע?

"אנחנו לא. הבן שלי בבית מחודש אוגוסט והוא משתגע פה. רואים ירידה בתפקוד שלו, נסיגה בהתפתחות שהוא עבר. יש לו הרבה יותר הפרעות התנהגות והוא גם לא מבין למה הוא צריך להיות בודד בבית כשהוא היה במסגרת חברתית. נמאס לו. הוא רוצה להיות בחברה והוא יום יום לבד. זה מחרפן, מה אני אמור להגיד לו?".

המתחם שבו אמור לקום מרכז התעסוקה. צילום: אייל עצמון

ורד מספר גם על הנזק הכלכלי שנגרם לו בעקבות העיכוב באכלוס הצעירים: "לעשות פגישות פה כשהוא איתי זה בלתי אפשרי. כשאני צריך לצאת לפגישה אני משלם 50 שקלים לשעה למישהו שישמור עליו. אני לא רואה אור בקצה המנהרה.

"במקור המרכז היה אמור להיפתח עם תחילת שנת הלימודים, אלא שאז נדחו השיפוצים המדובר לחודש אוקטובר בגלל החגים. אמרו לי שהם עובדים רק 3 ימים ושזה יתעכב אבל רימו אותנו. אין לי בעיה עם ש"ס באופן אישי, אבל למה נתנו את זה למישהו בכלל? זה היה אמור להיות שלנו, של הבן שלי והחברים שלו. לחצתי אישית לראש העירייה את היד ושמחתי שהוא דאג לנו למרכז תעסוקה".

מה הם עושים באותו מרכז תעסוקה?

"הם נמצאים במסגרת של משרד החינוך עד גיל 21. הבן שלי למד בבית ספר רבין בעיר ומגיל 21 הוא במסגרת של משרד הרווחה שזה מרכז תעסוקה. הם יוצרים דברים וזה מן ריפוי בעיסוק כזה, פעילות ומסגרת חינוכית. לא כל אחד רוצה לשים את הילד שלו בהוסטל. ארבעה הורים כבר התייאשו ושמו את הילדים במקומות שלא מתאימים להם כי איך אפשר ככה חודשיים להיות איתם בבית?".

מה אתה מתכוון לעשות עכשיו?

"אני הולך לבית המשפט ולתקשורת. יש גבול לכל בדיחה, הם הצליחו להביא אותי לקצה".

הדברים שכתב ורד בנושא. צילום: מתוך הרשת החברתית

יצויין כי כבר בסוף חודש אוגוסט כתב ורד בדף הטוויטר שלו על המצוקה של ההורים ש"תקועים בבית עם הילדים כי בעיריית פתח תקוה לאף אחד לא דחוף לשפץ".

פנינו כבר בחודש אוגוסט לעירייה בנושא וזו היתה תשובתה דאז: "בפתח תקוה קיימים שני מוסדות תעסוקה לתושבים בני 21 פלוס על רצף האוטיזם. העירייה מכשירה מרכז תעסוקה שלישי המצוי בימים אלה בהכנות ובהתאמות לקליטת המועסקים. בניגוד לנאמר, אין ולא הייתה כוונה לפתוח את המרכז השבוע. העירייה בקשר רציף עם ההורים, ובין היתר עם רעייתו של רמי ורד, המודעים לתוכנית השיפוצים והנגשת המקום. המרכז ייפתח עם סיום השיפוצים במהלך חודש אוקטובר".

כאמור, למרות שאנו כבר באמצע חודש אוקטובר המרכז טרם נפתח. לאור זאת פנינו השבוע שוב לעירייה.

להלן התגובה המעודכנת של דובר עיריית פתח תקוה, חזי חקאק: "העירייה התחייבה להסדיר, במהלך חודש אוקטובר, מבנה לתושבים בני 21 + על רצף האוטיזם - והיא אכן תעמוד בהתחייבותה. צר לנו שמר רמי ורד בוחר בדרך זו ולא מעריך את הפעילות שנעשת לטובת הנערים והנערות ושעליה אנו עמלים ללא הרף. כאמור, המבנה ייפתח עד סוף החודש, כפי שהובטח.

"בנוגע לטענותיו על ש״ס: בניגוד לדבריו של מר רמי ורד, העירייה לא העבירה מבנה שיועד להם למטרות אחרות והדבר אף הובהר בשיחה אישית עם מר ורד. את המבנה מאשר משרד הרווחה והוא דחה בינתיים שתי אופציות שלנו כי לדבריו הוא לא מתאימים לאיזור תעסוקתי. מצאנו אתמול מבנה נוסף ואנו ממתינים לאישור המשרד".