עיריית פתח תקוה. צילום: גיל לרנר

כך ייעשה לאנשים שהמערכת אינה חפצה עוד ביקרם? בשבועות האחרונים, ורגע לפני תקופה נוספת של חגים, מוצאים עצמם עובדי עירייה המזוהים עם איציק ברוורמן נדחקים לתפקידים שוליים במקרה הטוב או נשלחים לחפש מקום עבודה חדש במקרה הרע.

מספר עובדים, ששימשו עד לא מזמן במשרות בכירות בעירייה, התבקשו לאחרונה לעבור לתפקידי פיקוח כלליים, אשר לדעת רבים נחשבים לזוטרים. אחד מהם הוא עידן דורון (44), ששימש בעבר כסגן מנהל מחלקת שירות לתושב והיה גם עוזרו של ברוורמן. לאחר שקיבל הודעה על סגירת המחלקה, החלו הדברים להסתבך מבחינתו והוא נשלח לפיקוח הכללי.

יש לכך קשר לעובדה שהיית מקורב לברוורמן?

"יש ספק בכלל? ברור שכן".

אלא שדורון סירב לעבור לפיקוח הכללי בטענה כי הוא סובל מבעיות בריאותיות ואף הציג אישורים רפואיים. תגובת העירייה היתה זימונו לשימוע לפני פיטורים. "חמש שנים לא היתה תלונה נגדי", הוא אומר. "יש לי שני ילדים לפרנס, אבל כנראה שזה לא מעניין אף אחד. פתאום הפכו אותי לאויב המדינה בגלל שלא בחרתי בגרינברג".

עידן דורון. צילום: גיל לרנר

יו"ר ועד העובדים, אלי שלמה, אישר את השתלשלות האירועים, ובמהלך השימוע בו נכח ציין כי, "על פניו נראה שהניוד לא נעשה בתום לב. כעת הצדדים בדרך לבוררות ואני מאמין שבסופו של דבר יימצא לעידן תפקיד ראוי. אני ממשיך לעקוב אחרי הנושא ולהתנגד לפיטוריו כפי שעשיתי בשימוע".

כאמור, דורון אינו היחיד. "הרבה אנשים, גם בתוך המערכת וגם מחוצה לה, לא אוהבים את ההתנהלות הזאת ורואים בה כמסע נקמה", אומר גורם עירוני נוסף.  

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "העירייה עוברת תהליך התייעלות רציני, שמטרתו לחסוך בזבוזים מיותרים שנופחו במשך השנים וגרמו למנגנון העירוני להיות לא יעיל, יקר מאד ולא אפקטיבי מבחינת השירות לתושב. במסגרת תוכנית ההתייעלות העירונית נעשים מהלכים מקצועיים, שמטרתם לחזק את השירות לתושבים ולדאוג שהמשאבים העירוניים יושקעו בהם ולא במערכת עצמה. תהליך זה יביא את העירייה להיות יעילה, חזקה ומובילה בשירות לתושב, ובמקביל גם יקל בנטל הארנונה על התושבים, שבשנים האחרונות הלך ועלה. זה מה שנכון מקצועית לעיר, לתושבים ולעירייה".