חתול עושה צרכים במתחם המעון | צילום: פרטי

לא משחק ילדים: הורים לפעוטות במעון שמופעל על ידי נעמ"ת באם המושבות בפתח תקוה טוענים כי חתולים משוטטים בשטח הגן באין מפריע, מזנקים בין העגלות ואף עושים את צרכיהם בחול שבחצר הגן כשכמה מהם אף תועדו בשעת מעשה.

"מתחילת השנה אנחנו רואים חתולים בשטח הגן" אומרת אחת האמהות. "יש אחד שנמצא באזור באופן קבוע, יושב על העגלות, נכנס למעון לפעמים, ואי אפשר להיפטר ממנו. כשמגיעים המגשים עם האוכל לילדים הם מונחים למספר דקות על הרצפה ולך תדע מה קורה שם. אבל הכי חמור שהם עושים את צרכיהם בחצר ואז הילדים משחקים באותו מקום עם כף ודלי".

איך ניסיתם לטפל בתופעה?

"מנהלת הגן פנתה פעמיים לוטרינר העירוני אבל נאמר לה שאין  מה לעשות מלבד לנסות להשפריץ עליהם מים. בשבוע האחרון שלחנו למנהלת המעון סרטונים עם תיעוד של החתולים כשהם עושים את הצרכים בחול ובנעמ"ת פשוט מתנערים מאחריות. אומרים לנו שידענו שיש חול בזמן הרישום".

"נכון, ידענו שיש חול, אבל אנחנו רוצים שיסננו אותו או שירחיקו את החתולים. בינתיים צוות הגן מוציא את הילדים לחצר עם צואה של חתולים. יש ילדים שחוזרים הביתה עם פצעים על הגוף והרופאים אומרים שזה כתוצאה מצואה של חתולים. גם בכיתה של הפעוטות אין כיסוי בכלל לארגז חול עצמו. התשובה שאנחנו מקבלים מספטמבר היא 'הזמנו' אבל אנחנו כבר בדצמבר. בינתיים חתולים מסתובבים שם חופשי, כשהחול של הילדים זה השירותים שלהם".

מה התחושות סביב העובדה שהילדים משחקים בחול עם מפגעים כאלו?

"תחושות קשות מאוד. מרגישים שהילדים חולים הרבה ואין לנו מענה. אפילו הצענו שאנחנו ההורים נממן את החלפת החול בדשא סינטטי וסורבנו בידי נעמת כי זה הליך מסובך ויקר והם לא מוכנים לעשות את זה. הם אומרים נרשמתם זו בעיה שלכם אבל יש גם הורים שנרשמים לנעמ"ת כי לא יכולים להרשות לעצמם כלכלית גן פרטי. אנחנו בסך הכל דואגים לבריאות הילדים שלנו".

מנעמ"ת נמסר בתגובה: "אכן נמסר על ידי מנהלת המעון במעמד הרישום  שיש מצע חול ולא דשא אך לא הובטח כי יהיה דשא. נושא החלפת החול בדשא סינטטי, אינו עומד בשלב זה על הפרק, לצערנו. משרד העבודה אינו מתקצב זאת. עם זאת נעמת ממשיכה לקדם את הנושא מול משרד העבודה עבור כלל המעונות.

"מנהלת המעון פנתה במקרה המתואר לווטרינר העירוני והתריעה על מפגע החתולים – הנושא טופל במסגרת המגבלות של הרשות המקומית. יש לציין מניסיוננו כי חתולים עושים את צורכיהם גם בחצרות מרובדים בדשא סינתטי ואין שליטה מוחלטת לאי חדירתם לשטח המעון.

"ככלל, החול בחצרות מעונות נעמת וכך גם במעון זה, מטופל ע"י החברה המתחזקת מדי שנה, בכפוף לדרישות משרד הבריאותכמו כן, הצוות מקפיד לגרף את החול מדי יום ולכסות את ארגז החול. במקרה הצורך נעמת מבצעת הדברה בחול. מנהלת המעון והצוות, ימשיכו לעקוב ולטפל בנושא, למען בריאותם של הילדים".