ענת זנזורי בליל הבחירות. מספר 2 של גרינברג. צילום: מור גפני-דור

מחזיקת תיק איכות הסביבה בעיריית פתח תקוה ומספר 2 ברשימת "התחדשות" של רמי גרינברג, ענת זנזורי, הודיעה הלילה במפתיע על התפטרות מתפקידה. בתגובה טוען גרינברג כי היא לא ביצעה את עבודתה כנדרש.

"תושבים ושכנים יקרים, רגע לפני יום הכיפורים ועם האמת האחת והיחידה שלי כלפיכם החלטתי כמחזיקת תיק איכות הסביבה לחשוף את הכל", אמרה זנזורי בסרטון שהעלתה לרשת החברתית.

עוד אמרה בסרטון כי:

"נבחרתי על ידכם לפני כשנה להיכנס למועצת העיר ולהשפיע מבפנים. לטפל בנושא זיהום האוויר בשכונה המטריד יותר מ-40 אלף תושבים. עם האמת הזו נכנסתי וידעתי שאני שם בשליחות, אני השליחה שלכם. התחלתי לעבוד במלוא המרץ כאשר אני חושפת לאורך כל הדרך עוד ועוד נתונים וכמי שמאוד האמינה בראש העיר הנחתי את כל החומר על שולחנו וציפיתי לשינוי. ציפיתי לקבל את הכוח לשנות, ציפיתי לזעזע את המערכת ולבנות אותה מחדש, נקייה ובריאה יותר. לצערי מהר מאוד הבנתי שבצד השני אין אף אחד שמקשיב".

"עד מהרה גיליתי שממדרים אותי ממידע אקוטי וחשוב שעל חלק גדול מהשאלות ששאלתי קיבלתי תשובות שקריות ולא אמינות. מודרתי מפגישות בעלות השפעה והחלטות חשובות ואמרתי לעצמי לא עוד. בחצי שנה האחרונה המשכתי לעבוד בתוך המערכת אך מבחינתי יצאתי למלחמה לבד על מציאת הנתונים האמיתיים. 

"לאחרונה הוצבו תחנות ניטור באזור התעשייה שלצערי ראש העיר לא הסכים לחשוף בפניי את הנתונים. למרות זאת הפכתי כל אבן וכיום יש בידי מידע על איכות האוויר שאנו נושמים. פניתי לראש העיר בכתב ובעל פה וביקשתי ממנו 'תפסיק לפרסם בכל קבוצה אפשרית שאין זיהום והכל לכאורה תקין', לפחות עד לקבלת הדוח הסופי.

לצערי גם לכך לא זכיתי למענה כפי שברוב המקרים לא קיבלתי מענה על מיילים מקצועיים הנוגעים לתיק איכות הסביבה. בשבוע האחרון הגעתי למסקנה שלא ניתן יהיה להמשיך במתכונת הזאת, ועל כן עם כל הידע הרב שיש ברשותי על הנעשה בעיר אני מתפטרת מתפקידי כמחזיקת תיק איכות הסביבה. אני רוצה להבטיח לכם שתמיד אמשיך להיאבק, לפעול ולחשוף את האמת". 

יתכן שאין זו הסיבה היחידה להתפטרות. מזה זמן רב ידוע שיחסיה של זנזורי עם ראש העירייה מעורערים על רקע הסחבת סביב מינויה לסגנית בשכר, מינוי שהובטח לה מהרגע בו נבחרה למועצת העירייה, אך טרם התקבל אישור לגביו ממשרד הפנים. 

צילומים: גיל לרנר, באדיבות זנזורי

יש לציין שקיים מתח רב גם בין זנזורי לבין סגן ראש העירייה הנוסף, צדוק בן משה, חברה לסיעה שבראשות רמי גרינברג. לטענת גורמים המקורבים לזנזורי, בן משה התבטא נגדה לא פעם, מה שהוביל לעימותים בין השניים בפלטפורמות השונות.

נדמה שהקש ששבר את גב הגמל התרחש במהלך ראש השנה. אז פתח בן משה קבוצת ווטסאפ שבה קרא לתושבים לדווח על ריחות חריפים, תחום שעליו הייתה אמונה זנזורי. היא בתגובה פתחה קבוצה בה קראה לתושבים לדווח על מוקדי לכלוך בעיר, תחום עליו אחראי בן משה.

