צילום המחשה: shutterstock

מזה חודשים ארוכים שתלמידי כיתה באחד מבתי הספר היסודיים בפתח תקוה טוענים כי הם סובלים מנחת זרועו של תלמיד בכיתה. ביום שישי האחרון, לאור החשש שלהם כי בכוונת בית הספר לשלב בכיתה תלמיד נוסף שלגביו יש טענות בנוגע לאלימות, החליטו ההורים להשבית את הלימודים כאות מחאה. "הילדים חשופים לאלימות מתמשכת מתחילת השנה", טוען אחד מהם. "לא ניתן שהילדים שלנו יופקרו".

מה הכוונה?

"בתחילת השנה נכנס אלינו לכיתה ילד עם בעיות אלימות, שמופנית בכל פעם כלפי ילד אחר. בין האירועים הרבים מתחילת השנה ועד היום, עלו אירועים של אלימות פיזית שכללו חבלת ראש, אלימות מילולית בזמן השיעורים בהם התלמיד קילל וגידף במילים שהיינו מעדיפים שילדינו לא ייחשפו אליהן, ניסיון להצצה לשירותי הבנות בזמן שתלמידה עושה את צרכיה, התפשטות של התלמיד בזמן שיעור כולל מכנסיים ותחתונים, לקיחת חפצים אישיים ועוד".

לדברי הורים בכיתה, נגד התלמיד אומנם ננקטו שורה של צעדים משמעתיים, הכוללים הפעלת תכנית המוגנות המונהגת בבית החינוך, פגישות עם הוריו של התלמיד ואף השעייתו מהלימודים, אך עד כה טרם הצליח בית הספר לתת מענה לקשיים העולים. "הנהלת בית הספר סירבה מתחילת השנה לבקשתנו לפגישה בנושא האקלים הכיתתי. לאחר שמוצו כל הכלים והילד הגיע לקצה מדרג ההתנהגות, אנחנו וגם הוריו של התלמיד דרשנו להעביר את הטיפול למפקחת ולהצמיד לילד סייעת אישית צמודה, אך קיבלנו סירוב".

ניסיתם לפנות לעירייה או למשרד החינוך?

"פנינו למפקחת במכתב חריף וביקשנו להיפגש איתה ועם מנהל החינוך, אך היא רק 'גילגלה' את הטיפול בחזרה להנהלת בית הספר".

לטענת ההורים מדובר בכיתה טובה בסך הכל, אך בית הספר לא מצליח להתמודד עם האלימות ואם כל זה לא מספיק, לאחרונה הם גילו כי לכיתה עתיד להצטרף תלמיד נוסף מייד לאחר תום חופשת הפסח והחליטו להשבית את הלימודים. "החלטנו שלא לשלוח את הילדים לבית הספר, עד שהמצב לא יטופל והנהלת בית הספר תתייחס לבקשתנו להפגש ולהגיע לפתרונות. לא ניתן יד לשום מקרה אלימות", הכריזו ההורים. "התלמידים בכיתה לא מוגנים ולא נסכים שיוסיפו לכיתה בעיות אלימות נוספות".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "הנושא מצוי בטיפול, לא נוכל להרחיב מעבר לכך בשל צנעת הפרט".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אין כל הצדקה להשבתה. התלמיד מטופל על ידי כל הגורמים המקצועיים בהתאם לחוזר מנכ"ל ומן הראוי להפסיק את הפגיעה בו. בין הנהלת בית הספר ובין ההורים מתקיים דיאלוג מתמשך תוך מתן תשובות לכל הטענות שהושמעו. הנהלת בית הספר רואה חשיבות עליונה במוגנות כלל תלמידי הכיתה ופועלת בכל הדרכים העומדות לרשותה כדי לאפשר זאת".