האם יש הדתה בחברת מקפ"ת הממונה על ניהול מתנ"סים ומרכזים קהילתיים השונים ברחבי העיר? גורם בחברה טוען כי יש הוראה למנוע הפצת פליירים ומודעות פרסום שעלולים להיות בהם תכנים לא צנועים.

"שמנו לב לעניין בתחילת הקיץ כשהתחלנו להיערך לקראת שנת הלימודים החדשה", הוא מסביר. "שלחנו פליירים לעיצוב לפני פרסום ופתאום קיבלנו עוד ועוד ריקושטים שלפיהם בהנהלת החברה רוצים שהתמונות יהיו יותר צנועות".

אילו תמונות למשל?
"מדריכת זומבה שרוקדת בגופייה ורוצה לפרסם את עצמה כמו שהיה נהוג במשך שנים. עכשיו אי אפשר לעשות זאת. בהנהלה מבקשים שתצטלם בחולצה ארוכה או שתהיה תמונה אחרת. לא פעם אנשי השיווק של החברה שינו את התמונה בעצמם".

פלייר של מקפ"ת. טענות להדתה

כיצד הסבירו את ההנחיה בהנהלה?
"לפי מה שהבנתי, בשיווק טוענים שגורמים בהנהלה מבקשים שהתמונות יהיו צנועות".

אילו תגובות אתם מקבלים מהציבור?
"אני לא חושב שהתושבים מודעים לזה. לדעתי, גם ראש העירייה לא מודע לכך. כרגע זה עובר מתחת לרדאר".

למה זה בעצם מפריע כל כך?
"זה מתסכל מאוד. כשאתה רוצה לפרסם חוג התעמלות נערות לדוגמה, תפרסם תמונה של נערה מתעמלת, אבל לא, הם החליטו שזה לא צנוע ובמקום זה פרסמו תמונה של משקולות. אותו הדבר בתמונה של שחקן או שחקנית. הרי לא תלך ותצלם אותם במעיל או בחולצה ארוכה. לא ביקשנו לפרסם תמונות של נשים בחזייה אלא בבגדים שבהם הן מעבירות את הפעילות".

לדבריו, הדבר מפריע מאוד לרכזות, למדריכות וגם למנהלים, אבל אנשים חוששים לדבר כי הם לא רוצים להיפגע.

בחודשים האחרונים דיווחנו על כמה פרשות שגרמו למחלוקות על רקע דתי ובעיקרן פתיחת סניף של רשת המרכולים קשת טעמים בשבת, פתיחתה של בריכת עמישב בשבת ואפילו כתובות שרוססו בתחנות אוטובוס בהדר גנים שקוראות לנשים להקפיד על לבוש צנוע.

כשנשאל העובד אם לדעתו מדובר במגמה הוא הסביר ש"ראש העירייה מתווה דרך של סטטוס קוו כדי שכל אחד יעשה את הטוב בעיניו בלי לפגוע באחר. אנחנו לא גרים בבני ברק, אנחנו בסך הכול רוצים לפרסם פליירים. לאן הגענו?"

מה עשיתם בנידון?
"לפי מה ששמעתי, היו כמה עובדים שפנו למנהלים אצלנו, אבל אני לא רואה שקורה משהו בנושא. הבנתי שפנו גם לדוברות העירייה, ואולי בעתיד הקרוב יפנו לראש העירייה".

ממקפ"ת נמסר בתגובה: "נושא הפרסום מטופל בשיתוף המתנ"ס ומערך הפרסום במקפ"ת מצד אחד ובתאום עם דוברות העירייה מצד אחר. במסגרת המענה לתושבים מפרסמים מתנ"סי הרשת מידע על חוגים ועל פעילויות. התמונות הנבחרות לפרסומים אקראיות ותואמות את הצורך. אין אמת בטענה להגבלת הפרסום משיקולים זרים. מקפ"ת מפרסמת חוגים ולא מדריכים.

"צר לנו שמדריכים אשר רצו לפרסם את תמונתם ולא נענו בחיוב בחרו לפנות לגורמי חוץ. הדיון ובחירת התמונות נעשים אך ורק בענייניות ובמקצועיות של צוות הגרפיקה והפרסום, וההצלחה שלנו מוכיחה זאת".

מהעירייה נמסר בתגובה: "כל פרסומי הרשות נתונים לאישורה של יחידת הדוברות בעירייה, והיא פועלת על פי אמות מידה מקצועיות. במסגרת פעילות היחידה נבחן את החומר הפרסומי בערך המוסף והערך השיווקי שהוא מניב למען התושבים והפעילות העירונית השוטפת. מלבד זאת אין כל שיקול אחר".