כעת, לאור ההתפתחויות האחרונות, ענן גדול מרחף סביב עתידה של זנזורי במועצת העיר. 

להלן התייחסות ראש העירייה רמי גרינברג למהלך של זנזורי: 

השבוע, לאחר תהליך לא קל של התלבטות, הבנתי כי ענת לא מטפלת כנדרש ולא מקדמת את הנושאים עליהם היא אחראית אלא להיפך ועל כן נדרש שינוי משמעותי שיביא להתמקדות בעשייה בנושא איכות הסביבה ולא במלחמות אגו וכבוד בקבוצות הוואצפ.

ההחלטה לא הייתה פשוטה עבורי, מאחר שאינני מפקפק ברצון האמיתי של ענת להשפיע לטובה בתחום. יחד עם זאת, מבחן התוצאה לא הותיר לי ברירה אחרת: הסכסוכים האישיים שנוצרו בין ענת לבין רובם המכריע של בכירי העירייה האמונים על תחום איכות הסביבה פגעו פגיעה אנושה ביכולת שלנו ליישם מדיניות שתיטיב עם התושבים. יותר מכל הפריעה לי העובדה שכמעט כל הסכסוכים שבהם הייתה ענת מעורבת לא נסובו סביב מחלוקות בנוגע למדיניות, אלא סביב עניינים של כבוד ושל אגו, שמבחינתי אין להם מקום בקרב משרתי ציבור ואף פגעו באמון הציבור בנבחריו שראו בהתנהלות זאת ילדותיות, חוסר בגרות וחוסר רצינות ומקצועיות. 

אציין כי ענת לא מודרה, אלא הייתה שותפה לכל התהליכים והישיבות ואף הצהירה על כך בעשרות פוסטים, סרטונים והודעות וואצפ.

לאחר שנודע לענת על כוונתי לעשות סוף להתנהלות בעייתית זו ולאחר שזימנתי אותה לפגישה בנושא, היא החליטה להקדים אגו למקצועיות ופרסמה סרטון משמיץ ברשתות החברתיות שבו היא "מתפטרת" מתפקידה. אינני שופט אדם בשעת צערו, ובייחוד לא בתקופה זו של השנה - ימים של סליחה ומחילה. יחד עם זאת, חשוב לי שתכירו את המצב לאשורו. 

מאז שנכנסתי לתפקיד ראש העיר נקטתי בשורה של פעולות חסרות תקדים על מנת לשפר את מצב איכות הסביבה בפתח תקווה, ולסלק את המפגעים בתחום שהעיקו על חיי התושבים. שכרנו מומחים  - מהטובים ביותר בארץ - שמגבשים דו"ח מקיף על מצב איכות הסביבה בעיר, שיכלול פתרונות קונקרטיים לבעיית המפעלים;

הקמנו יחידת פיקוח מיוחדת לנושא איכות הסביבה - צעד שמעולם לא ננקט על ידי אף ראש עיר בהיסטוריה של פתח תקוה;

רכשנו מערכת ניטור גרמנית מהסוג המתקדם ביותר בעולם, בעלות של מאות אלפי שקלים שתבחן באופן מדוייק את הפרמטרים של החומרים הנמצאים באויר; יזמנו שימועים במשרד להגנת הסביבה נגד מפעלים מזהמים, והבהרנו לבעליהם שמה שהיה לא יהיה עוד; וזו רק רשימה חלקית. 

שללנו את רשיונות העסק של המפעלים שמצידם פנו לבית המשפט ומתקיימים דיונים. מיניתי צוות תכנון מההנדסה שמוביל שינוי תוכנית בניין עיר באזור תעשייה סגולה בכדי לשנות את השימושים שם ושלא יתאפשר זיהום.

בנוסף, יזמתי נוהל חדש, שעל פיו מדי שבועיים אני מכנס בלשכתי דיון מקצועי עם בכירי העירייה שאמונים על נושא איכות הסביבה, על מנת לעקוב ולפקח על ההתקדמות בתחום ולחשוף בעיות חדשות שדורשות טיפול. מעולם - ואני אומר זאת באחריות - לא קיבל תחום איכות הסביבה מקום כה מרכזי בסדר היום של פתח תקוה, ואני מתכוון להמשיך ליישם מדיניות זו עד למיצוי הנושא בכל המובנים והבאת תוצאות נדרשות.